demsasBaşarılı Bir Aile Şirketi: Demsaş Metal A.Ş.

 

Demsaş Metal A.Ş.’nin Çorlu’da bulunan fabrikasında gerçekleştirdiğimiz ziyarette Demsaş Metal Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet ÇOKYAŞAR firmaları, ürünleri ve yatırımları hakkında bilgiler verdi.

 

 

 

 

 

 

demsas 61a

 

Firmanızdan bahseder misiniz?

 

 

Öncelikle biz bir aile şirketiyiz. Kurucular iki kardeş olan Ahmet ÇOKYAŞAR ve Mehmet ÇOKYAŞAR dır.  1963 yılında Adana’da inşaat malzemesi olan ağır nalburiye, tel, çivi, kazma, kürek, oluklu sac ve bunun gibi ürünlerin satışı ile faaliyete başladık. Malatya, Elazığ, Diyarbakır, Antep, Urfa, Maraş, İskenderun, Hatay, Mersin gibi geniş bir bölgede ticaret faaliyetlerinde bulunduk. 15 senelik Adana ticaret hayatından sonra ticaretimize İstanbul’da devam etme kararı aldık. Eyüp’te galvanizli tel ve çivi üretimi ve Eminönü’ndeki nalburiye mağazamız ile İstanbul’daki ticaretimize adım atmış olduk. 1984’te de Avcılar’da alüminyum profil üretimi yapmaya başladık. 1990 yılında Silivri/Değirmenköy’deki yeni fabrikamıza taşındık. Avcılar’daki başlangıç ile birlikte 35 yıldır; Değirmenköy’deki fabrikamızda da 30 yıldır alüminyum profil üretiyoruz. Daha sonra 2003 yılın da İstanbul/Hadımköy’deki Alfa Metal ile bir ortaklık gerçekleştirerek kendi hammaddemizi de üretmeye başladık. Alfa Metal’de zaman içerisinde büyüyerek bugün iki fabrika da toplam 8.500 ton/ay üretim kapasitesine ulaşmış durumda.

 

Demsaş Alüminyum 1.000 ton/ay kurulu kapasite ile hizmet vermektedir. Ayrıca kendi bünyemizdeki eloksal tesisinde 450 ton/ay, elektrostatik boya tesisinde 350 ton/ay kapasite ile üretim yapmaktayız.

 

Değirmenköy’deki alüminyum ve galvanizli tel fabrikamız ve Hadımköy’deki alüminyum billet döküm fabrikamız dışında, Adana’da da 3.500 Ton/ay kapasiteli galvanizli tel ürettiğimiz bir fabrika ve ayrıca Düzce’de de 2.000 ton/ay kapasiteyle çalıştığımız yüksek karbonlu endüstriyel tel ve çelik halat yaptığımız bir fabrikamız var.

 

Değirmenköy’de Özyaşar tel fabrikamızdaki 10.000 ton/ay kapasite ile birlikte, grubumuz yaklaşık 15.500 ton/ay galvanizli tel üretim kapasitesine sahip olup bu üretiminin yaklaşık %80’lik kısmını ihraç etmektedir. Alüminyum bölümün de ise dökümde yaklaşık olarak %30, profil üretimin de ise %50 civarında ihracat yapıyoruz.

 

 

Özyaşar Tel olarak İSO 500’e girdik. Yeni yatırımlarımızın da devreye girmesi ile bu sıralamadaki yerimizi daha da yukarı taşımak istiyoruz. Alüminyum döküm fabrikamız bu yıl İSO ikinci 500 de kendisine yer buldu.

 

 

demsas 61bb

Alüminyum profil üretimin de üretim yelpazemiz oldukça geniş. Mobilya, dekorasyon, reklam sektörü, kapı-pencere-doğrama ve cephe sektörleri çalıştığımız alanlar. Genelde bazı sektörler için butik üretim yapıp müşterimize kullanım aşamasına gelmiş ürün sunmaya çalışıyoruz. Fabrikamız, entegre bir tesis olup alüminyum ekstrüzyon üretimi, kendi kalıphanesi, eloksal ve boya tesisi, alüminyum mekanik işlem ünitesi ile müşterilerine alüminyum profil konusun da her türlü hizmeti verebilecek durumdadır. Çorlu’daki fabrikalarımız 110.000 m2 açık alan 60.000 m2 kapalı alan, Adana’daki fabrikamız ise 12.000 m2 açık alana 8.000 m2 kapalı alan olarak faaliyet göstermektedir. Adana’daki fabrikamızın kapasitesini büyütmek ve modernize etmek amacı ile 24.000 m2 yeni fabrika arazimizde inşaat çalışmalarına başladık. Geçen yıl yatırım kararı alınıp bu yıl içerisinde inşaatı başlanan yeni galvanizli tel fabrikamızı da Arnavutluk’ta kuruyoruz. Özetle şunu söyleyeyim Türkiye’de ve yurtdışında yatırımlarımız hızla devam ediyor.

 

Ürün gruplarınızdan bahseder misiniz?

 

Alüminyum olarak çok değişik çeşitlerde ve renklerde ürünlerimiz var. Piyasa ürünlerinden daha ziyade butik ve müşterinin ihtiyacına uygun özellikli ürünler üretmeye çalışıyoruz.

 

Fabrikalarınızdaki çalışanlarınızdan bahseder misiniz?

 

 

Toplamda 900 ile 1.000 arası çalışanımız var. Sayılar sektörün ihtiyacına göre, üretim kapasitesine göre değişiyor.

 

Firmanız açısından 2019 yılını değerlendirir misiniz?

 

 

2018 Ağustos krizinden sonra müthiş bir panik oluştu. Biz de o dönemde bir acil durum eylem planı oluşturduk. Bir takım tedbirler aldık ve hayata geçirdik. Böylece sıkıntısız bir şekilde yılı tamamladık. Aynı eylem planını 2019’da da devam ettiriyoruz. Piyasanın durumuna ve genel konjonktüre göre planlamamızı yapıp işlerimizi yapmaya devam edeceğiz. Mutluyuz.

 

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

 

 

Kendi işimizi kendimiz yürütüyoruz. Ama devletin desteğini, az da olsa beklediğimizi belirtmeliyim. Sadece bizim sektör için değil, bütün sektörler için aynı şeyi söyleyebilirim.

 

 

 

 

 

 

A Successful Family Business: Demsaş Metal A.Ş.

 

Mr. Mehmet ÇOKYAŞAR, the Chairman of the Board of Demsaş Metal, provided information about their company, products and investments during our visit at Demsaş Metal A.Ş.’s factory in Çorlu.

 

demsas 61c

 

Powered by OrdaSoft!