alfa metal logo“Kriz Dönemlerinde Firmalar Dinamik Yapılarıyla Güçlü Kalabilir’’

“Kriz dönemlerinde firmalar dinamik yapılarıyla güçlü kalabilir’’ diyen Alfa Metal Yönetim Kurulu Başkanı Ali BAKANER; Kriz dönemlerinde bir çıkış noktası bulabilmek için yeni pazarların, yeni iş ortaklarının araştırılması gerektiğine dikkat çekti. Bununla birlikte tüm sektörlerin kendi içinde dayanışmasını artırmasına vurgu yaptı.

 

 

alfa metal 45a

Markanızın Türkiye’deki yatırımlarına değinir misiniz?

2017 yılında tamamlanacak yeni yatırımlarımızla döküm kapasitemizi % 90 oranında artıracağız. 2016 yılında Ar-Ge çalışmalarına ve reorganizasyon faaliyetlerine ağırlık verdik. Yurt dışı fuar organizasyonlarına katılarak teknolojik gelişmeleri takip ettik.

Alfa Metal’in yurt içi ve yurt dışı pazarlarındaki başarı grafiğini değerlendirir misiniz?

Firmamız, alüminyum biyet imalatında uzun yıllardır piyasanın emektar ve belirleyici firmalarından olmuştur. İç piyasadaki tecrübemizi yeni yatırımımızla taçlandırıp uluslararası markalaşma hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz. Bu süreçte yenilikçi yatırımlar ve gerçekçi analizlerle hedefe en kısa sürede ulaşmak Alfa Metal Alüminyumun öncelikli hedefidir.

Önümüzdeki günlerde katılmayı planladığınız fuar organizasyonları söz konusu mu? Fuarların markanıza yansımaları hakkında görüş bildirir misiniz?

Dünyanın en önemli endüstri fuarlarından biri olarak kabul edilen Aluminium Düsseldorf 2016 Fuarı’na 29 Kasım -  1 Aralık 2016 tarihleri arasında güçlü ve yetkin bir şekilde katılım sağladık. Dünya pazarındaki iş ortakları, katılımcılar ve sektöre ilgi duyan müşterilerle sağlam bağlar kurarak fuarda amaçladığımız hedeflere ulaştık. 10 - 12 Ocak 2017 tarihleri arasında Orlando/ABD Uluslararası Yapı ve İnşaat Teknolojileri Fuarı’na iştirak ettik. 27 - 30 Mart 2017 tarihleri arasında Cidde/Suudi Arabistan Yapı Fuarı’na, 8 - 11 Mayıs 2017 tarihlerinde arasında Doha/Katar Yapı Fuarı’na ve 2017 yılı içerisinde gerçekleşecek olan Tahran/İran Yapı Fuarı’na katılmayı planlıyoruz. Bu fuarlar ile birlikte dünya pazarından daha büyük pay almayı hedeflemekteyiz.

2017 yılında pazarda nasıl bir strateji izleyeceksiniz?

İhracatını son yıllarda sürekli artıran firmamız yeni pazarlara yönelerek 2017 yılında müşteri portföyünü genişletmeyi hedeflemektedir. Sizce iş dünyası ve sektör temsilcileri kriz dönemlerini nasıl fırsata çevirebilir?

Kriz dönemlerinde firmalar dinamik yapılarıyla güçlü kalabilir. Oluşan yeni piyasaya ayak uydurabilenler yoluna devam edebilir. Ayakta durabilmek için sektör yetkililerinin kurumsal kaynak planlaması ve inovasyona yatırım yapmış olmaları gerekir.  Yenilikçilik ve yenilenme, durgunluk döneminde geçmiş tecrübeleri ve sahip olunan donanımı yeni fikirlerle birleştiren yeni bir girişim noktasıdır. Kriz dönemleri şirketleri yeni arayışlara zorlar. Bir çıkış noktası bulabilmek için yeni pazarların, yeni iş ortaklarının araştırılması gerekir.

Aynı zamanda piyasa kendi içinde dayanışmayı artırmalıdır. Bireysel olarak krizi fırsata çevirmek düşünülmemeli, ülke çıkarları düşünülmelidir. Vatandaşlar olarak gücümüz yettiğince elimizi taşın altına koymalıyız. Yatırım yapmaktan korkmamalı, daha fazla istihdam sağlamalı ve üretimlerimizi verimli bir şekilde artırmalıyız. Sanayimiz, hep beraber ayakta durursak güçlü kalacaktır. Zor günlerin sancısının, iyi günlerin başlangıcı olduğunu unutmamak gerekir.

Son olarak eklemek istediğiniz farklı bir konu var mı?

Sektörümüzün ilkeli yayın kuruluşu dergileriniz ALU&Art ve Win&ART Projeyi başarılı buluyor, şahsınız nezdinde sizi ve değerli ekip arkadaşlarınızı tebrik ediyoruz.

“Companies can stay strong with dynamic structures during periods of crisis”

Ali BAKANER, the chairman of the Board of Directors of Alfa Metal emphasized the necessity of realization of enterprise resource planning by the authorities of the industry to benefit from opportunities after stating that “Crisis periods are opportunities for accomplished people”. In addition, he emphasized the necessity of research for new markets and new business partners to find an exit point for crisis periods.

alfa metal 45b

Powered by OrdaSoft!