mertsan logo

“Mertsan Alüminyum, Sektörün Öncü Markası Konumundadır”

Mertsan Alüminyum Mağaza Müdürü Osman İstemihan KIRBOZ; “Mertsan Alüminyum sürekli mağaza stokları ile pazardaki üretici ve satıcı firmalara destek vermiş, onların görüşleri doğrultusunda  çalışma şekillerini ve ürün gruplarını revize etmiştir” dedi.

 

mertsan 01

Markanızın faaliyetleri hakkında okurlarımıza bilgi verir misiniz?

Mertsan Alüminyum bilindiği üzere Mertcan grubunun mağazalar ve pazarlama sitemini barındıran bir oluşumudur. Uzun yıllardır Alüminyum aksesuar grubunda hizmet veren şirketimiz 2008 yılında Mertcan Kartepe tesislerinin üretime geçmesi ile çalışma stratejisinde olduğu gibi ürün çeşitliliğinde de farklılığa giderek yeniden bir yapılanma sürecine girmiştir. Özellikle Çağlayan Alüminyum piyasasında kendi grubunda başlangıçtan beri öncü olmuş, tüm profil üreticisi firmaların çözüm ortağı olmuştur. Sürekli mağaza stokları ile pazardaki üretici ve satıcı firmalara destek vermiş, onların görüşleri doğrultusunda çalışma şekillerini ve ürün gruplarını revize etmiştir. Bir veya bin ürün için aynı hizmeti vermekteyiz. Mümkün olduğunca stoklu çalışmayı prensipte ön görmekteyiz. Takdir edilir ki bu kadar geniş ürün grubuna sahip bir firma için stok çok zor bir unsurdur.

Markanızın müşteri memnuniyeti ilkesini değerlendirir misiniz?

Sürekli pazara yeni giren sistemleri takip ederek, bu ürünlere hangi noktada ve nasıl entegre olacağımız  plan ve hesapları içerisinde bulunaktayız. Geçmiş ürün çeşitliliğine birde bu ilave olduğunda elbette işimiz çok zor. Genç ve dinamik bir yapıya sahip şirket kadromuz bu zorlukları gidermek ve müşterilerimize gerekli hizmeti verebilmek adına nerede ise 24 saat aktif olmaya gayret etmektedir. Tüm müşterilerimiz bizler için önemli ve kıymetlidir. Bu anlayış ile müşteri memnuniyeti anlamında sürekli onlar ile ilişki içerisinde olmak bu işin olmazsa olmazlarındandır. Müşterilerimiz ile nerede ise bir aile ferdi kadar yakın ilişki içerisinde olmak zorunda kaldığımız çok anlarımız olmuştur.

Markanızın kalite politikasına ve sektörde yaşanan kalite fiyat dengesizliğine değinir misiniz?

Kalite esaslı ve elbette değerin, ederin önemli faktör olarak da hiç göz ardı edilmediği bir anlayış içerisinde olmaya gayret ediyoruz. Bizim en büyük problemimiz ürünümüzün ana malzemesinin Alüminyum olması ve ondan üretilen malzemenin birtakım gayri ahlaki şekiller ile bize rakip olarak bazı firmaların pazarda bulunmasıdır. Açmak gerekir ise biz kg ile aldığımız malı imal ederek adet ile satıyoruz. Pazarda birçok firma ağırlıklar ile oynayarak malzemeyi daha ucuza mal ederek rekabet oluşturmaya çalışıyor. Son tüketici bilinçli olmadığından (teknik olarak) iki malzemenin arasındaki farkı göremiyor. Bu da birtakım kişi ve firmalara haksız rekabet yolunu açıyor. Kapısına veya penceresine bir doğramacı tarafından takılan kolun ağırlığı değil şekli onu ilgilendiriyor. Oysa fiyatını belirleyen, sağlamlığını ve kalitesini belirleyen onda kullanılan ürünün miktarı. Yüzey şekli aynı, kullanılan montaj malzemesi aynı hatta ambalajı bile aynı ancak ana maddesinin  gramajı ayrı bir pencere kolu; içerisi boş boru şeklinde de imal edilebilirken tamamen dolu malzemeden de üretilebilir. Aynı şeklide bugün piyasada onlarca farklı küpeşte aksesuarı ve profili var montaj olduğunda birbirinden ayırmak mümkün olmadığı halde kullanılan malzeme miktarına kg olarak baktığınızda çok farklı şeyler görülebiliyor. Bu gün sadece küpeşte imalatında kullanılan ana malzeme olan 50 mm’lik boruyu örnek verecek olur isek 2,5 mm et kalınlığından 1,2 mm ye kadar düşmüş halde ve bu arada birçok farklı kalınlık mevcut. Rakamlardan da görüleceği üzere yarı yarıya tabir edebileceğimiz bir malzeme farkı var. Bu da aynı oranda fiyat farkı demektir. Bu uygulamada müşterinin anlayabileceği bir konu değildir. İşte bu özelliği bilen birtakım firmalar tüm ürün üzerinde bu anlayış ile davranarak tatsız rekabete sebep olmaktadır. Bizler kurumsal firmalarız bu konuda çok fazla hareket imkânımız yok. Dönüşünde problem yaşayacağımız bir ürünün gidişine müsaade edemeyiz. Benim şahsi kanaatim Alüminyum ürünlerine acilen ve ciddi şekilde bir standart getirilmesi. Tüm hayatımızın en can alıcı noktaları;  mal ve can güvenliğimizin değişmez unsurları, kapı, pencere kolları, kilitleri ve bariyer korkuluk sistemleri belli standartlarda üretilmeli, ürün kutularında ve belgelerinde muhakkak toplam ürün ağırlığı en azından yazılmalıdır.

Rekabet piyasasında usulsüz işlemler ve bu konuda GALSİAD’ın üstlenmiş olduğu misyona değinir misiniz?

Bilindiği üzere derneğimiz GALSİAD ki ben de denetleme kurulunda görev almaktayım, bu konuda bir komite oluşturmuş ve çalışmalara başlamış bulunmaktadır. Ümit ediyor ve çabalıyoruz ki önümüzdeki günlerde bu çalışmalar sonuç versin ve gerçek rekabet piyasalarında usulsüz işlemler ile değil kalitemiz ve tasarımlarımızın ön planda olduğu mallarımızla piyasada ki aynı işi yaptığımız dostlarımız ile birlikte rekabet şansı yakalayalım. Ben dördüncü kuşak Alüminyum sektörünün bir temsilcisiyim. Elbette istediğimiz bizim için yaşam biçimi haline gelmiş bu piyasada en kaliteli ve en şık ürünler ile, gerçekten yatırımı olan kalıcı, güçlü firmalar ile güzel rekabetler yaşamaktır. Bu vesile ile vatanımızın ve milletimizin birlik ve beraberliğe beklide en çok ihtiyacı olan bu günlerde herkese sağlık, huzur ve başarılar diler, saygılar sunarım.

“Mertsan Aluminum Holds a Position as the Leading Brand of the Sector”

Osman İstemihan KIRBOZ, the Store Manager of Mertsan Aluminum said; “ Mertsan Aluminum has supported the manufacturers and vendors in the market through its continuous store stocks, revised its manners of works and product groups in line with their views”, by touching on the brand activities during our interview.

Powered by OrdaSoft!