duzce cam logo

“Verimlilik-Maliyet Parametrelerindeki Pozitif Değerlerle Rekabet Gücümüzü Artırıyoruz”

Ankara Camcılar ve Çerçeveciler  Dernek Başkanı Fikret YILMAZ önderliğinde  hazırladığımız Düzce Cam Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Kasım AKTAŞ ile söyleşimizde Düzce Cam Sanayi’nin ülkemizdeki konum ve faaliyetlerine dair bilgiler aldık.

duzce cam 1

Düzce Cam Sanayi’nin ülkemizdeki konumu ve faaliyetleri hakkında bilgi paylaşır mısınız?

Cam sektöründe uzun yıllar boyunca edindiğim deneyim ve bilgi birikimini yüksek teknoloji ve imalat konusunda uzmanlaşmış bir ekiple birleştirerek; sektörün her alanına hitap eden düz cam üretim tesisimizi 2010 yılında Düzce II. Organize Sanayi Bölgesinde kurduk.

253.800 m² alan içerisinde 175.000 m² kapalı alanda hizmet veren ve sektörün hızla büyüyen firmalarından biri haline geldik.

Firmamız;  Düz  Cam,   Lamine Cam,  Ayna, Boyalı Cam  ve bunlara  bağlı   cam   işleme alanlarında faaliyet  göstermektedir.

Düz cam daha çok mimari, beyaz  eşya  ve  otomotiv amaçlı cam  kullanımında temel üründür ve üretim hattından çıktığı şekliyle kullanılabildiği gibi, temel özelliklerinin geliştirilmesi amacıyla laminasyon, temperleme, kaplama, ayna yapımı gibi farklı işlemlerden geçirildikten sonra da kullanıma sunulabilmektedir.

Temsilcisi olduğunuz sektöre dair hedeflerinize değinir misiniz?

Düzce Cam Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından kurulu bulunan ve yılda 200.000 ton üretim yapan düz cam üretim tesisi, 2016 yılı  3. çeyreğinde yılda 250.000 ton artış yaparak toplam kapasitesini 450.000 tona çıkarmayı planlamaktadır. Cam Sanayi kolunda uluslararası düzeyde tercih edilen bir dünya şirketi olmak için çalışmalarını sürdüren Düzce Cam, yaklaşık 400 kişilik istihdam sağlamaktadır.

Firmamız; 600 ton/gün Düz Cam üretim kapasitesiyle 21 Mayıs 2010 tarihinde üretime başlamıştır.  Yıllık 40.000 m² kapasiteli Jumbo Lamine Hattımız 2011 yılında; 45.000 m² kapasiteli Ayna ve Boyalı Cam Hattımız 2012 yılında devreye alınmıştır.

900 ton/gün kapasiteli yeni Düz Cam üretim hattımızı  Ekim 2016’da  devreye almayı hedefliyoruz. Yeni hattımızda Fırın, Banyo-Soğutma bölümleri Fransız Fives Stein firmasından, Düz Cam Kesim Hattı Alman Grenzebach firmasından alınmıştır. Bu yatırımlarımız sonucunda yaklaşık 500 kişiye doğrudan ve 5.000 kişiye dolaylı iş imkânı sağlanmış olacaktır.

3.000.000 m² kapasiteli Jumbo Lamine Hattını Kasım 2016’da, 10.000.000 m² kapasiteli Cam Kaplama Hattını (tek ve çift kaplamalar) Aralık 2016’da, 6 MW kapasiteli Atık Isıdan Elektrik Elde Etme projesini ise Mayıs 2017’de hayata geçirmeyi hedeflemekteyiz.

Üretim teknolojilerine verdiğiniz önceliğe değinerek, çevre, kalite ve enerji politikalarınıza vurgu yapar mısınız?

Kalite, Çevre, İSG, Enerji ve Bilgi Güvenliği Politikaları konusunda; “Ulusal ve Uluslararası standartları uygulayarak ürün kalitesini sürekli olarak artırmayı, müşteri ihtiyaç ve beklentilerini en üst düzeyde karşılamak için ürün yelpazesini geliştirmeyi, teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek verimlilik-maliyet parametrelerindeki pozitif değerlerle rekabet gücünü artırmayı, planlanan yeni yatırımlarımız ve büyüyen organizasyon yapımıza uygun olarak kalite yönetim etkinliğini sürekli olarak iyileştirmeyi, çevre, iş sağlığı ve güvenliği (İSG), Enerji ve bilgi güvenliği ile ilgili yasal ve diğer şartlara uymayı, bu yönetim sistemlerinin performansını sürekli iyileştirmeyi, faaliyetlerimiz sırasında oluşan atıkları kaynağında azaltmayı, mümkünse yeniden kullanmayı ve geri kazanmayı mümkün olmadığı durumlarda çevre mevzuatları kapsamında bertaraf etmeyi, sektördeki meslek hastalıklarını ve iş kazalarını kaynağında önlemek için güvenilir çalışma ortamı yaratarak riskleri azaltmayı, kaynak enerji ve hammaddeleri verimli kullanmayı bilgi varlıklarına yönelik riskleri sistematik olarak yönetmeyi, hammadde ve teknoloji seçiminde çevre iş sağlığı ve güvenliğini göz önünde bulundurmayı, enerji verimli ürün ekipman ve servis hizmetleri satın almayı, enerji performansımızı iyileştirecek tasarım faaliyetlerini destelemeyi, amaç ve hedefleri periyodik olarak gözden geçirerek bu amaç ve hedeflere ulaşmak için yeterli kaynakların (bilgi, uzman ve ekonomik kaynaklar vb.) teminini sağlamayı, çalışanların ve tedarikçilerimizin kalite yönetim sistemine katılmalarını sağlamayı, çevresel duyarlılıklarını geliştirmeyi, onları güvenli çalışma konusunda bilinçlendirmeyi, bilgi güvenliği farkındalığı yaratmak amacıyla teknik ve davranışsal yetkinliklerini geliştirmeyi hedeflemekte ve bu konuda çalışmalar yapmaktayız.

Markanızın 2023 hedeflerini de değerlendirir misiniz?

Üretim ve ihracatımızı her geçen gün artırarak ülkemizin 2023 ihracat hedefine katkı sağlamayı planlamaktayız.

Düsseldorf Glasstec 2016 Fuarı’na dair öngörülerinizi paylaşır mısınız?

Düsseldorf Glasstec fuarını tüm cam dünyasını buluşturan, bir araya getiren bir etkinlik olarak görüyoruz. Hem katılımcılar, hem de ziyaretçiler açısından çok verimli bir buluşma noktası olmakla birlikte bu fuara önümüzdeki  yıllarda katılmayı planlıyoruz.

Son olarak eklemek istediğiniz farklı bir detay söz konusu mu?

Marka bilinirliği ülke sınırlarını  aşmış, sektörümüzün güzide temsilcisi dergileriniz ALU&Art ve Win&ART Projenin çok değerli yayın ve yönetim ekibine teşekkür eder, okurlarınıza saygılarımızı sunarız.

duzce cam 10a

“With the Positive Values in the Efficiency-Cost Parameters, We Are Improving the Competitive Power”

During our interview we held with Kasım AKTAŞ, who is the Board Chairman of Düzce Glass Industry, which we arranged with the leadership of Fikret YILMAZ, who is the Head of Ankara Glassmen and Framers Association, we obtained information regarding the status and activities of Düzce Glass Industry.

 duzce cam 10b

 

Powered by OrdaSoft!