sima aluminyum logoSima Alüminyum, Celalettin KIRBOZ ile Daha Güçlü

Alüminyum sektörünün gelişmesine büyük katkıları olan Sayın Celalettin KIRBOZ ile, Sima firmasındaki yeni görevleri, buradaki faaliyetleri, ülkemizin ekonomik durumu, hedef ve beklentileri üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

 

 

 

sima aluminyum 60a

Sektörümüzün gelişmesine büyük katkısı olan isimlerden birisiniz. Röportajımıza başlarken bize kendinizden ve sektöre verdiğiniz hizmetlerden bahseder misiniz?

Sektöre verdiğimiz katkıların sizler gibi bu sektöre ciddi emeği geçmiş, her platformda sektörü temsil etmeye gayret etmiş, olumlu tüm çalışmalarda gerek derneğimizin gerek ise şahsımın yanında olmuş bir kurumdan duymak elbette onur verici bizim için. Temennim tüm sektör içerisinde bu şekilde olmasıdır. Ben aslında Türkiye de bu iş kolunda çalışmış bir ailenin üçüncü kuşak temsilcisiyim. Elbette geçmişte şartlar bu değildi,metal sektöründe Alüminyum bu denli kendisne yer bulamamıştı, işleme, döküm kabiliyetleri bu denli yoktu. Alaşımı bilmezdik. Tel, kapkacak gibi terimler ile malzemeyi yorumlardık. Makine ekipman bu kadar gelişmiş değildi. Yani biz bu işi sektör içinde çeşitli kademelerde bulunarak geldik ki buna döküm prosesi de dahildir. Belki de bu sahada oluşumuz, bizzat çalışmış olmamız bizi başarılı isim olarak anılmanızda nedendir. Aslında çalışmalarımızın en verimli ve göze çarpan aşaması ALUTEAM ile başlamıştır. Elbette derneğimiz ve oradaki arkadaşlarımız olmasa ALUTEAM belki yoktu, belki de bizim dışımızda bir kurum ve proje idi. Bu çalışmalarda özellikle hiç çalışılmamış yöntemler ve alaşımlar ile çalıştık. Bu da bizi farklı kıldı, buradan aldığımız ışık ile halen sektörde önemli işler yaparak ilerliyoruz ve beni en çok tatmin eden taraf ise bir taraftan kazanır iken bir taraftan da ülkemize katkılarımızdır. Bu hizmetlerden burada tek tek bahsetmek istemiyorum. Zaten bizleri tanıyanlar konuları çok iyi biliyorlar; bilmeyenleri ise davet ediyorum, buyursunlar misafir edelim ve anlatalım bu çalışmaları.

Sima Alüminyum firmasındaki yeni görevinizle ilgili bilgi verir misiniz?

Sima Alüminyum Türkiye Alüminyum sektöründe farkındalık yaratan bir kuruluştur. Bunun da çok basit bir anlatım tarzı var faturasındaki mal cinsi tanımı bu ülkede ilk defa kullanılmıştır. Yani ilkleri yapan bir kurumdur. Milli ekonomiye çok ciddi katkıları olan, belki de yerlileşme platformunda ayakta alkışlanacak bir kuruluştur. İlerleyen günlerde bunu tüm ülke çok daha net olarak görecektir. Ben bu projenin başından beri hatta kuruluşunun daha öncesinde plan aşamasında iken bile içerisinde ve bilgisinde idim. Sağ olsun  Sayın Murat ÇIĞLI hiçbir zaman şahsım ile  bu konuda istişareyi kesmedi. Bu oluşumda görev almanın iki ayrı önemi var; bunlardan birincisi farklı ve hızla büyüyen önemli bir projenin içerisinde olmak. İkincisi ise ülkemizin içerisnde bulunduğu bu ekonomik şartlarda tüm güçleri ile taşın altına elini değil vücudunu koymaktır. Sima olarak teknolojik ve ürünsel anlamda büyüdüğümüz gibi bünyesel büyümenin de ilk adımını atarak Dilovası İMES Organize Sanayi Bölgesi’nde satın aladığımız ve üzerinde gelecekte Türkiye Alüminyum sektörünün en nitelikli kuruluşunun yükseleceği, üretim kabiliyetlerine ileri malzeme üretimi, alüminyum dövme, derin çekme vb ileri malzeme üretim prosesleri, Tüp imaltı gibi birkaç prosesin de ilave olduğu bir sistemin içerisinde bulunmak. Elbette burada bize düşen görev ne ise yaparız, yapacağız. Bu ülkenin bunlara çok ciddi ihtiyacı var. Buradan bir kez daha böyle bir organizasyonun başında şahsımı görmek ve şahsım ile bunu planlamak nezaketini, güvenini bana sunan  başta Sayın Murat ÇIĞLI, Sayın Mustafa ÇIĞLI ve tüm Seykoç ailesine teşekkürlerimi sunuyorum.

