zahit logoZeki  AKBULUT; “Ancak Mükemmeli Hedefleyenler İdeali Üretebilir”

Zahit Alüminyum Genel Müdürü Zeki AKBULUT gerçekleştirdiğimiz söyleşide istikrar, güven, kalite politikası ekseninde katma değeri yüksek üretim faaliyeti yürüttüklerine dikkat çekerek; inovatif bakış açısıyla yürütülen Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmaları  ile marka değerini geliştirmeye yönelik yatırımlar yaptıklarını dikkatlere sundu.

 

 

zahit 2a

Firmanızın günümüz faaliyetlerini kısaca anlatır mısınız? Üretim,  sahip olunan kalite  belgeleri, iç satış-ihracat rakamlarınız ve ticari ilişkiler geliştirmeyi planladığınız ülkeler hakkında bilgi verir misiniz?

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesinde 65.000 m²’si kapalı, toplam 100.000 m² alanda yer alan 2 ayrı tesisinde 800 çalışan istihdam eden Zahit Alüminyum; Aluminance, Vetrina, Zahit markaları ile alüminyum profil; Aluminance, Vetrina markaları ile kompozit panel üretimi gerçekleştirmektedir. Yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösteren Zahit Enerji firması ise ZahitSolarfield markası adı altında gün ışığını elektrik enerjisine dönüştüren fotovoltaik güneş paneli üretmektedir.

Zahit Alüminyum  yıllık 25.000 ton biyet, 25.000 ton ekstrüzyon profil ve 1.680.000 m² kompozit panel üretim kapasitesine sahiptir. Ayrıca 65 megawatt üretim kapasiteli ZahitSolarfield fotovoltaik panel tesisi ile Türkiye’nin en büyük yerli panel üreticileri arasında yer almaktadır. Tüm bu üretim tesislerinin yanı sıra, yarı mamul hizmeti vermek için 3.000 ton/yıl kapasiteli mekanik işlem CNC parkuruna da sahiptir.

İSO İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2015 listesinde 74’üncü sıraya yükselen Zahit Alüminyum; ISO 9001-2008, İSO 14001 ÇYS ve OHSAS 18001 yönetim sistemleri ile TSE, CE, ROHS, Reach sertifikalarına sahip ürünler üretmektedir. Eloksallı ürünler için QUALANOD Avrupa standartlarına uygunluk belgesine; boyalı ürünler için QUALICOAT belgesine sahiptir. Zahit Alüminyum bu yıl kalite belgeleri arasına Qualicoat-Seaside ve Leed bilgi belgesini de eklemiştir. Estal’in (European Association for Surface Treatment on Aluminium) Türkiye temsilcisi Alüminyum Yüzey İşlemleri Derneği (AYİD)  tarafından yapılan denetimler sonucu Zahit Alüminyum profil ürünleri Qualicoat-Seaside kalite belgesi almaya hak kazanmıştır. Qualicoat-Seaside  kalite belgesi, özellikle sahil kesimlerde nem oranın yüksek olması dolayısıyla alüminyum profil üzerinde oluşan filiform tabakasının ortadan kalktığını göstererek uzun ömürlü elektrostatik toz boya kaplama garantisi vermektedir. LEED ise (Leadership in Energy and Environmental Design Enerji ve Çevresel Tasarımda Liderlik) en iyi yeşil bina stratejilerini ve uygulamalarını ödüllendirmektedir.

zahit 2b

Ayrıca 65 MW üretim kapasitesine sahip üstün Avrupa teknolojili ZahitSolarfield  fotovoltaik panel üretim tesisi, Kiwa belgelendirme firması denetimlerinden başarı ile geçerek Hollanda merkezli uluslararası  Solarif fotovoltaik panel sigorta firması tarafından Solarif sigorta belgesi ile tescillenmiştir. Zahit Enerji, solar panel ve panel verimliliği için garanti veren Solarif sigorta belgesine sahip olan ilk ve tek yerli panel üreticisidir ve Solarif kapsamında kalitesi onaylı, güvenli ürünler sunmaktadır.

Zahit Alüminyum; başta Hollanda, İtalya, Polonya, İngiltere, İsviçre, Bulgaristan, Romanya, Kosova, Bosna Hersek, Hırvatistan, Makedonya, Sırbistan, Irak, Azerbaycan, Gürcistan,  İran,  Türkmenistan,  Kırgızistan, Cezayir,  Fas, Libya, Kuveyt, K.Kıbrıs, Etiyopya, Mısır olmak üzere birçok ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir. Avrupa, Afrika, Orta Doğu hedef pazarlarımızdır.  Bu kapsamda 22-24 Haziran tarihleri arasında Almanya Münih’te düzenlenen Inter Solar Europe ve 19-21 Temmuz tarihleri arasında G.Afrika Johannesburg’da düzenlenen Powergen Afrika fuarlarına Zahit Enerji firmamız adına katılım gösterdik ve tanıtım faaliyetleri yürüttük.

