cavazos

Cavazos Mühendislik; Yüksek Performanslı Çözümlere Dikkat Çekiyor

Aluexpo Fuarı’nda  Cavazos Mühendislik  Genel  Müdürü Amerikalı Mimar Jaime CAVAZOS ve Türkiye Temsilcisi Mimar Ayla ÇELİK ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide; “Her geçen gün ismimiz yüksek  kalite mühendislik ve yüksek  performanslı tasarım ile birlikte anılıyor. İnanıyoruz  ki, iş disiplinimiz ve müşteri  odaklı çalışmamız sektörel rekabette bizi ön planda tutacaktır”  dedi.

 

cavazos2

Ayla Hanım röportajımıza başlarken sizi  ve firmanızı tanıyabilir miyiz?

Cavazos Mühendislik  1996  yılında  Amerikalı Mimar Jaime CAVAZOS tarafından Texas,  San  Antonio’da  kuruldu. Şirket 2000  yılında Avrupa’ya taşındı  ve Yunanistan, Selanik’te faaliyet  göstermeye başladı. Zaman içinde  büyüyen  firma New York, Londra,  İstanbul ve Dubai’de ki ofisleri ile faaliyetlerine  devam etmektedir. Firmanın Genel  Müdürü  Jaime CAVAZOS, yüksek  performanslı yapı  ürünlerinin  araştırma ve geliştirilmesi  ile cephe  mühendislik alanlarında 20 yıldan daha fazla deneyime sahip Amerikalı mimardır.  Texas Üniversitesinden mimar olarak mezun olan CAVAZOS, Amerika Mimarlar  Enstitüsünün ve  Cephe  Mühendisleri Derneğinin bir üyesidir.

Ben  firmanın Türkiye temsilciliğini  yapmaktayım. Lisans  ve Yüksek  Lisans   eğitimimi  İstanbul  Teknik  Üniversitesi’nde (İTÜ) tamamladım. 2000  yılında alüminyum  sektöründe çalışmaya  başladım. 15 yıllık iş hayatımda alüminyum giydirme cephe, kapı-pencere sistemlerine ait proje  tasarım, analiz ve  uygulama projeleri  hazırlama ve  son  olarak  da  alüminyum  yapı  sistemleri tasarım, araştırma ve  geliştirme konularında  deneyim kazandım. Eylül ayından itibaren  Cavazos Mühendislik  firmasının Türkiye temsilcisi  olarak  iş hayatıma devam etmekteyim.

Jaime Bey,  geçmiş mesleki tecrübelerinizden bahseder misiniz?

Meslek  hayatıma 1996  yılında  Amerika’da  başladım. Avrupa’da   bazı  büyük  alüminyum  ekstrüzyon  firmalarında Ar-Ge yöneticiliği yaptım.  Ayrıca giydirme  cepheler için ‘Avrupa  Standartları’  inceleme komitesine katıldım.  2010  yılından  bu yana  cephe  mühendisliği konusuna odaklandım ve bu konu da  dünyaca ünlü Renzo  Piano,  Atkins ve Marfields gibi mimarlara birlikte çalıştım.

Firmanızın dünden bugüne sergilemiş olduğu gelişim sürecini değerlendirir misiniz?

Her geçen gün ismimiz yüksek  kalite mühendislik ve yüksek performanslı tasarım ile birlikte anılıyor. Çalışmalarımıza Yunanistan Selanik’te  başladık. Dubai,  İngiltere  ve  Kıbrıs’tan sonra da  yakın  tarihte  İstanbul’da  faaliyetlerimize devam etmekteyiz. Gelecek yıl New York’ta mühendislik ve danışmanlık olarak ofis açmayı planlıyoruz.  İnanıyoruz  ki, iş disiplinimiz ve müşteri  odaklı çalışmamız sektörel rekabette  bizi ön planda tutacaktır.

Faaliyet alanlarınızdan ve çözüm ortaklarınıza verdiğiniz hizmetlerden bahseder misiniz?

Müşterilerimiz ve partnerlerimiz ile uzun vadeli ilişkilerimiz var. Bazı müşterilerimiz  şirketimizi kurduğumuz günden beri bizimle çalışmaya devam etmektedir. Bu bizim için bir onurdur. Hızlı çözümler ve dürüst danışmanlık hizmeti vererek müşteri  memnuniyeti ön planda tutmak  için elimizden geleni  yapmaktayız. Tüm tasarım/mühendislik hizmet  süreçlerinde müşterilerimizi bilgilendirmek ve müşteri  memnuniyeti temel hedefimizdir.

Rakipleriniz karşısında markanızı destekleyecek  ve  başarısını garantileyecek sürdürülebilir rekabetçi avantajlarınız nelerdir?