 

 sima aluminyum 60b

 

Firmanızın yapılanması, faaliyetleri ve sektöre sunduğu ürün grupları hakkında bilgi verir misiniz?

Sima Alüminyum Seykoç Alüminyum bünyesinden çıkan farklı üretim teknolojisi ile farklı ürün gruplarında çalışan, özellikle dövme, derin çekme, ısıl işlem  ve hassas döküm konularında hizmet veren bir kurumdur. Yeni yatrımımız ile bunu extrüzyon prosesi ile büyüterek yaklaşık 20.000 m2 yeni imalat alanımız ile farklı konularda da bu büyümeyi devam ettireceğiz.

Firmanızın yeni yatırımını hakkında bilgi verir misiniz?

Aslında yukarıda bahsettik, yeni yatırımımız ile ilgili yerimizin satın alınma işlemi tamamen bitti. Yerimiz İmes Dilovası Organize Sanayi’de çok güzel bir lokasyonda. Burada mevcut imalat hatlarımız ile birlikte ülkemizde ihtiyaç olan nihai ürünlerin imalatına devam edeveğiz. Rakamsal büyüklüğü proje bitiminde 100.000.000 TL olacağı plananan bu yatırım tamamen Seykoç ve Çığlı ailesi öz sermayesi ile karşılnmaktadır. Bu da ayrıca gururla sizlere aktaracağımız bir konudur.

2020 yılı içinde yurtiçinde ve yurtdışında katılım sağlayacağınız fuarlar nelerdir?

Şimdilik yurtiçinde Alüminyum ile ilgili Aluexpo ve Avrasya Pencere Alüminyum özel bölümünde yer alamayı planlıyoruz. Yatırmımız ile birlikte Düsseldorf ve diğer sektörel fuarlarda yurtdışında olmayı planlıyoruz.

2019 yılını sektörümüz açısından değerlendirir misiniz?

Elbette 2019 dünya konjektüründe sıkıntılı bir yıl oldu ve olmaya devam ediyor. Sektörümüz hakkında ise özellikle kur yükselmelerinden kaynaklı ihracat potansiyeli ile kapasiteler yüksek oranlarda kullanımda kalmıştır. Bundan sonraki süreci ise tahmin etmek gerçekten çok zor. Gösterge ise sürekli değer olan düşen bir ihracat, miktar olarak yükselse de buda bize karlılığın düştüğü bir sistemin içinde bulunduğunu gösteriyor.

2020 yılı hedef, plan ve beklentilerinizden bahseder misiniz?

Bu konuda hep birlikte bekleyip görelim demek isterim. Hedefimiz elbette belli yeni yatırımız ile Türkiye’nin Alüminyum Sektöründe en nitelikli firması olmaktır. İnşallah tüm ülkemizn iş hayatında önemli iyileşmeler olsun.

Değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederiz. Son olarak eklemek istediğiniz bir konu var mıdır?

Dileğimiz bizler gibi sanayicilerimizin bu dönemde ülkemize ve sektörümüze güvenerek yatırımlar yapmasıdır.

Sima Aluminum, More Powerful with Celalettin KIRBOZ

We had an interview with Mr. Celalettin KIRBOZ, who has made great contributions to the development of the aluminum sector, about his new duties at Sima company, his activities there, the economic situation of our country, his goals and expectations.

 

Powered by OrdaSoft!