maktek logo2 logoYeni Sanayi Devriminin Öncü Makinaları MAKTEK Avrasya 2016’da  Sahne Aldı

Son 5 yılın en çok tartışılan konuları arasında yer alan Endüstri 4.0’ın üretim alanında geleceğini şekillendirecek yeni nesil makinaları, MAKTEK Avrasya 2016’da sahne aldı. Makina ve takım tezgâhları sektörünün Avrasya’daki en büyük buluşması MAKTEK, “Endüstri 4.0 ve Geleceğin  Akıllı Üretim Mühendisliği”  teması ile Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih METİN’in katılımı ile açıldı.

 

 

maktek 43aTürkiye’de kendi fuar merkezine sahip tek özel sektör fuarcı lık kuruluşu olan Tüyap tarafından TİAD ve MİB işbirliği ile dü zenlenen MAKTEK Avrasya; Almanya’dan Çin’e, Tayvan’dan İngiltere’ye, İspanya’dan Japonya’ya kadar dünya makina dev lerini Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde ağırladı.

Makina Sektörünün İhracattaki Payını Yüzde 20’ye Çıkaracak

30 ülkeden 3 bin firmanın yeni ürünlerini 14 salon ve 120 bin met rekare alanda tanıttığı fuarda, ziyaretçiler 6 gün boyunca sanayi devriminin yeni makinalarını inceleyip, son teknolojiler hakkında bilgi aldı. Katılımcı ve ziyaretçiler ‘Fuar Özel Ziyaretçi Programı” kapsamında yeni pazarlara açılmak ve farklı iş imkânları oluştur mak için toplantılar yaptı. 75 ülkeden 70 bini aşkın sektör profes yonelini ağırlayan MAKTEK Avrasya ile 1.5 milyar dolarlık iş hacmi yaratması beklenirken; fuarla birlikte toplam ihracat içindeki yüzde 8’lik makina ihracatı payının yüzde 20’ye çıkarılması hedeflendi.

Türkiye’nin 2023 yılındaki 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmasında stratejik bir öneme sahip olan “Makina” ve “Takım tezgâhları” sektörünün dünyaya duyurulmasında önemli bir köp

rü görevi gören fuarda, ‘Dünya Ekonomik Formu’ dâhil olmak üzere son yılların en önemli konuları arasında yer alan Endüstri

4.0, fuarın ikinci gününden itibaren alanında uzman isimlerce her yönüyle masaya yatırıldı.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren  TÜYAP Fuar ve Fu arcılık Hizmetleri Genel Müdürü İlhan ERSÖZLÜ, “İki yıllık hazırlık sürecinin ardından bugün 3. kez MAKTEK Avrasya’yı açıyoruz. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı’nın des teklediği MAKTEK Avrasya’nın tanıtım çalışmalarını Türkiye’ye 3 saatlik uçuş mesafesinde, 1.5 milyar insana ulaşacak şekilde gerçekleştirdik. 6 gün boyunca bakanlıklarımızın da değerli des tekleriyle 40 ülkeden alım heyeti ve 75 ülkeden 70 bin ziyaretçiyi ağırlayacağız. Program kapsamında ülkemizin 42 şehirden, 6 bin üst düzey yönetici fuarımızı ziyaret edecek. Bu yıl sanayiyi bekleyen büyük dönüşümün ‘Endüstri 4.0 ve Geleceğin Akıllı Üretim Mühendisliği’ sloganıyla aktaracağımız fuar için Sabancı Üniversitesi’nin değerli akademik kadrosuna teşekkür ediyoruz. Fuarın 2, 3, 4 ve 5’inci günü imalatta ve satış sonrası hizmetlerde önemli avantajlar sağlayacak Endüstri 4.0 evrimi tüm yönleriyle masaya yatırılacak” dedi.

 

maktek 43b

Powered by OrdaSoft!