kale logo 2İTÜ, Zeynep Bodur Okyay’a, “Fahri Doktor” Unvanını Takdim Etti

Çeyrek asırlık iş yaşamında savunma sanayisinden kimya endüstrisine, seramik endüstrisinden havacılık sektörüne kadar birçok alanda başarılara imza atan İTÜ İşletme Mühendisliği Bölümü mezunu Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur OKYAY, İstanbul Teknik Üniversitesi Senatosu kararıyla ‘Fahri Doktor” unvanı verildi.

 

kale 47a

İTÜ İşletme Mühendisliği Bölümü 1989 mezunu, Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur OKYAY, ülkemizde teknolojinin ilerlemesine katkıda bulunması, yerli teknolojinin dışa açılmasına ve uluslararası düzeyde etkinlik kazanmasına imkân sağlaması, Türkiye’yi ve İTÜ’yü uluslararası düzeyde saygınlıkla temsil eden gerek ekonomik gerek sosyal yaşam odaklı hizmetler sunmuş olması nedeniyle, İstanbul Teknik Üniversitesi Senatosu kararı ile Fahri Doktora unvanına layık görüldü. Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur OKYAY için Fahri Doktora Takdim Töreni, İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

“İTÜ Mezunu Zeynep Bodur OKYAY, Bugün İş Dünyasının En Etkili İsimlerinden Biri”

İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle fahri doktora unvanı verilen Zeynep Bodur OKYAY’a, doktora beratını Başbakan Yardımcısı Numan KURTULMUŞ tevcih ederken, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet KARACA da OKYAY’a “Fahri Doktor” cübbesini giydirdi. İTÜ Rektörü Prof. Dr. KARACA, İTÜ mezunu Zeynep Bodur OKYAY’ın bugün iş dünyasının en etkili isimlerinden biri olduğunu belirtti.

OKYAY’a tevcih edilen fahri doktoranın, üniversite-sanayi iş birliği için de önem taşıdığını aktaran Prof. Dr. KARACA, duayen sanayici merhum Hacı İbrahim BODUR’un tek çocuğu olan OKYAY’ın, ailesinden gelen mirası başarıyla devam ettirdiğini vurguladı.

 kale 47b

KARACA, OKYAY’ın öz geçmişine ilişkin şu bilgileri verdi: “Zeynep Bodur OKYAY, İTÜ’de işletme mühendisliği okudu. Kendisi 1990-1992 arasında Harvard’da lisansüstü yönetici yetiştirme programına katıldı. Türkiye’ye döndükten sonra Kale Grubu’nun çeşitli birimlerinde görev aldı. Temmuz 2012’den beri Kale Grubu’nun başkanı olarak görevini sürdürmektedir. OKYAY, birçok sivil toplum kuruluşu, dernek, vakıf ve

odanın yönetim kurullarında faal olarak çalışmaktadır. İstanbul Sanayi odası (İSO) Meclis Başkanı, İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkan Vekili, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Üyesi, DEİK AB İş Konseyi Başkanı, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Üyesi, Türk Eğitim Vakfı (TEV) Mütevelli Heyeti Üyesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Seramik ve Refrakter Meclisi Başkanı olarak görevlerini başarıyla sürdürmektedir.”

“Üniversite-Sanayi İş Birliği Bakımından Bugünkü Fahri Doktora Töreni Çok Anlamlı”

Zeynep Bodur OKYAY’ı tebrik eden, Türkiye sanayisine katkıda bulunan bir grubun liderini fahri doktora ile ödüllendirdiği için İTÜ yönetimini, senatosunu ve Rektör KARACA’yı kutlayan Başbakan Yardımcısı Numan KURTULMUŞ, Kale Grubu’nun kurucusu İbrahim BODUR’a da Allah’tan rahmet diledi.

“Yeni Teknolojiler Geleceğin Belirleyicisi Olacak”

Zeynep Bodur OKYAY törende yaptığı konuşmada, 3 asra yaklaşan ömrü boyunca, bilim ve teknolojinin gelişiminde Türkiye’ye öncülük etmiş olan İTÜ tarafından fahri doktora ile onurlandırılmanın, kendisini çok mutlu ettiğini söyledi.

Konuşmasında zaman zaman duygulanan OKYAY, kendisine verdiği emeklerinden ötürü merhum babası Hacı İbrahim BODUR’u rahmetle anarak, annesine, eşine ve iş arkadaşlarına desteklerinden dolayı teşekkür etti. İTÜ’den mezun olduğundan bu yana 28 yıl geçtiğini söyleyen OKYAY, bu sürede dünyada çok fazla şeyin değiştiğini hatırlattı. İnsan-makine etkileşimi, yapay zekâ, büyük veri, sürücüsüz ulaşım gibi kavramların hayatlarımıza girmeye başladığını anlatan OKYAY, “Savunma ve havacılık sanayine yatırımlarımızı artırıyor, ülkemizin bu alanda dünyada söz sahibi ülkeler arasına girmesi için çalışıyoruz. Amacımız, sadece günümüz şartlarında rekabet edebilen değil, rekabet yaratabilen bir grup olarak büyümek. ‘Köklerden Göklere’ ilkesiyle, geçtiğimiz 60 yılda edindiğimiz tecrübeyi, katma değeri bir araya getirerek, yolculuğumuza devam ediyoruz” dedi.

İTÜ Presented the “Honorary PhD” Title to Zeynep Bodur Okyay

Zeynep  Bodur  OKYAY, the Chairman and CEO of Kale Group, graduate  of ITU Business Engineering Department and successful in many fields from defense industry, chemical industry, ceramics industry to aviation industry in her career of quarter-century was presented with “Honorary PhD” by the decision of the Senate of Istanbul Technical University.

kale 47c

Powered by OrdaSoft!