insaat konut konferansiGayrimenkul Sektörünün En Seçkin Buluşması 5. İnşaat ve Konut Konferansında 2017 Yılı Kentsel Dönüşüm Yılı İlan Edildi

Türk gayrimenkul sektörüne yön veren oyuncular, 5. İnşaat ve Konut Konferansı’nda bir araya geldi. Sektörün en seçkin buluşması olarak kabul edilen, 5. İnşaat ve Konut Konferansı’nda; gayrimenkul sektöründe yaşanan değişimler, şehirleşme ve çevrecilik, enerji verimliliği, kentsel dönüşüm projelerinin önemi, marka şehirler, pazardaki yeni eğilimler, zorlaşan rekabet koşulları ve çözüm önerileri gibi pek çok konu masaya yatırıldı.

 

 

insaat konut konferansi 1

Türk gayrimenkul sektörünün önde gelen yatırımcılarının ve profesyonellerinin bir araya geldiği 5. İnşaat ve Konut Konferansı Marriot Hotel Asia’da düzenlendi. Eski çevre ve şehircilik bakanlarından İdris GÜLLÜCE ve Erdoğan BAYRAKTAR ile İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi DURBAKAYIM’ın açılışını yaptığı konferans, Türk gayrimenkul sektörünün en seçkin buluşması kabul ediliyor. Bugüne kadar toplam 900’ü aşkın şirketi ağırlayarak gayrimenkul sektörünün en geniş katılımlı konferansı unvanını aldı.

Eventuum’un organize ettiği 5. İnşaat ve Konut Konferansı’nın açılış konuşmasını yapan İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi DURBAKAYIM “İNDER olarak (İstanbul İnşaatçılar Derneği) 50. yılımız olan 2017’yi kentsel dönüşüm yılı olarak ilan ettik.

Ülkemizdeki yıllık konut ihtiyacı, riskli yapı dönüşümleri, evlilikler, boşanmalar ve ailelerde genç bireylerinin yalnız oturma ihtiyaçları ile yatırım amacıyla alınanları topladığımızda 900 bin civarında bir rakama ulaşılıyor. Ancak 2016’da satılan konut miktarı 1 milyon 250 bin. Bu da ihtiyacın üzerinde bir talep olduğunu gösteriyor. Ayrıca bu rakamı 2017’de 1 milyon 500 bin olarak göreceğimize inanıyorum.

Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris GÜLLÜCE, bazı kimseler tarafından iddia edildiği gibi konut sektöründe balon olmadığını belirterek, özellikle İstanbul’un çok ciddi göç aldığını, batıdan göçün teşvik edilmesine rağmen buraya göçün engellenemediğini söyledi. GÜLLÜCE, emlak balonu gibi densiz laflarla algı operasyonlarıyla piyasa oluşturmaya çalışıyorlar dedi. “Göç devam ettiği sürece her yıl İstanbul bir Eskişehir nüfusu kadar büyüyor. Binalarımıza baktığımızda yüzde 65’ den fazlası eski ve ekonomik ömrünü tamamlamış durumda. Her evlenen kendi evine çıkıyor. Gece gündüz çalışsak da konut ihtiyacını gideremeyiz. Onun için balon söylemleri algı operasyonudur. Bu algı başka ülkelere yapılsaydı çoktan giderlerdi. Bu ülkeye yapılmak istenen her şeye rağmen ne güçlü bir ülke olduğumuzu gösterdik çok şükür” dedi.

Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan BAYRAKTAR, inşaat malzemesinin katma değerinin yüzde 80’inin Türkiye’ye ait olduğunu belirterek, “Çok daha kaliteli ve ucuz malzemeler üretirsek enerji ithalatına harcadığımız parayı buradaki ihracatla kapatabiliriz” dedi.

BAYRAKTAR, Türkiye’nin amiral gemisinin inşaat olduğunu belirterek, sektörün diğer ülkelerdeki petrol ve doğalgaz kadar önemli olduğunu söyledi. BAYRAKTAR, Türk inşaat sektörünün dünyada birçok alanda birinci olduğunun altını çizerek, “İnşaat sektörü beton yatırımıdır, bunları durdurun’ diyenler haindir. Derdimiz sadece konut, inşaat, köprü, yol yapmak değil. Biz bu işi en iyi yapanız. Dünyanın her yerine gideceğiz müşavirlik firmalarımızla. Dünyada 50 bin kişi çalıştıran müşavirlik firmaları var. Bunlar üstlendiği projelerde de kendi ülkelerinin ürünlerini kullanıyor. Biz de inşaat malzemelerimizi kullanacağız oralarda” diye konuştu.

Konferansta konuşma yapan Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doğan DAĞ, “Dünyada nüfus hızla artıyor. Artan nüfusla birlikte barınma ihtiyacı da artıyor. BM raporuna göre, 2050’de dünya nüfusunun yüzde 66’sı kentli olacak. Barınmada değişim artık sadece bir ev değil her ihtiyacın karşılandığı yaşam alanları kurmayı gerektiriyor. Kentsel dönüşüm projelerinde buna önem verilmesi alt yapı ve master planlarının doğru kurgulanması gerekir” dedi.

