trakya cam logo

Trakya Cam’ın 40. Yıl Vizyonu; ‘Enerji Tasarrufu’
Şişecam Topluluğu Düzcam Grubu Başkanı Dr. Reha AKÇAKAYA ile yaptığımız röportajda; tek cama göre yüzde 50 daha fazla ısı yalıtımı sağlayan çift cam markası Isıcam’ın, “Türk halkı tarafından benimsendiği ve sektöründe lider marka olmanın haklı gururunu yaşadıklarını” ifade etti.

 


trakya cam 1aTrakya Cam hakkında genel bilgi verebilir misiniz?
Şişecam Topluluğu şirketlerinden Trakya Cam Sanayii A.Ş. Türkiye düzcam pazarının lider ve bölgemiz düzcam pazarının öncü kuruluşudur. Bugün Türkiye’de Kırklareli, Mersin, Bursa, Ankara yurt dışında ise Bulgaristan, Romanya, Almanya, Slovakya, Macaristan, Hindistan, Rusya ve Mısır olmak üzere toplam 9 farklı ülkede üretim yapan Trakya Cam, düzcamda Avrupa’da 3’üncü, dünyada ise 6’ncı büyük üreticidir.
1981 yılında devreye aldığı float hattıyla, Doğu Avrupa, Balkanlar, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ekseninde, modern float teknolojisi ile üretim yapan ilk firma olan Trakya Cam, gerçekleştirdiği düzcam, otocam ve işlenmiş cam yatırımları ve geniş ürün portföyü ile Türkiye'de ve bölgede sektörünün öncüsü konumundadır.
Trakya Cam, Avrupa’nın ve bölgemizin genişleyen üretim odaklarının güçlü bir cam tedarikçisi olarak mimari camlar (düzcam, buzlu cam, ayna, lamine, kaplamalı cam), otomotiv camları, beyaz eşya camları, enerji camları alanlarında faaliyetlerini sürdürmektedir.
Trakya Cam ürünleri, çevre dostu, sürdürülebilir, enerji tasarrufu sağlayan özellikleriyle pazardaki yerini almaktadır. Yapılar için güvenlik, dekorasyon ve gürültü kontrolünün yanı sıra yalıtıma yönelik enerji tasarrufu sağlayan cam çözümleri sunmaktadır. 

Isıcam markasının 40 yıllık geçmişini dinleyebilir miyiz? 40 yılda üretilen Isıcam ile ne kadar enerji tasarrufu sağlandı?
Kuruluşundan itibaren enerji tasarrufu ve enerjinin verimli kullanılmasını ilke edinen Trakya Cam, 1974 yılında tek cama göre %50 daha fazla ısı yalıtımı sağlayan çift cam markası ‘Isıcam’ı pazara sundu. Böylece bundan tam 40 yıl önce Isıcam sayesinde Türkiye çift cam ile tanıştı. Bu sürede 10 milyon hane ve işyerinde Isıcam ürünleri kullanıldı. ‘Isıcam’ markası 40 yıl içinde pazarda büyük bir ivme kazanarak jenerik bir markaya dönüştü.

‘Isıcam’, 40 yıllık dostluğu ile yaşadığımız mekânlara konforu sağlayarak yaşam kalitemizi yükseltiyor. İlk yıllarda sadece Trakya Cam’ın Çayırova Tesisi’nde üretimini yaptığımız ‘Isıcam’, bugün Trakya Cam tarafından sürekli olarak denetlenen 56 ilde 163 Isıcam Yetkili Üreticisi tarafından üretiliyor. Son 40 yılda 130 milyon metrekare ‘Isıcam’ üretimi gerçekleştirdik. Artan taleple birlikte son 10 yılda üretim potansiyelimizi de 3 kat artırdık. ‘Isıcam’ markamızla çevre dostu, sürdürülebilir, enerji tasarrufu sağlayan ürünler sunmaya devam ediyoruz. Bugün Isıcam ailesine katılan yeni ürünlerle artık standart çift camlara göre yaklaşık 4 kat daha iyi ısı yalıtımı sağlayan ürünleri pazara sunmaktayız.

