kale logo 2

“Yabancı Yatırımcılardan Ekonomimizle İlgili Olumsuz İfade Yok”

Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur OKYAY, “Türkiye’de büyük yatırımları olan yabancılardan bize ekonomimizle alakalı olumsuz manada gelen keskin ifadeler yok” dedi. Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur OKYAY Türkiye’de büyük yatırımları olan yabancıların, suların durulmasını ve ülkenin normale dönmesini beklediğini belirterek, “Bize ekonomimizle alakalı olumsuz manada gelen keskin ifadeler yok” dedi.

 

kale 1

OKYAY, gazetecilere yaptığı sohbet toplantısında, bu yıl grup olarak yatırımlarının devam edeceğini, 2016’da şu anda planladıkları yatırım tutarının 150 milyon lira olduğunu söyledi.

Kale Grubunun kurucusu, babası Hacı İbrahim Bodur’un vefatından çok etkilendiğini anlatan OKYAY, ancak ölümünden sonra herkesin onun hakkında çok iyi konuştuğunu, bunun çok güzel bir şey olduğunu, kendisinin hayattayken “İtibarınız paranızdan çok olsun” felsefesi ile çalıştığını aktardı. OKYAY, İbrahim BODUR’un idealist bir insan olduğunu ve işlerini  sosyal  sorumluluk  boyutunda  yaptığını kaydederek, “Anadolu’nun sanayileşmesi gerekir’ derdi. Mardin’e de Mersin’e de Isparta’ya da Yozgat’a da fabrika kurdu, idealist bir insandı. Biz de onun gibi düşünmek zorunda hissediyoruz kendimizi” diye konuştu.

Türkiye’nin sanayileşmeden kalkınamayacağına dikkati çeken OKYAY, sanayinin yayılması gerektiğini, sanayinin gittiği yerlere büyük değişim getirdiğini, katkılar sunduğunu anlattı.

OKYAY, sivil iradenin önemine işaret ederek, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminin olduğu gece uçakların evlerinin tepesinden çok alçaktan uçtuğunu ve korktuklarını, bu girişimi ilk duyduğunda inanamadığını dile getirdi.

Darbeye her zaman karşı olduklarının altını çizen OKYAY, Taksim’de ve Çan’da demokrasi nöbetlerine gittiğini belirtti. “Yatırımlara Ara Vermeyeceğiz”

OKYAY, yabancı yatırımcı konusuna değinerek, sanayinin her zaman güven ortamı istediğini, yabancı yatırımcının da böyle bir talebi olmasının gayet doğal olduğunu söyleyerek, şu görüşleri paylaştı: “Çok olağanüstü bir durum var ve ekonomik anlamda ani reflekslerle hareket etmek de çok doğru değil. Ülkenin gelişmesi ve yoluna devam etmesi için üretim ve istihdam devam ediyor. Biz de bir an önce her şeyin normale dönmesini istiyoruz. Özellikle ekonominin normale dönmesi için kendimizi dışarıya anlatmalıyız. Türkiye’nin kaç yıldır yaşadığı büyüme bir tesadüf değil. Ülke belli bir zorluktan geçse de hayat devam ediyor. İSO’nun tüm üyelerinin yatırıma devam etmesi ve bu konuda mesaj vermesi gerektiğini düşünüyoruz. Biz yatırımları yapıyoruz.  Bu ülke dinamik, bunun üzerinden gelir.”

OKYAY, yatırımlara ara vermeyi düşünmediklerini, özellikle sürdürülebilirlik ve Ar-Ge çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünü bildirdi.

Bu yıl doğu illerinde hedefi düşük tutmalarına rağmen satışların beklediklerinden iyi olduğunu dile getiren OKYAY, ancak Akdeniz şehirlerinde turizmde yaşanan sıkıntı nedeniyle  satışlarının istedikleri gibi gitmediğini, düşüşün yüzde 50’ye varan oranlara ulaştığını aktardı.

“AB İle İlişkiler Mutlaka Devam Etmeli”

OKYAY, özellikle yabancı yatırımcılara  Türkiye’nin ciddi  şekilde anlatılması gerektiğini, Avrupa Birliği (AB) Bakanı Ömer ÇELİK’ten randevu istediklerini ifade etti.