Rakiplerimize göre  birçok  avantajlarımız var. İlk olarak  alüminyum   bina   sistemleri araştırma-geliştirme süreçleri  ve cephe  mühendisliği konusunda 20  yıldan  fazla  deneyime sahibiz.  Çalışmalarımız için  konusunda ulaşılabilecek en son  teknolojik yazılımları kullanıyoruz.  Kısa  sürede komple çözüm sunabileceğimiz mimarlar,  makine  mühendisleri, inşaat mühendisleri ve endüstri tasarımcılarından oluşan karma  bir ekibimiz  var.  Strüktürel  silikon cam  ve  normal  tek/ ısıcamlar için uygun  cam  ebatları ve kalınlığı seçiminde statik hesaplamalar  yapıyoruz. Alüminyum,  ahşap veya  çelik esaslı giydirme   cephe  sistemleri için  statik  hesaplamalar yapıp,  mimari detaylarını ve imalat çizimlerini oluşturuyoruz. Bu sistemlerin binaya monte  edilebilmesi için gerektiğinde özel  çelik  ankrajlar  tasarlıyoruz. Cam  ve  ısı simülasyonları için ‘Sonlu Elemanlar’ yöntemi ile çalışmalar yapıyoruz. Akreditasyonu olan test merkezleri ile numuneler hazırlayıp  onay raporlarını  hazırlıyoruz.  Tamamlanmış cepheler için yerinde su testleri  yapıp,  anlaşmalı test  firmaları ile gerekli süreçleri takip edip  raporlarını  hazırlıyoruz.  Kısacası tasarımdan imalata ve uygulamadan test aşamasına kadar bütün  süreçleri tek elden takip edebiliyoruz. Ayrıca panel cepheler, çift katmanlı cepheler ve güneş kırıcı sistemler için de  özel çözüm tasarımlar yapmaktayız.

Yurt içinde ve yurt  dışında katılmayı planladığınız / katılım sağladığınız fuarlar hangileridir? Fuarların markanıza yansımalarını değerlendirir misiniz?

Bu yıl hem Türkiye’deki hem de uluslararası fuarlara  ziyaretçi olarak  katılım planımız  var.  Türkiye’de İzmir Yapı Fuarını ziyaret  etmeyi  düşünüyoruz, sonrasında da  Kasım  ayında Uluslararası Cephe’ konferansında konuşmacı olarak  katılacağız. 2017’de BAU Münih ve  yine  2017’de Made  Expo İtalya  Fuarı’na  katılmayı  istiyoruz.  Bu yıl ilk defa Aluexpo Fuarı’na  katıldık ve bizim için çok  verimli geçti, birçok  geri dönüşler aldık ziyaretçilerimizden.

cavazos2b

Yurt dışı  pazarlarına bakış açınız ile birlikte önümüzdeki dönemlerde hangi ülkeler ile  ticari ilişkiler geliştirmeyi planladığınızı ifade eder misiniz?

Şu an Türkiye  pazarına  odaklandık, fakat  önümüzdeki yıl New York’taki ofisimiz açıldığında Amerika pazarına da yöneleceğiz. Bu durum  bizim için biraz  zor olacak mesafe ve zaman farkından dolayı  fakat  New York’taki ortaklarımız  ve partnerlerimiz  ile  detayları yönetebileceğimiz konusunda kendimize güveniyoruz.

2016  yılına  az  bir  süre kala  markanız için  belirlemiş olduğunuz hedefleriniz, beklentileriniz ve  bu  doğrultuda gerçekleştireceğiniz yatırımlar, projeler nelerdir?

2016 yılı için hedefimiz, özellikle Yunanistan’a yakın Türkiye ve Kıbrıs gibi pazarlarla birlikte uluslararası alanda pazarımızı geliştirmek. Daha  sonrasında uluslararası mühendisler ve mimarlar ağı ile de Amerika ve Dubai’de büyümemizi devam ettireceğiz. Hedefimiz  inşaat sektöründe yüksek  kalite ve performansta çözümler sağlamak. Bu hizmetleri de çalıştığımız şehirlerde bulunan ortaklarımız  ve partnerlerimiz ile sunmayı planlıyoruz.  Misyonumuz; şehirlerimizde daha  iyi, daha sürdürülebilir bir gelecek sağlamak için müşterilerimiz ile birlikte uyum içinde  daha iyi yapım  çözümleri sunmaktır.

Son olarak eklemek istediğiniz farklı  bir konu söz konusu mu?

Fuarda markamıza göstermiş olduğunuz yakın ilgi sebebiyle teşekkürlerimizi iletiriz.

Cavazos  Engineering   Attracts   Attention   With   Its   Highly Performing Solutions

During the interview we held at the Aluexpo Exhibition with American architecture  Jaime  CAVAZOS, the general  manager  of Cavazos Engineering, and architecture Ayla ÇELİK, the representative of Turkey, it was said: “Each and every day our name is being recognised together with high quality engineering and designs that are highly performing.  We believe that our working discipline and operating with customer focus will take us to the front in the sectoral competition.

Powered by OrdaSoft!