tim logoTİM 23. Olağan Genel Kurulu ve İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni Gerçekleşti

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 23. Olağan Genel Kurulu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın katılımıyla gerçekleştirildi. TİM Olağan Genel Kurulu’nda 2015 ihracat verilerine göre Türkiye geneli ve sektörel bazda en fazla ihracat yapan toplam 35 firmaya ödül verildi. 

 

Cumhurbaşkanı  ERDOĞAN, Türkiye genelinde en fazla ihracat yapan ilk 10 firma olan Ford, Tüpraş, Oyak-Renault, Kibar Dış Ticaret, Vestel, Tofaş, Arçelik, Toyota, Bosch ve TGS Dış Ticaret şirketlerine plaketlerini verirken, 25  sektörde en fazla ihracat yapan 25  firmaya da plaket dağıtıldı. TİM Başkanı Mehmet BÜYÜKEKŞİ’nin ev  sahipliğinde düzenlenen  organizasyona Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın yanı sıra Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet ŞİMŞEK, Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇAVUŞOĞLU, Ekonomi Bakanı Nihat ZEYBEKCİ, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent TÜFENKCİ, Kalkınma Bakanı Lütfi ELVAN, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi AVCI ile ihracatçı birlikleri başkanları ve iş dünyasının önemli isimleri katıldı.

tim 2a

“İhracat Camiası Her Türlü Takdiri Hak Ediyor”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN yaptığı konuşmada, “Dünyada üretim ve ticaret konusunda ciddi sıkıntıların yaşandığı bir dönemde, büyümenin sürmesinde en büyük paylardan biri ihracatçılarımıza ait. Bu camia her türlü takdiri ve desteği hak ediyor. O yüzden ihracatçıları ekibimizin ayrılmaz parçası haline getirdik. Doğu Afrika seyahatinden 135 ihracatçımızla  birlikte döndük. Ben sizden razıyım, inşallah sizler de bizden razısınız. 2023 hedefleri artık bizim için bir namus borcu haline dönüştü. İhracatı ve turizmi süratle toparlamamız gerekiyor. Rusya krizi, farklı coğrafyalarda yeni pazarlar aramamız gerektiğini ortaya koydu. Doğu Afrika’da ülkemize yönelik çok farklı bir muhabbet var. Üst ve altyapıda girişimcilerimizi bekliyorlar” dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat ZEYBEKCİ de  ihracatçılarla birlikte Türkiye’nin bilgiyi ve teknolojiyi üreten, kendi markalarını yara- tan bir ülke olacağını, bu kapsamda hükümet olarak öncelikli hedefleri arasında ihracatçı ve sanayicilerin finansmana ucuz ve kolay ulaşmalarını sağlamak olduğunu söyledi.

tim 2b

“Biz Türkiye’nin Geleceğiyiz”

TİM Başkanı Mehmet BÜYÜKEKŞİ konuşmasında, meclisin temsil ettiği  65  bin  ihracatçının Türkiye için  çalıştığını ve yapılacak daha çok işleri olduğunu belirterek, “İnanıyoruz ki gün artık tıkanık bürokrasinin direncini kırma günü. Gün artık milyar dolar değerinde yeni şirketler oluşturma günü. Gün artık daha güçlü bir Türkiye için daha hızlı büyüme günü. Yani yeniden başlama günü. Biriz, iriyiz, diriyiz. Biz Türkiye’nin geleceğiz” dedi. İhracatçılar olarak komşu ülkelerde yaşanan ekonomik ve  siyasi krize  rağmen  başarı elde  ettiklerini vurgulayan BÜYÜKEKŞİ, “Dünya genelinde fiyatlar geriliyor. Pazarlarımız daralıyor. Deyim yerindeyse ateş çemberinin tam ortasındayız. Buna rağmen miktar  olarak daha fazla mal  satabiliyoruz.

2023 hedefimiz 500 milyar dolar ihracat ve dünya ticaretinden yüzde 1,5 pay almak. Bu kapsamda geçen yıl üç rekor kırdık. Öncelikle dünya ticaretindeki payımızı binde 8,7’ye,  sonra AB’nin ithalatındaki payımızı yüzde 1,2’ye  ve ardından da ihracatın milli gelirimizdeki payını yüzde 20’ye çıkardık. Yani ekonomimizin 5’te  1’ini  ihracat oluşturdu. Her  türlü  zorlu şartlara rağmen bunları hep birlikte başardık. Türkiye’nin daha büyük işler başarmak için yeniden harekete geçmesi gerekiyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Medeniyet yolunda başarı, yenileşmeye bağlıdır.” 65’inci hükümetimizin yeni ve taze bir güçle Türkiye’yi 2023 hedeflerine taşıyacağına inanıyoruz” dedi.

