saray aluminyum logoTalin SARAYLI; “Saray Grup Her Alanda Maksimum Başarı Hedeflemektedir”

Saray Grup Yönetim Kurulu Üyesi Talin SARAYLI gerçekleştirdiğimiz söyleşide global marka olma konusunda çalışmalarını emin adımlarla sürdürdüklerini ifade ederek, “Global marka olmak uzun bir süreç gerektiriyor. En önemli unsur ise sağlam temeller üzerine markayı inşa etmek” dedi.

 

 

saray aluminyum 42a

Firmanızın günümüz faaliyetleri ile birlikte sektördeki gelişimini kısaca anlatır mısınız? Üretim, iç satış-ihracat rakamlarınız ve ticari ilişkiler geliştirmeyi planladığınız ülkeler hakkında bilgi verir misiniz?

Saray Grup, geliştirdiği yenilikçi ve öncü iç ve dış cephe çözümleri ile 1980 yılından bugüne İstanbul ve Tekirdağ’daki toplam 80 bin metrekare kapalı alana sahip fabrikalarında inşaat sektörüne hizmet vermekte, geleceğin mimari yapılarının inşa edilmesinde büyük rol oynamaktadır. 2001 yılından bu yana, İSO’nun ilk 500 büyük firması arasında yer alan Saray Alüminyum, ürettiği ürünlerinin % 50’sini farklı ülkelere ihracat etmektedir.

Saray Grup olarak alüminyum profil, PVC profil ve alüminyum kompozit panel üretiyoruz. NANO (kendiliğinden temizlenen antigraffiti) yüzey kalitesine sahip alüminyum kompozit paneller ile B1 ve A2 Yangın Sınıfı alüminyum  kompozit panellerin Türkiye’de üretimini ilk kez biz gerçekleştirdik.

Bugün itibari ile 50’ye yakın ülkeye ihracat yapmaktayız. Katıldığımız yurt dışı fuarları ile mevcut pazarlardaki satış miktarını artırmak ana hedefimiz.

Sektöre sunduğunuz ürün gamınızdan bahseder misiniz?

Firmamız 1980 yılından bugüne alüminyum ekstrüzyon ürünleri ve yüzey işlemleri konusunda faaliyet göstermektedir. 2005 yılında UPVC profil ve 2008 yılında alüminyum kompozit panel üretimine başlamıştır.

Alüminyum ekstrüzyon ürünleri (profil) çeşitlerimiz mimari sistem ürünleri ve mühendislik ürünleri olmak üzere iki ana gruptadır. Saray Mimari Sistemler çatısı altında sürekli yeni ürünler geliştirilmektedir. Bu ürünler geliştirilirken ısı, ses, enerji verimliliği ve daha geniş alan görme konuları dikkate alınmıştır. Saray Mimari Sistemlerin öne çıkan ürünleri: Alüminyum Kapı Pencere Sistemleri, Alüminyum Sürme Kapı Sistemleri, Alüminyum  Giydirme Cephe Sistemleri, Çatı, Işıklık Sistemleri, Sabit, Kayar ve Katlanır Güneş Kırıcı Sistemleri ve Saray Cotta (Tuğla görünümlü ya da Siding Görünümlü) Cephe Kaplama Sistemidir.

Saray Alüminyum, mimari sistemlerin yanında, makina ve elektrik sektörlerinin ihtiyacı olan çeşitli şekil ve büyüklükteki sanayi profilleri, standart kesitli profiller ve boruları da üretmektedir.

Firmanızın çalışmaları  ve  odaklandığı  projeler  neler? Firmanızın 2016 için hedef ve beklentileri neler?

Saray Alüminyum olarak “mineral dolgulu A2 yanmazlık sınıfı” kompozit paneller en çok odaklandığımız çalışmalardan birisi. Bu ürünümüz, çok katlı binalar, gökdelenler, endüstriyel binalar, kamu binaları, tüneller, havaalanları, hastaneler, AVM’ler, stadyumlar, tren ve metro istasyonları, oteller gibi, yangın yalıtımının önemli olduğu tüm yapılarda kullanılabiliyor. Paneller bu binaların dış cephe, iç duvar, tavan ve ara bölme kaplamalarında, kara ulaşım aracı kaplamalarında, tren ve gemilerin iç dekorasyonlarında uygulanabiliyor; mimar ve tasarımcılara yaratıcı ve özgün binalar yapmak için sınırsız fırsatlar sunuyor.

Avrupa Birliği’nin Türkiye’de de geçerli olan ve 21,5 metreden daha yüksek binalarda uygulanması zorunlu kılınan “Yangın Koruma” yönetmeliğine uygun TS EN 13501-1 standardına göre A2 s1 d0 sınıfındaki SARAY A2 alüminyum kompozit panellerin ülkemizde ilk üretimi Saray Alüminyum tarafından 2012 yılında gerçekleştirilmiştir.  Tamamı alüminyumdan imal edilen bu kompozit panellere ilave olarak, bu kez 2014 yılında Mineral Dolgulu SARAY A2 Kompozit Panel üretimini Türkiye’de yine ilk olarak Saray Alüminyum gerçekleştirmiştir.

