adana cam logo“Siparişi Adana Cam’a Ver, Gerisini Unut”

Adana Cam Genel Müdürü M. Arif SALT, gerçekleştirdiğimiz söyleşide 2016 Adana Tüyap İnşaat Fuarı’na katılım gerçekleştireceklerini ifade ederek, “Firmamız fuara geniş bir stant ile katılacak olup, hem tedarikçisi olduğumuz cephe firmalarını ziyaret eden, hem de bize direkt ulaşan mimar ve müteahhitlere cam türevlerini görsel olarak gösterip, performans sergilemesi de yapacaklardır” dedi.

 

adana cam 1

Markanızın dünden bugüne sergilemiş olduğu gelişim sürecini değerlendirirken, kalite politikanıza da vurgu yapar mısınız?

Artık günümüz ticari arenasında da bir firma müşterilerine sunduğu hizmet ve ürün kalitesi ile üretimini yaptığı ürünün marka değeri ile ve müşterisinde bıraktığı güvenirlikle,  mükemmeliyetçiliğiyle anılmakta. Verilen bir siparişi zamanında ve kaliteli sunamayan firma pazar ve müşteri kaybetmeye mahkûmdur. Beş yıl önce Şişecam’ın ısıcam yetkili üreticisi olarak mimari cam işlemeye başladığımızda, ilk önceleri rakiplerimizle olan ürün fiyat farkından dolayı iş alamıyorduk. Pazarda bizim gibi hem ısıcam yetkili üreticisi çoktu, hem de yüzlerce merdiven altı diye tabir ettiğimiz bütün sermayesi bir yıkama makinesi olan, elde çift cam yapan firmalarda bu pazardan pay almaktaydı. Bu olumsuzluklara rağmen umutsuzluğa kapılmadan, üretimimizde kaliteli malzeme kullanarak ve ürün işçilik kalitesini sürekli üst noktalara taşıyarak firmamızı sadece Adana’da değil Türkiye geneline de ürünlerini gönderen bir firma haline getirdik. Rakiplerimizin yapamadığı katma değeri yüksek, enerji verimliliği sağlayan nitelikli cephe camları üretmeye başladık. Bunun yanında teknolojiyi sürekli yakından takip ederek makine parkurumuzu, yeni nesil camları da işleyebilecek hale getirdik.

Kalite politikamız; her ürettiğimiz camı önce biz beğenmeliyiz, her üniteyi evimize yapıyor gibi hassasiyet göstermeliyiz. Zira bizim beğenmediğimiz camı müşteride beğenmeyecektir. Artık müşterilerimizden şu sözleri duyuyoruz; “Siparişi Adana Cam’a ver gerisini unut.” Bu bizi çok mutlu ediyor, tüm yorgunluğumuzu alıyor.

Hangi ürün gruplarınız ile marka bilinirliğinizi sağlamaktasınız?

Marka bilinirliğimizi temperlenebilir solar low-e camlar, temperli tentesol grubu camlar, transparan cephe camları, temperli lamine camlar yaparak sağlıyor ve rakiplerimizden  sıyrılıyoruz. Firmamız gerçekten hak ettiği karşılığı, fiyatı almıyorsa klasik ısıcam üretmiyoruz. Çünkü biz malzemeden çalıp hile yaparak marka değerimizi düşüremeyiz. Bu nedenle tamamen nitelikli ısıcam üretiyoruz.

Rakipleriniz karşısında markanızı destekleyecek ve başarısını garantileyecek rekabetçi avantajlarınız nelerdir?

Firmamız hiçbir firmayı kendisine rakip görmemekte. Biz fiyatla rekabet eden bir firma değiliz. Biz kaliteli üretim yapan, sorun çözen bir firmayız. Bizim rakiplerimiz bizim karşımızda ürünlerini satabilmek için ya fiyat indirimi yapacak, ya da uzun vadelere çıkacak. Fiyat aynı olsa müşteri onları niye tercih etsin. Bizim müşterimize sunduğumuz avantaj bir işi bir defada uzmanına yaptırmak. Yaptığı işte reklamasyon yemeği istemiyorsa bizi tercih edecek. Bölgemizde hem temperde TS 12150-2 ve hem de ısıcam üretiminde TS 3539 EN 1279-1 üretim kalitesi belgelerine sahip tek firmayız.