Önümüzdeki dönemde katılım sağlamayı düşündüğünüz fuar organizasyonları hakkında bilgi paylaşır mısınız?

Zahit Enerji firmamız adına 19-21 Eylül 2016 tarihleri arasında Inter Solar Dubai fuarına katılım göstereceğiz.

2016 yılı içerisinde piyasaya sunduğunuz veya sunmayı planladığınız yeni ürünleriniz, yeni projeleriniz hakkında neler söylemek istersiniz?

2015 yılında Aluminance  LS55, S32 +, S32 sürme ve Aluminance W55 + Yalıtımlı, W55 Yalıtımsız Kapı Pencere Sistemlerimizi lanse ettik. Bu çalışmaların devamı niteliğinde bu yıl Aluminance F50 Klasik Kapaklı Cephe ve F60 Silikon Cephe Sistemlerini müşterimizin beğenisine sunduk. Aluminance F50 Klasik Kapaklı Cephe Sistemi, sektörel taleplere cevap verebilecek ölçüde içeriden ve dışarıdan 50 mm genişliğe sahip profillerle oluşturulmuştur.  Sektörel bazda birçok benzer sistemden farklı şekilde dizayn edilen Aluminance F60 Silikon Cephe Sistemi ise optimum verimlilik, kolay imalat ve montaj faktörleri dikkate alınarak 60 mm profiller ile tasarlanmıştır. Ür-Ge ekibimiz yeni menfez, güneş kırıcı, seranit alt taşıyıcı, kompozit alt taşıyıcı, cephe, skylight sistemleri üzerinde detaylı bir çalışma yürütmektedir. Yeni Aluminance kapı pencere serisi üzerinde ayrıca çalışılmaktadır. İlgili sistem, Aluminance W55 + Yalıtımlı, W55 Yalıtımsız Kapı Pencere Sistemlerimizin üst versiyonu niteliğinde olup 65 ve 75 mm genişliğe sahip profillerle oluşturulmaktadır.

zahit 2c

Sektörünüzün geleceği hakkında öngörüleriniz nelerdir?

2030’a  kadar sektörümüzün gelişerek büyümesine devam edeceğini düşünüyoruz. İşine yatırım yapanlar mutlaka kazanacaktır.

Markanızın gelecekteki vizyonu hakkında bilgi paylaşır mısınız?

Zahit Alüminyum istikrar güven kalite politikası ekseninde katma değeri yüksek üretim faaliyeti yürütmektedir. İnovatif bakış açısıyla yürütülen Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmaları ile marka değerini geliştirmeye yönelik yatırımlar yapmaktadır. Ancak mükemmeli hedefleyenler ideali üretebilir sloganı doğrultusunda faaliyetlerinin devamlılığını sağlayacaktır. Bizler müşterilerimize bir değer sunuyoruz. Sadece ürün satışı gibi görmek yanlış olur. Bu değer kavramının içinde istikrar güven kalite var. Müşterilerimiz her durumda fabrikanın yanlarında olduğunu hissetmektedir. Biz de bu güvene layık olmak için daha çok çalışıyoruz.

Önemli bir gelişmeyi de paylaşmak isteriz. ZahitSolarfield solar panellerimizi yüksek hücre verimliliğine sahip 4BB teknolojisi ile üretmeye başladık. Gün geçtikçe verimlilik artışı yönünde gelişen hücre teknolojisindeki son gelişmeleri firmamıza adapte ederek, müşterilerimize yüksek verimli paneller sunuyoruz. 4 BB hücre teknolojisi, 3 BB teknolojisine oranla Güneş Enerji Santrali kurulumlarında günlük elde edilen güçlerde yaklaşık % 3 performans artışı ile kazanç sağlıyor. 4BB hücrelerdeki verimlilik geliştirmeleri ile bu oranın % 7’lere çıkabileceği hücre üreticileri tarafından öngörülüyor.

Son olarak eklemek istediğiniz farklı bir detay söz konusu mu?

Marka bilinirliğini ve okunurluğunu yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da devam ettiren dergileriniz ALU&Art ve Win&ART Proje yönetimini ve ekibinizi tebrik eder, başarılarınızın devamını dilerim.

Zeki AKBULUT said; “Only  Those Looking  After  Perfectness  Can Create The Ideal One”

Zeki AKBULUT, who is the General Manager  of Zahit Aluminium, has drawn our attention to the fact that they are carrying out production activities with high value addition within the scope of stability, reliability, and quality policy and he added that they make investments for increasing market value with research and development and production and development activities.

 zahit 2d

Powered by OrdaSoft!