Özellikle Türkiye’nin ekonomik anlamda AB ile güzel bir ilişkisinin bulunduğunu anlatan OKYAY, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz Avrupa’ya kendimizi daha iyi anlatmalıyız. Sivil hayatın devam ettiğini, herhangi bir sıkıntı bulunmadığını,  yatırımların, istihdamın, üretimin sürdüğünü... Avrupa ile bizim bir yolumuz var. Bu konuda daha itidalli davranmanın doğru olduğunu düşünüyorum. Türkiye ile AB ilişkilerinin mutlaka devam etmesi gerekiyor. Bu, pazarla ve ekonomik çıkarla alakalı bir durum. Burada daha sakin düşünülmesinin ve itidalli olunmasının daha doğru olacağı kanaatindeyim.

Mesela Brexit’in İngiltere’ye çok ciddi maliyetleri olduğu hesap ediliyor. Onlar bile böyle bir olaya şaşırdılar. Aynı zamanda AB de kaybedecek. Artık ekonomide keskin çizgiler çekmek zor. Globalleşmeden bahsediyoruz.”

kale 2

“Yabancı Ortaklarımız Halkımızı Takdir Ediyor”

OKYAY, yurt dışındaki büyük tedarikçileri arasında bulunan

20’ye yakın yatırım ortaklarını Kale Grubu 59. kuruluş yıl dönümü ve Geleneksel Seramik Bayramı etkinliklerine davet ettiklerini, bu kişiler arasından sadece 1-2 kişinin gelemediğini belirtti. Almanya, İspanya ve İtalya’dan gelen konuklara Türkiye’de sivil hayatın normal şekilde sürdüğünü anlattıklarını, onların da bu olaya çok üzüldüğünü dile getiren OKYAY, şu ifadeleri kullandı: “Yabancı ortaklarımız halkın bu işe karşı çıkmasını ve önünde durmasını çok takdir ediyorlar. Türkiye ile ilgili algıları belki farklıydı ancak darbe girişiminde sivil inisiyatif olması gerçekten prestijli bir olay. Onların sözlerinden bunu rahat anlıyorsunuz. Türkiye’de büyük yatırımları olan yabancılar var. Onlar da şimdilik bekleyip görme modundalar. Bize ekonomimizle alakalı olumsuz manada gelen keskin ifadeler yok. Suların durulmasını ve ülkenin normale dönmesini bekliyorlar. Bana gelen mesajlar da öyle.”

“Rusya İçin Beklemedeyiz”

OKYAY, İtalya’da bir şirket satın aldıklarını anımsatarak,  bütün Batı pazarlarına oradan hizmet verdiklerini söyledi.

Rusya’daki fabrikanın kapalı olduğunu hatırlatan OKYAY, ancak bu kapatılmanın uçak krizi ile çok ilgili olmadığını, Ukrayna’daki karışıklığın ve Rus ekonomisinin bozulmasıyla pazarda sıkıntı yaşadıklarını anlattı.

OKYAY, şu anda fabrikada sadece 3-4 kişi olduğunu ve üretim yapılmadığını, fabrikanın açılıp açılmayacağını ise bilmediklerini aktararak, şunları kaydetti: “Bir de uçak krizi olunca Türk müteahhitler buradan çekilmeye başladı ve pazardaki canlılık tamamen kayboldu. Zaten ağzımızın tadı yoktu. Uçak krizi tuz biber oldu. Rusya büyük bir ülke, o pazarın ne olacağı da belli değil. Biz orada fırsat gördük de gittik. Şimdi işler ısınırsa tekrar açacağız. Biz de gelişmelere bakıyoruz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir PUTİN’in Rusya’da yapacağı görüşmeyi bekliyoruz.”

Grubun yılsonu ciro hedefine de değinen OKYAY, “Sadece yapı grubu için 2016 ciro hedefimiz 1,7 milyar lira. Savunma ve havacılık grubu hariç” bilgisini de verdi.

Kaynak: http://aa.com.tr/tr/sirket-haberleri/gundem/9034179

“Foreign Investors Have No Negative Statement on Our Economy” Zeynep  Bodur  OKYAY, the President of Kale Group said “We haven’t heard sharp statements in negative meaning regarding our economy from the investors having sizable investments in Turkey”.

kale 3

Powered by OrdaSoft!