Ülkemizde 1974’ten beri ‘Isıcam’ın kullanımı ve 1995 yılında pazara sunduğumuz ‘Isıcam Sinerji’ ve ‘Isıcam Konfor’un sağladığı daha iyi yalıtım sayesinde ısıtma ve soğutmadan oluşan enerji giderlerinde bugüne kadar toplamda 9 milyar dolarlık tasarruf sağlandı.

trakya cam 1b

‘Isıcam’ ürünlerinden bahseder misiniz? ‘Isıcam’ın pazar payı nedir?
Günümüzde artık standart çift cam ile ısı yalıtımında arzu edilen seviyelere ulaşılamamaktadır. Trakya Cam bunun da ötesine geçmek, camla daha etkin ısı yalıtımı ve dolayısıyla daha fazla enerji tasarrufu sağlamak amacıyla ‘Isıcam’ın yanı sıra standart camın şeffaflığına sahip olan Low-E kaplamalı camlar ile üretilen yüksek performanslı yalıtım camları ‘Isıcam Sinerji’ ve ‘Isıcam Konfor’u geliştirmiştir.
‘Isıcam Sinerji’ bünyesindeki Low-E kaplamalı cam sayesinde ‘Isıcam’a göre ısı kayıplarını %50 azaltarak yakıt masraflarından tasarruf sağlamaktadır. Dört mevsimi bir arada yaşayan Türkiye’de birçok bölgemizde hem kış hem de yaz koşulları geçerli olmaktadır. Bu ihtiyaca yönelik olan ‘Isıcam Konfor’ ise ‘Isıcam Sinerji’nin ısı yalıtım özelliğine ek olarak, yazın güneş ısısı girişini %40 azaltarak, klima masraflarından tasarruf sağlamaktadır.
Ayrıca Trakya Cam’ın geliştirdiği yeni ürünleri üçlü Isıcam üniteleri; ‘Isıcam Sinerji 3+’ ve ‘Isıcam Konfor 3+’, standart çift camlara göre yaklaşık 4 kat, ‘Isıcam Sinerji’ ve ‘Isıcam Konfor’a göre ise yaklaşık 2 kat daha iyi ısı yalıtımı sağlamaktadır. ‘Isıcam Konfor 3+’ ayrıca güneş ısısı girişini standart çift camlara göre %48 azaltmaktadır.
Başta yeşil bina sertifikaları olmak üzere gelişen mimari trendler, cam cepheli binalarda daha etkin enerji tasarrufu sağlayan yüksek performanslı ve maksimum gün ışığı sağlayabilen şeffaf cam taleplerini de beraberinde getirmektedir.
Enerji tasarrufu ve çevrenin korunmasına sürekli geliştirme ve inovasyon projeleriyle hizmet etmeyi amaçlayan Trakya Cam, bu talebin karşılanabilmesi için yaptığı yoğun Ar-Ge faaliyetleri sonucunda ‘Isıcam Konfor T’ ürününü geliştirdi.
‘Isıcam Konfor T’ şeffaf kaplaması sayesinde gün ışığı girişini engellemeden;
-Yazın güneş ısısı girişini kontrol ederek soğutma yüklerinizi azalmakta,
-Kışın da standart çift cama göre 2 kat daha iyi ısı kontrolü sağlamaktadır.
Ayrıca yaşanılan mekânlarda temperlenebilme özelliği ile emniyet ihtiyacını karşılamaktadır. ‘Isıcam Konfor 62/44 T’, yüksek ışık geçirgenliği talep edilen projelerde gün ışığından maksimum faydalanılmasını sağlarken, güneş ısısı girişini standart çift cama göre %40 sınırlayarak yazın soğutma yüklerini azalmaktadır.
‘Isıcam Konfor 50/33 T’ ise optimum ışık geçirgenliği ve düşük güneş ısısı girişi talep edilen LEED ve BREEAM gibi yeşil bina sertifikalı projelere çözüm sunmaktadır. Rezidans, ticari binalar ve kış bahçelerinde tercih edilen ‘Isıcam Konfor T’, kullanıcılara yıl boyunca konforlu yaşam alanları sunarken, ısıtma ve soğutma giderlerinden tasarruf sağlamaktadır. Bu özelliklere ek olarak CO2 emisyonunu azaltarak, çevreye ve doğaya saygılı çevre dostu binalar yaratılmasına olanak vermektedir.
Dolayısıyla binalarda daha fazla enerji tasarrufu sağlayan çevre dostu Isıcam ürünleriyle maksimum düzeyde ısı yalıtımı ve güneş kontrolü yapılması mümkün olmaktadır. ‘Isıcam’ standart çift camlara kıyasla %50 daha fazla ısı yalıtımı sağlamaktadır. ‘Isıcam’ın enerji tasarrufunda sağladığı fayda standart çift camlarla karşılaştırıldığında ‘Isıcam Sinerji’ ve ‘Isıcam Konfor’ ile 2 katına, ‘Isıcam Sinerji 3+’ ve ‘Isıcam Konfor 3+’ ile de yaklaşık 4 katına ulaşmaktadır.