Teknolojik gelişimin cam sektörüne yansımalarını değerlendirir misiniz?

Teknolojinin süratli gelişimi cam işleme makinalarına sermayesi olanın ulaşımını kolaylaştırdı. Bunun neticesinde sadece merkez illerde değil, ilçelerde de cam işleme makinaları var. Fakat camı teknik olarak tanımadan, nitelikli personeli yetiştiremezsiniz. Bundan dolayı da kaliteli üretim yapamazsınız.

Markanızın ithalat-ihracat rakamlarına bakacak olursak nasıl bir tablo ile karşılaşırız?

Firmamızın hali hazırda kayda değer bir ihracatı söz konusu değil. Bir miktar Kıbrıs, Kuzey Irak ve Türkî Cumhuriyetlere  ihracatımız var. Fakat Türkiye’nin komşularında ki sorun elbet bir gün bitecek. Suriye ve Irak’ta yaşanan sıkıntılar gibi. O zaman firmamız sahip olduğu alt yapı ve marka değeri ile bu pazarlarda hak ettiği payı alacaktır.

İstanbul Kapı Pencere Cam Fuarı’na katılımınız ile ilgili öngörüleriniz nelerdir? Markanıza yansımalarını değerlendirir misiniz?

İstanbul Tüyap organizasyonundaki fuara her yıl ana firmamız Salt Cam ile beraber katılıyoruz ve marka bilinirliğimize direkt olarak yansıması oluyor. Önümüzdeki yıl 2016 Adana Tüyap İnşaat Fuarı’na firmamız geniş bir stant ile katılacak olup, hem tedarikçisi olduğumuz cephe firmalarını ziyaret eden hem de bize direkt ulaşan mimar ve müteahhitlere cam çeşitleri ve türevlerini hem görsel olarak gösterip hem de performanslarını anlatacaktır.

Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetleriniz ile birlikte önümüzdeki dönemlerde hangi ülkeler ile ticari ilişkiler geliştirmeyi planladığınızı ifade eder misiniz?

Özellikle bize yakınlığından dolayı komşu ülkeler; Suriye ve Irak ile ticari ilişkilerimizi geliştirmeyi amaçlıyoruz.

Yatırım planları oluştururken hangi kriterlere öncelik veriyorsunuz?

Yatırım planındaki tek kriterimiz; ‘neye ihtiyacımız olmalı ki üretim kalitemiz daha üst seviyeye çıksın’ şeklindedir.

Markanızın gelecekteki vizyonu hakkında bilgi paylaşır mısınız?

İnşallah ileriki yıllarda bir Türkiye firması olmaktan çıkıp, üretimini Ortadoğu ve Avrupa’ya ihraç eden bir firma olarak çalışmalarına devam edecektir. Türkiye’de ve dünyada kendimize örnek aldığımız firmalar var. Bunları yakinen takip edip, teknolojik donanımlarda üretim kalitemizi taçlandırıp, aranan ve istenen bir firma olmak en büyük hedefimiz.

Sizin vurgulamak istediğiniz farklı bir detay var mı?

Özellikle derginiz aracılığı ile marka projelere yön veren mimar, cephe ve müteahhitlik firma yetkililerine seslenmek istiyorum; projelerinizde camı işleyecek firmayı iyi araştırın. Vakit oluşturun, camı üretecek firmanın fabrikasını gezin, üretimine ve teknolojisine, temizliğine varıncaya kadar gözlemleyin. Kalite her zaman kazanır, fiyat bazlı ürün almak birçok riski de beraberinde getirir.

Ayrıca ilginize de teşekkür ederek, yayın hayatınızda başarılar temenni ediyoruz.

“Give your order to Adana Glass and forget the rest”

M.Arif SALT, the general manager of Adana Glass, stating that they will attend 2016 Adana Tuyap Construction Fair, said: “Our company will attend the fair with a large stand and we will show our glass derivatives and related performances to the architects and contractors, who either visit us or the facade companies to whom we supply our products.

adana cam 2

Powered by OrdaSoft!