mor aluminyum logoMor Alümünyum A.Ş. Yatırımlarına Hız Veriyor

Yatırımlarına 1994 yılında başlayan ve 2005 yılında alüminyum profil imalatına geçen Mor Alüminyum A.Ş., bünyesine yeni makine ve ekipmanlar katarak kapasitesini artırmaya devam ediyor.

 

 

 

 

 

Mor Alüminyum A.Ş., Ankara Sincan Organize Sanayi Bölgesi’nde 500 ton baskı gücünde 90 mm çaplı billet kullanarak başlayan profil imalatı; 2008 yılında 1450 ton gücünde yeni bir presin devreye alınmasıyla ivme kazanmış, aynı yılın sonun da 700 tonluk bir ekstrüzyon presi bünyesine katmıştır.

 

mor aluminyum 43a

Yeni yapılanma çalışmaları ile birlikte 2011 yılında 30.000 A gücünde modern bir eloksal tesisi kurarak aylık yaklaşık 600 ton eloksal kapasitesine ulaşmıştır. 2012 yılında yine Sincan O.S.B. içerisinde iç ve dış pazarlarda 30 yıla yaklaşan deneyimi ve 4.000’in üzerinde farklı kalıplarıyla, alüminyum sektöründe faaliyet gösteren “OSKO Alüminyum” üretim tesislerini satın almış ve 15.000 m² kapalı alanda üretim yapar hale gelmiştir.

Yatırım hedeflerinden biri olan 2.200 tonluk yeni bir ekstrüzyon presin 2015 yılında devreye alınarak toplam dört adet pres ile yurt içi ve yurt dışı müşterilerine hizmete vermeye başlamıştır. Böylece aylık profil üretim kapasitesi 1.500 tonun üzerine çıkmıştır.

Gerek yurt içi, gerekse yurt dışı müşterilerin daha kompleks taleplerini karşılayabilmek ve katma değeri yüksek ürün ve hizmet sunabilmek için profil işleme makinelerine yatırım yapmaya başlayan firmanın 6 metre uzunluğundaki profilleri işleyebilen CNC makinesi bu yılın Haziran ayında devreye alınmıştır.

Tamamıyla yerli sermaye ile kurulmuş olan firma, standart alüminyum profillerin yanı sıra müşteriye özel ve proje bazlı üretim yapmakta olup imalat sanayi, medikal, reklam, savunma sanayi, denizcilik, otomotiv, mobilya ve enerji sektörü (trafolar) gibi sektörlere standart ve EN AW 1050, 1070, 2011, 2014, 2024, 5754, 6060, 6061, 6063, 6082 ve 6351 gibi özel alaşımlı profiller üretmektedir.

Mor Alüminyum, kendi tasarım ekibi ile birlikte özel profil tasarımları yapabilmektedir.  Bu çerçevede tasarımlarına alüminyum tekne profilleri ile başlangıç yapan firma, bunlara ilave olarak gemi ve iş makinası cam çerçeve profilleri, endüstriyel vantilatör profilleri, hava ray ulaşım profilleri, mimari iç mekân ısıtma soğutma sistemi profilleri, panjur kapı motor kabin profilleri, hasta yatak profilleri vb. ile müşterilerine özel tasarım profiller sunmaktadır.

Firma üretim kalitesini, ISO90012000 Kalite Güvence Belgesi ile kanıtlamış olmakla birlikte TSE belgesine de sahiptir. Bunla ra ek olarak firma, NCAGE belgesini alarak NATO tedarikçiler listesine girmeyi başarmıştır.

Tüm üretim aşamalarını çevreye duyarlı bir şekilde yapan firmamın bünyesinde düzenli olarak çalışan bir arıtma tesis mevcuttur.

Firma yurt içindeki geniş müşteri portföyünün yanı sıra Almanya, Fransa, İngiltere, Malta, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Slovenya, Polonya, Mısır, Afganistan, Türkmenistan, İsrail, Avusturya, Macaristan gibi ülkelere ihracat yapmaktadır.

Mor Alüminyum, gerek yurt içinde, gerekse yurt dışındaki teknolojik gelişmeleri yakından takip etmektedir. Bu çerçevede yurt içi ve yurt dışındaki çeşitli fuarlara aktif olarak katılmaktadır. Bu bağlamda, dünyanın en büyük alüminyum fuarı olan Alüminyum Düsseldorf fuarlarına sürekli olarak katılmakla birlikte, bu sene düzenlenecek olan bu fuara da katılacaktır.

Dünya çapındaki rekabet ve zorluklara rağmen büyümeye devam eden Mor Alüminyum A.Ş. halen 4 adet ekstrüzyon presi, 7.200 ton kapasiteli eloksal tesisi, 2.800 ton kapasiteli toz boya tesisi ve mekanik işlem atölyeleri, profil işleme makineleri ile sektörün, Ankara’daki ve ülkemizdeki parlayan yıldızı ve gururu olmaya devam etmektedir.

Mor Alümünyum A.Ş., Gives Pace to Their Investments

Mor Alüminyum A.Ş., which has started making investments in 1994 and which has passed on to the production of aluminium profiles in 2005,  continues to increase their capacity by adding new machinery and equipment to their constitution.

mor aluminyum 43b

Powered by OrdaSoft!