Bugün ülkemizde yaklaşık %40 pazar payına sahip olan ‘Isıcam’ markası, Trakya Cam tarafından kaliteleri sürekli denetlenen, Isıcam üretiminde Trakya Cam tarafından belirlenen onaylı malzemeyi kullanan, makine parkuru ve teknik donanımı Trakya Cam tarafından belirlenen Isıcam Yetkili Üreticileri tarafından müşterilere sunulmaktadır. Isıcam Yetkili Üreticileri şirketimiz tarafından teknik altyapı, hizmet kalitesi ve pazardaki etkinlik durumları dikkate alınarak özenle seçilmektedir. ‘Isıcam’ üniteleri üretim hatalarına karşı 10 yıl süre ile Isıcam Yetkili Üreticinin garantisi altındadır.
‘Isıcam’ markası her geçen gün büyüyen ve etki alanı genişleyen katma değerli yeni ürünleri sayesinde Türk insanının hayatına değer katmakta, bir yandan konforlu iç mekânlarda kullanıcıların gün ışığının keyfini sürerek etkin enerji tasarrufu yapmasını sağlarken, 40 yıllık dostluğu ile toplum olarak yaşam kalitemizi yükseltmeye devam etmektedir.

Isıcam üzerinden çift cam sektörü değerlendirmesi yapabilir misiniz?
Ülkemizde enerjinin yaklaşık %70’i ithal edilmektedir. Hızla artan tüketim, enerji kaynaklarının verimli kullanılmasını zorunlu kılmaktadır. Ülkemizde enerji tüketiminin yaklaşık %30’u binalarda gerçekleşmektedir. Binalarda ısı kayıplarının yaklaşık %30’u yalıtımsız pencerelerden kaynaklanmaktadır. Pencerelerdeki cam alanlarının, pencerenin %80-85’ini oluşturduğu düşünüldüğünde, camla yalıtımın önemi ortaya çıkmaktadır.

Maalesef Türkiye’de halen mevcut konutların yaklaşık yarısında tek cam kullandığını biliyoruz. Elimizde sihirli bir değnek olsa ve tüm konutların camlarını Trakya Cam’ın son teknoloji etkin enerji tasarrufu sağlayan yüksek performanslı ürünleri ‘Isıcam Sinerji’ veya ‘Isıcam Konfor’ ile değiştirsek, elde edilecek enerji tasarrufu her yıl için 2,5 milyar dolara ulaşacaktır. Bir başka deyişle tek cam veya standart çift cam kullanımı nedeni ile meydana gelen enerji kaybının bu parasal büyüklüğüyle her yıl 900 okul, 300 hastane, 550 yurt veya 75 bin konut yapılabilir.

