yavuz metal logo“Yatırım Yaparken, Yapılmayanı Yapma Arzusunu Taşıyoruz”

Yavuz Metal Yönetim Kurulu Başkanı Hızır YAVUZ gerçekleştirdiğimiz  söyleşide; 2012 yılında Yenidoğan’da 5.300 m2’lik AVM konseptinde hizmet veren fabrikalarına taşınarak sektöre yeni bir soluk getirdiklerini ifade etti. YAVUZ, “Bundan sonraki hedefimiz çizgimizden ödün vermeden yeniliklerin öncüsü olmaya devam etmektir” dedi.

 

 

 

yavuz metal 1

Röportajımıza başlarken sizi tanıyabilir miyiz?

1968 Rize doğumluyum.  Evliyim, 3 çocuğum var iki oğlum üniversiteyi bitirip şirketimizde çalışmaya başladı. Kızımda bu yıl liseden mezun oldu. Sektöre girişim 1994, o gün bugündür alüminyum sektörünün içindeyiz.

Markanızın  gelişim sürecini ve günümüz faaliyetlerini değerlendirir misiniz?

Yavuz Metal 1999 yılında 4 ortaklı bir şirket olarak Dudullu’da 100 m2 bir dükkânda kuruldu. Akabinde ilk boyahanemiz, 1 yıl sonra da ikinci boyahanemizi faaliyete geçirdik. 2009 yılında Dudullu’da 1.500 m2’lik, sektörün ilk modern alüminyum marketini hizmete soktuk. 2012 yılında Yenidoğan’da  5.300 m2’lik AVM konseptinde hizmet veren fabrikamıza taşınarak sektöre yeni bir soluk getirdik.

Bayiliğini yaptığınız markalar ile birlikte marka bilinirliğini sağladığınız ürünleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Sektörel ve kurumsal gelişim kadar etik değerlerde bizim için çok önemlidir. Bugün Yavuz Metal’in rafında olan her ürün müşteri için güven demek, sağlamlık demek o nedenle bayiliğini yaptığımız firmaların bu ilkelerin paralelinde faaliyet vermesine özen gösteriyoruz. Nitekim sektörde pek çok marka Yavuz Metal’in bu ilkeleri ışığında müşteriye ulaşmış ve bu sayede sektörde bilinen marka haline gelerek güzel bir yer edinmiştir.

Sektörün malzeme tedariğini sağladığınız alüminyum markette ne tür çalışmalara imza atıyorsunuz?

Öncelikli hedefimiz bizi arayan ya da firmamıza gelen hiçbir müşteriyi boş geri çevirmemek. Şu ana kadar da ürün yelpazesinden, stok adedine kadar yatırımlarımızı hep bu yönde yaptık ve bugün kime giderseniz gidin bulamayacağınız bir ürün için söyleyecekleri tek şey Yavuz Metal’de mutlaka vardır. Bundan sonraki hedefimiz de çizgimizden ödün vermeden yeniliklerin öncüsü olmaya devam etmek.

yavuz metal 2

Yurt dışı satış faaliyetleriniz ve ihracat noktalarınızdan bahseder misiniz?

Yurt dışında Afrika, Cezayir, Bulgaristan, Irak ve Türkmenistan’da ki bayilerimiz  aracılığıyla ağırlıklı cephe, doğrama profilleri, kompozit, panjur ve kepenk, fotoselli kapı ve makine ihracatı yapıyoruz. Libya’da ki Türk firmalarının yarım kalan faaliyetlerine devam edeceği söyleniyor. Bizimde orada önemli projelere imza atmış müşterilerimiz var. Ülkemiz açısından da güzel bir pazar, umarım gelişmeler olumlu yönde olur. Şuan ihracat hedefinde öncelik verdiğimiz diğer bir ülke, kardeş ülke Azerbaycan. Birkaç firmayla görüşme halindeyiz, en kısa sürede oradan da olumlu neticeler alacağımızı düşünüyorum.

Yatırım  planları oluştururken  hangi  kriterlere  öncelik veriyorsunuz? Markanızın gelecekteki vizyonuna vurgu yapar mısınız?

Biz yatırım yaparken öncelikle misyonumuz itibari ile yapılmayanı yapma arzusunu taşıyoruz. Ar-Ge çalışmaları doğrultusunda sektörde eksik ya da yetersiz gördüğümüz noktalara yatırımlarımızı yoğunlaştırıyoruz.   Bunun yanında müşteri talebi çok önemli. Tedarikte zorlandıkları ya da hayal ettikleri ve gerçeğe dönüştürmek istedikleri bir sisteme ya da ürüne Yavuz Metal güvencesiyle ulaşmak istiyorlar. Biz de kendi bilgi ve becerilerimizle çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz.  Ayrıca dünya küreselleşiyor. Aynı anda gelişiyor ve yenileniyor. Biz ülkemiz sektörü adına bu değişimi yakından takip ediyoruz. Sık sık yurt dışı fuarlarına giderek oradaki piyasanın nabzını tutuyoruz. Yeni ürünleri, yeni sistemleri inceliyoruz. Gerekli gördüğümüz yerde de oradaki firmalarla görüşerek, ülkemizde ortak yatırımlar yapmak adına adımlar atıyoruz.

Son olarak eklemek istediğiniz farklı bir detay var mı?

Daha öncede belirttiğim gibi Yavuz Metal yeniliklere açık yapısıyla her zaman sektörde öncü bir kuruluş olmuştur. Bundan sonrada aynı anlayış ve hızla yoluna devam edecektir. Markamıza göstermiş olduğunuz yakın ilgi sebebiyle teşekkür ediyorum. Ayrıca gittiğimiz tüm yurt dışı fuarlarında sizleri ve dergileriniz ALU&Art ve Win&ART Proje’yi bizzat görmekten gurur duyuyor, başarılarınızın devamını diliyorum.

“When We Are Making Investments, We Have The Wish To Do The Undone”

Hızır YAVUZ, who is the Board Chairman  of Yavuz Metal  has stated  that by moving to their new factory which is providing services at an area of 5.300  m2  with a shopping mall concept at Yenidoğan in 2012,  they have brought a new lease. YAVUZ also said : “Our future aim is to be the pioneer of innovations without giving up from our line”.

Powered by OrdaSoft!