“Geleceği Tüketmeden Üretiyoruz”

“Assan Alüminyum olarak, “Geleceği Tüketmeden Üretiyoruz” mottosu ile iş süreçlerimizi planlıyoruz. Üretimimizi sürdürülebilir metotlarla gerçekleştirerek doğa için uzun dönemli pozitif değerler yaratıyoruz.

Çevreye ve sürdürülebilirlik konularına olan hassasiyetimiz neticesinde hem pek çok enerji verimliliği projesini hayata geçiriyoruz, hem de karbon ayak izimizi azaltmak amacıyla bünyemize kattığımız yenilenebilir enerji üretim tesisiyle, temiz enerji üretiyoruz. Ekonomik, çevresel ve toplumsal boyutlarda üzerimize düşen sorumluluğu büyük bir titizlikle yerine getiriyoruz” diyen Assan Alüminyum Genel Müdürü Göksal GÜNGÖR’e röportaj sorularımızı yönelttik.

 

assan 62a

 

Öncelikle Göksal GÜNGÖR kimdir? Sizleri tanıyabilir miyiz?

1973 doğumluyum. 1999 yılında Kibar Grubu’nda göreve başladım. 2011 yılına kadar Assan Alüminyum satış fonksiyonlarında satış uzmanlığından başlayarak çeşitli roller üstlendim. 2014-2015 yılları arasında Global Satış ve Pazarlama Direktörü, 2015 Haziran ayından itibaren satış-pazarlama ve tedarik zinciri fonksiyonlarından sorumlu Ticaret Genel Müdür Yardımcısı (CCO) olarak görev aldım. Temmuz 2016’da Assan Alüminyum Genel Müdürlüğü’ne atandım.

Şu anda aynı zamanda global alüminyum folyo pazarının en yüksek çatı sivil toplum kuruluşu Global Alüminyum Folyo Üreticileri İnisiyatifi GLAFRI’de iki dönemdir başkanlık görevini yürütüyorum. Ayrıca Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nda (DEİK); Meksika İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi, Türkiye Alüminyum Sanayicileri Derneği’nde (TALSAD) Yönetim Kurulu Üyesi, European Aluminium Foil Association (EAFA) Üreticiler Grubu Üyesi, European Aluminium Association (EAA) Üreticiler ve İstatistik Grupları Üyesi olarak ulusal ve uluslararası dernek ve kuruluşlardaki görevlerimi de aktif olarak sürdürmekteyim.

Assan Alüminyum ve Ürünleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Kibar Grubu çatısı altında 1988 yılında kurulan şirketimiz bugün İstanbul Tuzla ve Kocaeli Dilovası tesislerimizde yıllık 300 bin tonluk kurulu levha ve folyo kapasitesi ve yıllık 60 bin tonluk alüminyum rulo boyama kapasitesiyle Türkiye’nin yassı alüminyum sektörünün lider kuruluşu durumunda. Ayrıca 100 bin tona ulaşan mevcut alüminyum folyo üretim kapasitemizle de Avrupa’nın en büyük üç üreticisinden biri konumundayız. 1500 çalışanımızla, rulo, levha, folyo ve boyalı rulo ürünleri ile inşaat, distribütör, ulaştırma, dayanıklı tüketim ve ambalaj gibi çok çeşitli sektörlere hizmet veriyoruz. Her yıl açıklanan İSO’nun Türkiye’nin en büyük ilk 500 sanayi şirketi sıralamasında bu yıl da 6 sıra yükselerek 32’nci sırada yer aldık. 

Üretimini yaptığımız alüminyumdan bahsetmek gerekirse, alüminyum özellikle sanayi alanında gelişmiş olan ülkelerin metalidir. Türkiye geliştikçe ve büyüdükçe kişi başına düşen alüminyum kullanımı da artıyor ve artmaya da devam edeceğini öngörüyoruz. Assan Alüminyum ürünlerinin inşaat, ulaştırma, dayanıklı tüketim ve ambalaj gibi çok çeşitli sektörlerde kullanım alanı mevcut.

Alüminyum; hafifliği, ısı iletkenliği, korozyon direnci, yüzde 100 dönüştürülebilir olması, çevreciliği, kolay şekil alabilmesi ve estetik özellikleri gibi birçok yönü ile modern hayatın bugünkü ve gelecekteki ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayan malzemedir. Daha hafif, daha sağlam, daha verimli, daha uzun ömürlü ve daha ekonomik ürünler için alüminyum tercih ediliyor. Bu nedenle sektörümüzün geleceğinin parlak olduğuna inanıyor ve yatırım yapmaya devam ediyoruz.

 

assan 62b

Assan Alüminyum olarak 2019 yılını nasıl değerlendiriyorsunuz?

2018 yılını 275 bin ton sevkiyatla, üretimimizin yüzde 80’ini ihraç ederek, büyük bir başarıyla kapattık. 2019 yıl sonuna kadar 290 bin tonun üzerinde bir sevkiyat rakamı ile önemli bir büyümeye ulaşmayı planladık. Yılı hedeflerimiz doğrultusunda tamamlamayı öngörüyoruz.