Ayrıca söz konusu enerji kaybı nedeniyle oluşan CO2 salınımını filtrelemek için 27,5 milyon ağaca ihtiyaç duyulmaktadır. Bireysel olarak baktığımızda ise tek camlı konutunu ‘Isıcam Sinerji’ veya ‘Isıcam Konfor’ ile değiştiren her bir birey 2 meşe ağacı, standart çift camlarını değiştiren her bir birey ise 1 meşe ağacı kadar çevreye katkı sağlıyor.

trakya cam 1c

Isıcam olarak katıldığınız fuarlar hangileridir?
Enerjinin daha verimli kullanılmasını amaçlayan Trakya Cam 2014 yılında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından, “Sanayide Enerji Verimliliği” temasıyla İstanbul WOW Convention Center’da düzenlenen ‘5. UEVF 2014 – 5. Ulusal Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’na katıldı. Trakya Cam, sektör temsilcilerini bir araya getiren fuarda, enerji tasarrufu, güvenlik, gürültü kontrolü, dekorasyonda şeffaflık gibi faydalarla yaşama değer katan ileri teknolojiyle üretilen yeni cam ürünlerini tanıttı.

Ayrıca Mayıs 2014’de TÜYAP Beylikdüzü’nde Yapı Endüstri Merkezi A.Ş. tarafından düzenlenen İstanbul Yapı Fuarı’na katıldı. Trakya Cam, fuarda Ar-Ge çalışmalarına yeni teknoloji ve ürün geliştirme konusuna verdiği önemi, enerji tasarrufu, güvenlik, gürültü kontrolü ve dekorasyon kullanımına uygun geliştirdiği yeni ürünlerini sergiledi.

Isıcam açısından önümüzdeki dönem yapacağınız yatırımlardan bahsedebilir misiniz?
Trakya Cam, vizyonu doğrultusunda katma değerli ürün portföyünü hızla genişletmeyi; enerji tasarrufu ve çevrenin korunmasına sadece üretim teknolojileriyle değil, geliştirdiği ürünlerle de hizmet etmeyi amaçlamaktadır. Müşterilerinin çözüm ortağı Trakya Cam, topluma katkı sağlaması hedefiyle 2013 yılında pazara sunduğu 7 yeni ürünle, önemli bir atılım gerçekleştirmiştir. Şirketimiz 2014 yılında da yoğun Ar-Ge çalışmalarına devam etmekte olup, katma değerli ürün gamını farklı fonksiyon ve performanslar da genişletmeyi hedeflemektedir. Trakya Cam, “Güçlü markaları ile hızlı büyüyen ve yenilikçi çözümler sunan global bir düzcam şirketi olmak” vizyonu ile mevcut ve yeni tesisleri ile faaliyetlerine devam etmektedir.
Şirketimiz artan kaplamalı cam talebini eksiksiz karşılayabilmek amacıyla Yenişehir’de Kurulu kaplamalı cam üretim hattına ilave olarak Bulgaristan’da daha yüksek kapasiteli kaplama hattını 2013 yılı ikinci yarısında devreye almıştır.
Daha yaygın bir coğrafyada hizmet verebilmek amacıyla her geçen gün dağıtım ağımız geliştirilmekte ve Isıcam Yetkili Üreticilik sayımız artırılmaktadır. Bugün 56 ilde 163 IYÜ ile tüm Türkiye’de yaygın olarak hizmet vermekteyiz.