Gayrimenkulde ise bölgedeki en yeşil proje olarak sunduğumuz Greenist’e odaklanmış durumdayız. Bahçelievler Basın Ekspres aksında hayata geçirdiğimiz Greenist projesinde, zengin sosyal aktivite olanakları, bahçeler ve farklı seçeneklerdeki dairelerle, merkezinde  insanın yer aldığı doğal bir hayatın kapılarını açtık. 20 bin metrekare içinde 174 daire ile geniş kat bahçeleri ve teraslarla ve dublex daire seçenekleri ile şehrin merkezinde fakat karmaşasından uzak bir yaşam alanı sunduk. 2016 yılında da Saray Grup olarak, var olduğumuz her alanda maksimum başarı noktasında kalmayı hedefliyoruz. Hedefimiz 2016 yılında da organik büyümemizi sürdürmek.

Önümüzdeki dönemde katılım sağlamayı düşündüğünüz fuar organizasyonları hakkında bilgi paylaşır mısınız?

2016 yılı içerisinde  pek çok fuara katıldık. Yılsonuna kadar katılacağımız diğer fuarlar ise 11-14 Ağustos tarihlerinde İran’da gerçekleşen Hometexpo 2016,  17-20  Ağustos tarihlerinde Güney Afrika’da gerçekleşen Interbuild Africa, 6-10  Kasım tarihleri arasında Fransa’da düzenlenecek Reed Expositions France, 21-24 Kasım Dubai’de düzenlenecek olan Uluslararası İnşaat ve Yapı malzemeleri Fuarı, 23-27 Kasım tarihlerinde FAS SIB 2016 ve 29 Kasım-1 Aralık tarihlerinde ise Aluminium Düsseldorf 2016 Fuarı’na katılacağız.

saray aluminyum 42b

2016 yılı içerisinde piyasaya sunduğunuz veya sunmayı planladığınız yeni ürünleriniz, yeni projeleriniz hakkında neler söylemek istersiniz?

Firmamız güçlü Ar-Ge departmanı sayesinde sürekli yeni ürün geliştiriyoruz ayrıca ses yalıtımının maksimize edildiği yeni sistem serileri de bu sıra üzerinde çalıştığımız ürünler arasında bulunuyor. Saray Grup olarak Greenist’ten sonra bir konut projemiz daha olacak. 2016 yılı sonlarına  doğru konut projemizin inşaatına başlamayı planlıyoruz.

Sektörünüzün geleceği hakkında öngörüleriniz nelerdir?

Sektörün kâr marjları son yıllarda düşmekle birlikte hâlâ oldukça gelişim vadeden bir sektör. Sektörün karşılaştığı sorunları çözebilmek adına mesleki derneklerin aktif rol alması gerektiğine inanıyoruz. 2016 yılında bu konuda bir atak sağlanmasını umuyoruz. 2016 yılında sektörümüzde  % 4 civarında bir büyüme olacağını öngörüyoruz.

Ayrıca sektörün en önemli sorunlarından birisi aşırı fiyat rekabeti. Bu da beraberinde tahsilat sıkıntısını gündeme getiriyor. Uzayan vadeler, sektörde pek çok firmanın olması ve bu firmaların çarkı bir şekilde döndürebilmek ya da pazar payını artırabilmek adına tavizde bulunmaları aslında kalite ve standartları da doğrudan etkiliyor. Dünya ve yakın çevremizdeki siyaset ve ekonomideki olumlu gelişmelerin bu durumu artan talep doğrultusunda değiştireceği kanaatindeyiz.

Markanızın gelecekteki vizyonu hakkında bilgi paylaşır mısınız?

Saray Grup olarak vizyonumuz Türkiye pazarında inşaat sektöründeki gücümüzü dünyada da sürdürerek global bir marka olmak. Tabi global marka olmak uzun bir süreçten geçiyor. En önemlisi sağlam temelleri üzerine markayı inşa etmek, sonra da markayı geliştirecek tuğlaları iyi ve doğru yerleştirmek gerekiyor. Bu yerleştirme süreci bir kaç nesil boyunca devam ederse ulusal çapta bir marka seviyesine ulaşılabilir. Biz de Saray Alüminyum olarak global marka olma konusunda çalışmalarımızı emin adımlarla sürdürüyoruz.

Son olarak eklemek istediğiniz farklı bir detay söz konusu mu?

ALU&Art ve Win&ART Proje Dergisi yönetim ve ekibine ilgilerinden dolayı teşekkür eder, yayın hayatında başarılar temenni ederiz.

Talin SARAYLI said: “Saray Group Is Targeting Maximum Success In Each Area”

Talin SARAYLI, who is the Board Member  of Saray Group has stated  at the interview we held with him that they carry out their works for becoming a global brand by taking firm steps and he said: “To become a global brand requires a long process. The most important thing is to build the brand on solid basis”.

Powered by OrdaSoft!