sisecam logoŞişecam Düzcam, Danimarkalı Ünlü Mimar Cobe’nin Kurucusu ve Yaratıcı Direktörü Dan Stubbergaard’ı ‘T Buluşmaları’nda Ağırladı

Şişecam Düzcam, “Mimarinin Şeffaf Yüzü” sloganıyla Arkitera Mimarlık Merkezi işbirliği ile bu yıl ‘T Buluşmaları’nın üçüncüsünü düzenledi. Şişecam Düzcam, İş Sanat Kültür Merkezi’nde düzenlediği etkinlik kapsamında, Danimarkalı mimarlık ofisi COBE’nin kurucusu ve yaratıcı direktörü Dan STUBBERGAARD’ı ağırladı.

 

 

sisecam 47a

Özgün mimari yaklaşımıyla birçok ödüllü projesinin tasarımcısı olan Dan STUBBERGAARD etkinlikte, mimariye bakış açısını ve COBE’nin güncel projeleriyle ilgili deneyimlerini mimarlar, tasarımcılar ve yapı sektörü profesyonellerinin  yanı sıra geleceğin mimarı olan öğrencilerle paylaştı. Dan STUBBERGAARD’ın ‘Kentsel Oturma Odamız’ üzerine hazırladığı sunumunu bine yakın mimar ve mimarlık öğrencisi izledi.

Yapı sektörüne yenilikçi ürünleriyle ivme kazandıran Şişecam Düzcam, “Mimarinin Şeffaf Yüzü” sloganıyla hayata geçirdiği “T Buluşmaları” serisinin üçüncüsünü, 10 Mayıs 2017 Çarşamba günü İş Sanat Kültür Merkezi’nde düzenledi.

Türkiye düzcam pazarının lideri ve Avrupa’nın en büyük üreticisi olan Şişecam Düzcam’ın Arkitera Mimarlık Merkezi işbirliğiyle düzenlediği etkinliğin konuğu bu yıl Danimarkalı  mimarlık ofisi COBE’nin kurucusu ve yaratıcı direktörü Dan STUBBERGAARD oldu. Mimarlar, tasarımcılar ve yapı sektörü profesyonellerinin katıldığı konferansta, yapı ve mimarlık sektörünün önde gelen isimleri bir araya geldi. Dan STUBBERGAARD’ın, T Buluşmaları özelinde hazırladığı ‘Kentsel Oturma Odamız’ başlıklı sunumunda mimariye bakış açısını ve COBE’nin güncel projeleriyle ilgili deneyimlerini aktardı.

Bine yakın mimar ve mimarlık öğrencisinin izlediği etkinliğin konuk konuşmacısı Dan STUBBERGAARD, yaptığı konuşmada gösterilen ilgiden duyduğu mutluluğu dile getirdi. Mimari çalışmalarının yanı sıra tasarım ve mimari alanında birçok ödüllü projenin tasarımcısı olan ve önemli isimleri arasında gösterilen Dan STUBBERGAARD sunumunda insanların, toplumların sorunlarını mimariyle çözmenin nasıl mümkün olabileceğine değindi. Hızlı kentleşmenin yaşam tarzlarını değiştirdiğine dikkat çeken Dan STUBBERGAARD “İstanbul, büyüyen kentsel dönüşümün en güzel örneğidir. Her kent çözümleri kendi içinde bulması gerekiyor. Yaşadığınız yerin iyi bir şehir olması için şehri; oturma odanızın uzantısı olarak kullanabilmeniz gerekiyor” dedi.

2030’da dünya nüfusunun 10 milyarı geçeceğine dikkat çeken Dan STUBBERGAARD sözlerine şöyle devam etti: “Kent nüfusunun artmasıyla birlikte mimaride demokratikleşme kavramı gündeme geliyor. Mimari ve tasarım anlamında bizlere çok daha fazla iş düşecek. Biz mimarlar ve kent planlamacıları olarak, seslendiğimiz kitlenin taleplerini yine o kitleye sorarak belirlememiz gerektiğini düşünüyoruz. Tüm projelerimizde buna özellikle dikkat ediyoruz.”

Dan STUBBERGAARD, “Kentsel Oturma Odamız” başlıklı sunumunda; şehirlerde birçok zorluk ve kompleks durumların söz konusu olduğunu ve tasarımın bu zorlukları çözerken en önemli araç olduğunu belirterek projelerinden örneklerini katılımcılarla paylaştı.

Dan STUBBERGAARD, mimari çalışmalarının yanı sıra, Royal Danish Academy of Fine Arts’ın mimarlık bölümünde ders veriyor ve uluslararası konferanslarda COBE’nin güncel projeleri hakkında seminerler veriyor. COBE’nin uygulanmış projeleri arasında, Ragnarock (Roskilde, Danimarka), Frederiksvej Kindergarten, (Frederiksberg, Danimarka), Nørreport Station (Kopenhag, Danimarka), Forfatterhuset Kindergarten (Kopenhag, Danimarka), Porsgrunn Maritime Museum (Porsgrunn, Norveç), The Library (Kopenhag, Danimarka), Israels Plads (Kopenhag, Danimarka), Taastrup Theater (Taastrup, Danimarka) bulunuyor.

 sisecam 47b

Şimdiye Kadar Kazandığı Ödüllerin Bazıları:

2016 WAN (World Architecture News) Awards En İyi Ulaşım Yapısı (Nørreport Station projesi ile)

2015 ICONIC Award (Adidas Meet & Eat projesi ile),

2015 Dreyer Vakfı Onur Ödülü,

2015 MIPIM Awards En İyi Konut

(Krøyers Plads projesi ile),

2012 Nykredit’s Mimarlık Ödülü,

2012 MIPIM Awards En İyi Yenileme

(The Library projesi ile),

2011 Kopenhag Mimarlık Ödülü En İyi

Kamusal Bina (The Library projesi ile),

2006 Venedik Mimarlık Bienali Altın Aslan

Ödülü En İyi Ulusal Katılım

Şişecam Düzcam Received Dan Stubbergaard, the Founder and Innovation Director of Danish Renowned Architect Cobe in ‘T Meetings’

Şişecam Düzcam organized the third ‘T Meetings’ this year with cooperation of Arkitera Architecture Center with the motto “Bright Side of Architecture”. Şişecam Düzcam  received  Dan STUBBERGAARD, the Founder and Innovation Director of Danish Architecture Office COBE in scope of the event organized in İş Sanat Culture Center.

sisecam 47c

Powered by OrdaSoft!