Assan Alüminyum’un ihracatı hakkında bilgiler verir misiniz?

Assan Alüminyum olarak, toplam satışımızın %80’ini, 70’ten fazla ülkeye ihraç ediyoruz. Ana değerlerimiz olan güvenilirlik, esneklik ve yenilikçilik ilkelerine sıkı sıkıya bağlı olmamız ve müşteri odaklı çalışma anlayışımız sayesinde bugün Almanya, Fransa, İngiltere, Hollanda gibi Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere dört kıtaya ihracat yapıyoruz. Yurtdışında büyüme ve global bir marka olma stratejimiz doğrultusunda yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Avrupa odağımızı korumaya devam ederken, Kuzey Amerika’daki faaliyetlerimizi de güçlendiriyoruz. Batı Avrupa ülkeleri bizim ana ihracat pazarlarımız olmaya devam edecek. Kuzey Afrika, gelişmiş Uzakdoğu ülkeleri ise yeni derinleşeceğimiz pazarlar olacak.

 Assan Alüminyum 2020 yılı planlarınızdan ve hedeflerinizden bahseder misiniz?

Önümüzdeki dönemde sektörümüze yönelik çalışmalarımızı ve yatırımlarımızı, bir global marka ve güçlü bir küresel oyuncu olma vizyonumuz çerçevesinde aralıksız sürdüreceğiz. Bu vizyon doğrultusunda kapasite ve verimliliğimizi artırmayı hedefleyen irili ufaklı birçok yatırım projesi planlıyoruz. Ar-Ge Merkezimizde yürüttüğümüz çalışmalarla tüm müşterilerimiz ve paydaşlarımız için değer yaratan inovatif çözümler geliştiriyoruz. Tüm bunların yanında global oyuncu olma stratejimiz doğrultusunda, dünyanın birçok bölgesine aktif olarak iş geliştirme çalışmalarımız bulunuyor. Öte yandan Türkiye’nin olduğu kadar sektörünün de öncüsü olmanın getirdiği sorumlulukla çevreye değer katacak çalışmaları hayata geçiriyoruz. 

Assan Alüminyum olarak, “Geleceği Tüketmeden Üretiyoruz” mottosu ile iş süreçlerimizi planlıyoruz. Üretimimizi sürdürülebilir metotlarla gerçekleştirerek doğa için uzun dönemli pozitif değerler yaratıyoruz. Çevreye ve sürdürülebilirlik konularına olan hassasiyetimiz neticesinde hem pek çok enerji verimliliği projesini hayata geçiriyoruz, hem de karbon ayak izimizi azaltmak amacıyla bünyemize kattığımız yenilenebilir enerji üretim tesisiyle, temiz enerji üretiyoruz. Ekonomik, çevresel ve toplumsal boyutlarda üzerimize düşen sorumluluğu büyük bir titizlikle yerine getiriyoruz. Sürdürülebilirlik konusunda üzerimize düşen yükümlülüklerimizden daha fazlasını gerçekleştirmeye özen gösteriyoruz. Şirket bünyesine entegre ettiğimiz geri dönüşüm tesisimiz ile de geri kazanımı yüzde 100 oranında mümkün olan alüminyumu en etkili biçimde geri dönüştürüyoruz. Sürekli olarak geliştirildiğimiz ve hayata geçirdiğimiz enerji verimliliği projelerimiz sonucunda doğalgaz ve elektrik tüketimimizi daha verimli hale getirdik.  Bu sayede de iş hacmimizin her sene yeni yatırımlarımızla artmasına karşın, ton başına karbondioksit salınımı parametrelerinde önemli gelişim kat ettik. ISO 50001 Enerji Yönetimi Sistemi Belgesi ve ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi gibi bu konuda kritik sertifikasyonların tümüne sahibiz ve düzenli olarak yeniliyoruz. Aynı anlayışla çevre ve enerji alanında yeni sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirmek üzere çalışmalarımıza devam ediyoruz.  Hem ülkemizin hem de çocuklarımızın geleceği için büyümemizi geleceği tüketmeyecek şekilde gerçekleştirmeye yönelik stratejiler oluşturuyoruz. Bu bilinçle hem ülkemize hem de dünyamıza karşı üzerimize düşen sorumlulukları fazlasıyla yerine getirmeyi hedefliyoruz.

 “We Produce the Future Without Wasting it”

As Assan Alüminyum, we are planning our business processes with the motto of  “We produce the future without wasting it”. We create long-term positive values for nature by carrying out our production with sustainable methods. As a result of our sensitivity to the environment and sustainability issues, we both implement many energy efficiency projects and produce clean energy with the renewable energy production facility we have added to reduce our carbon footprint.We directed our interview questions to Assan Alüminyum General Manager Göksal GÜNGÖR who said “We fulfill our responsibility in economic, environmental and social dimensions with great care.’’

 

assan 62c

Powered by OrdaSoft!