tim 2c

“Meydan Okuyan İhracatçı Ordusu”

Türkiye’nin artık araziye uyan değil meydan okuyan yeni nesil bir ihracatçı ordusu oluşturmak mecburiyetinde olduğuna dikkat çeken BÜYÜKEKŞİ, bu kapsamda yeni nesil girişimci yetiştirmeye, küresel doğan şirketler yaratmaya ve yeni bir dönem başlatmaya ihtiyaç duyulduğunu söyledi. İhracatçılar olarak beceri, irade, odaklanma kavramlarının baş harflerinden oluşan “BİO Başarı” formülü oluşturduklarını  dile getiren BÜYÜKEKŞİ, “Formülde bahsedilen beceri ve irade bizde var. İhtiyacımız olan tek şey odaklanma” dedi. Son beş yılda inovasyon  haftalarıyla 250 bin kişiye ulaştıklarını  ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın etkinliklere katılımının ihracatçılara  büyük bir motivasyon kaynağı olduğunu dile getiren BÜYÜKEKŞİ, Cumhurbaşkanı’ndan ihracatçıların odaklanması ve ekonomik sıçramayı, dönüşümü, ihracatı ve reel ekonomiyi Türkiye’nin ana gündemi yapması için yardım istedi. Yılbaşından bu yana 14 ülkeye yapılan resmi ziyarette Cumhurbaşkanı’na eşlik ettiklerini hatırlatan BÜYÜKEKŞİ, “Gemiler limanda güvende. Ama hiçbir gemi limanda kalsın diye yapılmaz. Biz ihracatçılar olarak engin deryalara açılacak gemiler gibiyiz. Bizi bağlayan halatları çözmemize yolumuzun açılmasına destek bekliyoruz. Sizlerden temel beklentilerimiz 10 başlıktan ibaret” dedi.

“Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinizi Artırın”

Konuşmasında ihracatçılara da hatırlatmalarda bulunan BÜYÜKEKŞİ, “Vizyon değiştirerek sadece fiyat rekabetiyle yetinmeyip, katma değeri yüksek ürünler üretmeliyiz. Bunun için markanızı yaratın ve sabırla markanızı büyütün, geliştirin. Ar-Ge merkezleri- nizi artırmanızı ve tasarım merkezleri açmanızı bekliyoruz” ifadesini kullandı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 23. Olağan Genel Kurulu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Törende, 2015 ihracat verilerine göre Türkiye geneli ve sektörel bazda en fazla ihracat yapan toplam 35 firmaya plaket verildi.

İhracatçıların Beklediği 10 Başlık

Büyüme: 2023 hedefi için her yıl en az yüzde 5 büyüme gerekli. Bunun için de büyümeye pozitif katkı veren net ihracat, marka değeri yüksek bir Türkiye ve tuttuğunu koparan inovatif girişimci modeli gerek.

Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele: Firmalar arasındaki haksız rekabet önlenmeli. İhracat Destekleri: İhracat ölçek büyüklüklerine göre desteklenmeli.

Avrupa Birliği İle İlişkiler: Yeni fasıllar açılmalı Gümrük Birliği anlaşması güncellenmeli.

Uygun Maliyetli Finansman: Yüksek kredi faizleri yatı- rım, üretim, istihdam ve büyümeyi olumsuz etkiliyor. Faiz indiriminin devamı gelmeli.

Yeşil Pasaport: İhracat yapan firmaların yetkililerine ye- şil pasaport verilmeli.

Sanayi 4.0: Türkiye bu sürecin dışında kalmamalı.

Yatırım Ortamı: Yatırım patlaması için iyileşmeye yöne- lik mevzuat düzenlemeleri yapılmalı.

Yeni Anayasa: İnsan haklarını gözeten, hukukun üs- tünlüğünü teminat altına alan, çatışma değil, uyum ve denge mantığını getirecek yeni anayasa hayata geçmeli.

Terörle Mücadele: Türkiye’nin terörden temizlenmesi için 65 bin ihracatçı hükümetin yanında yer alıyor.

23rd Ordinary  General Meeting  of TIM  and Export Champions Award Ceremony Took Place

23rd Ordinary General Meeting of Turkish Exporters Assembly (TIM) was conducted with the participation  of President Recep Tayyip ERDOĞAN. In Ordinary General Meeting  of TIM, a total  of 35 companies which make the highest export throughout Turkey and on the basis of the sec- tor according to export data of 2015 were awarded.

tim 2d

Powered by OrdaSoft!