nur cepheNur Cephe Sistemleri Büyümeye Devam Ediyor

 Alcas Gruba ait Nur Cephe Sistemleri ortağı ve yönetim kurulu üyesi Sunay KARAOSMAN ile, firmaları, 2019 yılı değerlendirmesi, 2020 yılından beklentileri ve fuarlar hakkında bir röportaj gerçekleştirdik.

 

 

 

 

nur cephe 63a

 

Merhabalar, sizi tanıyabilir miyiz?

Ben Sunay KARAOSMAN. 1971 İskece / Yunanistan doğumluyum. Mimarım. Yaklaşık 22 yıldır Alcas Grup bünyesindeyim. Gruba ait Nur Cephe Sistemleri’nde hem ortak hem de yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmaktayım. 

Firmanızın yapılanması, faaliyetleri ve sektöre sunduğu ürün grupları hakkında bilgi verir misiniz?

Grubun ana firması olan Alcas Metal, bu yıl Mart ayında 30 yaşına basacak. Nur Cephe ise 27 yaşına girecek. İki firma da sektörün en eski 10 firması arasında. Nur Cephe giydirme cephe ve kapı, pencere konularında üretim, imalat, montaj yapan Büyükçekmece’de 9.500 m² kapalı alana sahip bir kuruluştur.

 

 nur caphe alcas

 

Nur Cephe sistemleri olarak ne gibi faaliyetleriniz var?

Nur cephe sistemleri; giydirme cephe, alüminyum doğrama dallarında profil üretiminden aksesuar imalatına kadar tamamen entegre bir imalat yapısına sahiptir. İhtiyaç duyduğu ürünlerin birçoğunu kendi tesislerinde üretmektedir. Ürün gamı icerisinde giydirme cephe, kapı pencere dograma, transparan cephe, ağır ve hafif çelik imalatı, kompozit ve kompajt laminant sistemleri imalat ve montajıdır.

2019-2020 yılı içinde katıldığınız ve katılacağınız fuarlar nelerdir?

Biz grup olarak fuarların artık misyonunu büyuk ölçüde tamamladığına inaniyoruz. O yüzden yoğun bir fuar katılımı yapmıyoruz. Onun yerine ceşitli ülkelerde ofis açarak faaliyet gösterip müşteri buluyoruz. Şu anda aktif olarak Cezayir, Romanya, Erbil ofislerimiz vasıtasıyla birçok projenin imalat ve montajını yapıyoruz. Yine de 2020 yilı Ocak ayında Amerika’da bir fuara katıldık. Sonuçları beklediğimiz gibi faydalı değildi.

 

 nur cephe 63c

 

2019 yılını firmanız açısından değerlendirir misiniz?

Son 2 yıldır ülke olarak zor bir dönemden geçiyoruz. İnşaat sektörü malumunuz büyük bir daralma yaşadı. Biz de bilhassa büyük ve markalı projelerden şiddetle uzak durduk. O markalı projelerin birçok firmaya mezar olacağını düşünüyorduk. Yanılmadık. Cephe giydirme sektöründe bir eleme oldu. Firmalar çok zarar gördü. Bazı firmalar sektörden çıktı, bazıları ciddi bir küçülmeye gitti. Biz Nur Cephe olarak bir miktar küçülüp güçlendik. Para kazanmaktan çok kaybetmemeye özen gösterdik. Bunu da başardık. Yurtdışına yüklendik. Cezayir’de 6 proje yürütüyoruz. Romanya’da 2 projemiz var. Irak’ta bir projemiz başlamak üzere. Amerika’da araştırmalar yapıyoruz. Türkiye’de Rönesans İnşaatin Malatya’daki ofis ve konut projelerinin doğrama ve cephelerini üstlendik. 1.5 yıl sürecek büyük bir proje. İstanbul’da irili ufaklı 11 projemiz devam etmektedir.

2020 yılı hedef, plan ve beklentilerinizden bahseder misiniz?

2020 yılında yine yurtdışı ağırlıklı çalışacağız. Büyükçekmece’deki fabrikamız bize çok büyük geliyor. Bu binayı başka bir iş dalına bırakıp daha küçük, işletme ve bakım maliyeti daha az olan bir binaya geçmeyi planlıyoruz. Grup olarak sadece kendi mülklerimizde faaliyet göstermekteyiz, o yüzden daha küçük bir bina satın alma araştırmalarımız devam ediyor.

Panel cephe imalatına giriyoruz. Bu konuda Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor. Son safhaya geldik. Precast cephe sektöründeki faaliyetlerimizi kapatmıştık; ama makine parkurumuz duruyordu. O makinelerle ev ve ofis dekorunda kullanılmak üzere dekoratif ürünler üretmek için çalışmalar yapıyoruz. 2020’de ciro olarak % 30 büyüyeceğimizi düşünüyorum.

Değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederiz. Son olarak eklemek istediğiniz bir konu var mıdır?

Öncelikle destekleriniz için teşekkür eder, Win&ArtProje – ALU&Art Dergilerine yayın hayatında başarılar dilerim.

 

Nur Facade Systems Continue to Grow

We conducted an interview with Sunay KARAOSMAN, Alcas Group’s Nur Facade Systems partner and board member, about their companies, their 2019 assessment, their expectations from 2020 and fairs.

nur cephe 63d

 

 

 

Powered by OrdaSoft!