Babacan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim BABACAN konuşmasında; 2016 yılı sektör açısından inişli çıkışlı bir yıl oldu. Kasım ayında açıklanan konut satış rakamlarının geçe yılın satış rakamlarını yakaladı. Yaşanan her türlü olumsuz tablo ve güçlüklere rağmen böyle bir satış başarısı yakalamak sektörün ne kadar güçlü olduğunu göstergesidir. GYODER ve Emlak Konut’un düzenlediği faiz ve vade kampanyalarına destek veren inşaat firmalarının 2017’de aynı şekilde destek olacağına inanıyorum” dedi.

Ağaoğlu Şirketler Grubu Grup İş Geliştirme Başkanı Burak KUTLUĞ, “Yabancı Yatırımcının Güvenini Artıran Düzenlemeler Neler Olmalı” başlıklı yaptığı konuşmada, yabancıya satışta rekabetçiliği teşvik edecek 5 öneride bulundu. KUTLUĞ, “Kurumlar vergisi ve gelir vergisi anlamında diğer alternatif ülkelere nazaran rekabetçi teşviklerin sunulması, doğrudan yabancı yatırımcının maliyetini azaltmak ve getirisini yükseltmek için konut alımlarında KDV istisnası getirilmesi, döviz kazandırıcı hizmet kapsamında yabancıya damga ve harç istisnası sağlanması, yabancı yatırımcıların da daha yüksek getiri elde edebilmeleri amacıyla kaldıracı daha kolay kullanmasının sağlanması ve gayrimenkule dayalı finansal enstrümanların sadece bireysel çabalarla değil tanıtım faaliyetleri kapsamında topyekun özendirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

NEF İcra Kurulu Üyesi Bülent KOZLU, Türkiye Gayrimenkul sektörünün gelişimi ve uluslararası kurumsal yatırım girişi konusunda konuşma gerçekleştirdi. 

Ceylan İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ozan CEYLAN, Türk İnşaat Kültürü ve Rekabetin İyileştirilmesi nasıl olmalı konularında açıklama yaparken Türkiye’nin güncel politik durumuna değindi. 

Mimar ve Mühendisler Grubu Denetim Kurulu Başkanı Kadem EKŞİ, programda gerçekleştirdiği ‘Herkes İçin Şehir’ isimli sunumda şöyle konuştu:  “Şehirler aslında bizim habitatımız, yaşam alanımız, yaşam ortamımız. Balıklar suda nasıl yaşıyorlarsa bizlerde şehirlerde yaşıyoruz. Dolayısıyla yaşamımız için ihtiyaç duyduğumuz tüm gereksinimlerimizi yaşadığımız şehir ortamında sağlıyoruz. Şehirleri netice itibariyle bizler inşa edip geliştiriyoruz. Şehirlerin inşa süreci tamamen kendi doğal seyrine bırakılırsa, insanlar da kendi kişisel yaklaşım ve ihtiraslarına göre şehri şekillendiriyorlar. Kapitalizm bizi dizi, film ve reklamla yoğuruyor. Üzerimize yoğun bir şekilde gelen seküler, tüketici, gösterişçi, bireyci ve kapitalist propagandanın etkisi altındayız ve bunun farkında olmalıyız, zira bu propaganda önce bizim fikir, düşünce ve yaşayışımızı sonra da şehirlerimizi etkiliyor. Şehircilik metrekare maliyeti ile satış arasındaki farkı hesaplamak değildir. Şehirler hesap vermez, mimarlar ve mühendisler hesap verir” dedi.

Yiğit IDK Group Türkiye Satış Direktörü Ozan KIVILCIM, kentsel dönüşüm süreci boyunca yatırımcıyı destekleyecek, tüketiciyi koruyacak reformlar konularında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk ÖZDİL, çevre dostu binalara bütünsel bakış; Yüksek verimli binalar, yaşanabilir çevre, sağlıklı insanlar konusunda kapsamlı bilgiler paylaştı.

Türk Yapısal Çelik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yener GÜR’EŞ, Yapılar şehre nasıl değer katar? Konulu oturumu ile çeliğin önemine dikkat çekerek geleceğin sürdürülebilir yeşil şehirleri için çelik kaçınılmazdır şeklinde konuştu.

Enerji Yönetimi Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cihan KARAMİK ise binalarda enerji verimliliği çalışmalarında son durum hakkında bilgi paylaştı.

Eventuum Genel Müdürü Pınar KOPUZ düzenlenen konferans ile ilgili “Gayrimenkul ve inşaat sektörünün nabzını tuttuğumuz 5. İnşaat ve Konut Konferansı’nda bu yıl da büyük çaplı bir organizasyon gerçekleştirdik. Sektöre yön veren kurum ve kuruluşların deneyimleri ve beklentilerinin aktarıldığı konferans, her yıl daha da ilgi çekiyor. Bizler de ekip olarak böylesine büyük çaplı bir organizasyonu düzenlemekten gurur ve mutluluk duyuyoruz” dedi.

At 5th Construction and Housing Conference, being the Most Prestigious Meeting in the Real Estate Sector, Year 2017 has been Selected as the Urban Transformation Year

Players giving direction to Turkish real estate sector, came together at 5th Construction and Housing  Conference. At 5th Construction and Housing Conference, which is seen as the most prestigious meeting of the sector, various topics like changes lived through in the real estate sector, urbanisation and environmentalism, energy efficiency, importance of urban transformation projects, brand cities, new tendencies in the market, difficult competitive conditions, and solution recommendations are brought to the table.   

insaat konut konferansi 2

 

Powered by OrdaSoft!