asas logoSanayi ve Sanatı Buluşturan ASAŞ, Gençlere Yatırım Yapıyor

2016 yılında İSO 500’de 79. sırada yer alan ve istikrarlı yükseliş grafiğiyle dikkat çeken ASAŞ, 2015 yılında ASAŞSANAT’ı kurarak alüminyum sektöründe bir ilki gerçekleştirdi.

 

Fabrika bünyesindeki atölye; sanat ve tasarım öğrencileri, akademisyenler ve sanatçılar için verdiği profesyonel atölye ve artizan desteğinin yanı sıra, sahip olduğu birikimini gelecek kuşaklara aktararak sanatın gelişmesine katkıda bulunmak adına üniversitelerle işbirliği kurarak çeşitli eğitim faaliyetleri de düzenliyor.

 

 

ASAŞSANAT   bünyesinde    geçtiğimiz yıl, Işık Üniversitesi Görsel Sanatlar öğrencileri için  kapsamlı bir  workshop organize edilerek öğrencilere kaynak, bükme, döküm,  CNC işleme ve yüzey işleme konularında eğitim verilmişti. Bu yıl da 8-10 Mayıs tarihleri arasında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri için bir çalıştay düzenlendi. 3 gün süren çalıştay kapsamında öğrenciler kuma kalıplama, alüminyum malzemeye döküm ve yüzey işlemleri ile ilgili detaylı bir teorik eğitim aldılar. Ardından öğrenciler, çalıştaya hazırlık olarak ahşap, alçı vb. malzemelerden kendi tasarladıkları rölyef modeller üzerinde uygulamalar yaparak üretimle ilgili tecrübe kazandılar.

asas aluminyum 47 2a

Geleceğin sanatçılarına  verdiği desteğin yanı sıra ASAŞSANAT, profesyonel sanatçılara verdiği  değeri  de  ASAŞ’ın entegre üretim tesislerinin tüm olanaklarını açarak benzersiz bir şekilde gösteriyor. Bugüne kadar Basri ERDEM, Eti BEHAR, Hanefi YETER, Kazım KARAKAYA, Meriç HIZAL, Mustafa  PİLEVNELİ, Süleyman Saim TEKCAN, Tamer BAŞOĞLU ve Yunus GÜNEŞ gibi değerli sanatçıları ağırlayarak etkileyici eserler ortaya koyan ASAŞSANAT, kendi bünyesinde çalışan heykeltıraşlarla da kurulduğu günden bu yana başarılı işlere imza atıyor.

ASAŞSANAT bünyesinde çalışan heykeltıraş Çiğdem  Akalın ÖZ’ün  T.C. Kültür ve Turizm  Bakanlığı tarafından ülkemizde güncel sanatı ve genç sanatçıları desteklemek amacıyla düzenlenen “Her Ne Arar İsen Kendinde Ara” konulu Genç Sanat: 3. Güncel Sanat Proje Yarışması’na katıldığı ve Cer Modern Sanatlar Merkezi’nde sergilenen eseri de izleyenlerin büyük beğenisi ile karşılandı. “Kadın” adlı eser, çeşitli alüminyum üretim tekniklerinin bir  arada  kullanılması ile hayata geçirildi. Eserin yüzü alüminyum kuma döküm tekniğiyle üretildi ve kaynak yöntemiyle gövdeye monte edildi. Elbisesi, gövdesi ve kolları ağırlıklı olarak ASAŞ’ın ekstrüzyon ve yassı mamuller üretim tesislerinin proseslerinden  çıkan hurdalar kullanılarak üretildi.  Gövde  ve  kolların iskeletinin  oluşturulmasında alüminyum profiller, iskeletin üzerini kaplayan deri dokusunun elde edilmesi için alüminyum levha tercih edildi. Büküm ve kaynak yöntemiyle birleştirilen alüminyum profil ve  levhalardan oluşan eser; zımpara ve polisaj yüzey işlemleriyle son haline getirildi.

Sanayi ve sanatı buluşturan çalışmaları ile sektörüne öncülük eden ASAŞ, yatırımlarına 1.200 m²’lik alanda kurulacak sanat atölyesi ve yapımına destek olduğu eserleri bir  araya  getirecek  bir  sanat galerisi ile devam etmeyi planlıyor.

Industry Meets Art with ASAŞ

While continuing to draw attention with consistent growth and rising in ranking to 79 on Turkey’s top 500 industrial companies list, ASAŞ realized a first in aluminum industry with the establishment of ASASART in 2015. In addition to the professional support to the artists, academicians, art and design students in the workhop within the factory, it transmits the experience of years to next generations and organizes various educational activities in cooperation with universities in order to to contribute the development of art.

Powered by OrdaSoft!