Trakya Cam olarak 2014 yılında piyasaya sunduğunuz yeni ürünleriniz varsa kısaca anlatır mısınız?
Trakya Cam, vizyonu doğrultusunda katma değerli ürün portföyünü hızla genişletmeyi; enerji tasarrufu ve çevrenin korunmasına sadece üretim teknolojileriyle değil, geliştirdiği ürünlerle de hizmet etmeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda; ısı ve güneş kontrol özelliğiyle enerji tasarrufu sağlayan aynı zamanda temperlenebilme özelliğine sahip yüksek performanslı kaplamalı camların Ar-Ge faaliyetlerine hız verilmiştir.

Trakya Cam’ın yeni ürünü temperlenebilir ısı ve güneş kontrol camı ‘Isıcam Konfor T’ şeffaf kaplaması sayesinde gün ışığı girişini engellemeden; yazın güneş ısısı girişini kontrol ederek soğutma yüklerinizi azalmakta, kışın da standart çift cama göre 2 kat daha iyi ısı kontrolü sağlamaktadır.

Eklemek istedikleriniz…
Trakya Cam olarak enerji tasarrufu konusunda sadece sunduğumuz ileri teknolojili ürünlerle değil, aynı zamanda bu konuda toplumsal bilinç ve farkındalık yaratmak için de çalışıyoruz. Bu doğrultuda cam ile sağlanan enerji tasarrufu konusunda toplumdaki bilinci artırmak amacıyla geçen yılsonunda ‘Isıcam Tasarruf Akademisi’ni kurduk. Cam ile sağlanan enerji tasarrufu bilincinin toplumun her kesimine yerleşmesi için hem nihai tüketicilere, hem de yarının tüketicisi olacak çocuklara aktarılacak bilginin büyük önem taşıdığına inanıyoruz.

Bu kapsamda Türkiye’nin farklı illerinde bulunan alışveriş merkezlerinde gerçekleştirdiğimiz “Isıcam Konfor Tasarruf Akademisi” temalı etkinliklerle çocuklara, eğlendirirken öğreten aktivitelerle çevrenin korunması ve temiz bir dünya için mevcut enerjinin verimli kullanılmasının önemini anlatıyoruz. Bir anlamda Trakya Cam Akademisi ile “enerji avcıları” yetiştiriyoruz. Böylece enerjisinin büyük bir bölümünü ithal etmek zorunda olan ülkemizde bireysel tasarrufun nasıl toplumsal kazanca dönüştürülebileceğini hem çocuklara hem de ebeveynlere anlatmayı amaçlıyoruz.

‘Isıcam’ markasının çalışmaları bununla da sınırlı olmayıp, yeni bina konut ve ticari bina projelerinde enerji tasarrufu sağlayan ürünlerin kullanımının artmasına yönelik kamu ve özel sektör ilgililerine eğitim ve bilgilendirme çalışmalarımız hızla devam etmektedir. Ayrıca sektör profesyonellerine teknik destek verilerek proje bazında cam çözüm önerileri sunularak bilgilendirme çalışmaları sürdürülmektedir.

Diğer yandan, “Kamu Özel El Ele Enerji Verimliliğine” projesi kapsamında Türkiye’deki tüm kamu hastanelerine örnek teşkil edecek olan Trabzon Ahievren Hastanesi’nin mevcut camlarını ‘Isıcam Konfor’ ile yenileyerek, iyileştirme çalışmalarına destek olduk.

Bunlara ek olarak; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan aldığımız destekle pencerelerden kaynaklanan ısı kayıplarına yönelik bilinci arttırmaya ve özellikle ısı yalıtımlı camla tasarrufa vurgu yapan bir kamu spotu hazırladık.

40th Year Vision of Trakya Cam; ‘Energy Saving’
Trakya Cam which has adopted the energy saving and efficient usage of the energy as the principle since its establishment, has presented “Isıcam” the double glass brand which provides % 50 more heat insulation than the single class. Thus, Turkey has met the double glass through Isıcam 40 years ago. Today Isıcam products are used in 10 millions houses and offices. “Isıcam” brand has transported into a generic brand by having a fast acceleration in the market within 40 years.

Powered by OrdaSoft!