iso logoİSO, “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2016” Araştırmasını Açıkladı

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2016 araştırması sonuçlarına göre, sanayinin zirvesinde 32 milyar 594 milyon lira üretimden satışları ile Tüpraş yer aldı. Listede ikinci Ford, üçüncü ise Tofaş oldu. İSO ilk 500 arasına giren sektör temsilcilerimiz de bu listede yer aldı.

Sanayi devlerinin üretimden satışları bir önceki yıla göre yüzde 8,8’lik artışla 490 milyar liraya, toplam faaliyet karı yüzde 18,6 artışla 52,4 milyar liraya ve toplam ihracatı da yüzde 3,1 artışla 55,1 milyar dolara yükseldi. Sanayi kuruluşları, elde ettikleri 52 milyar liralık esas faaliyet karının yarısından fazlasını ise finansman gideri olarak kaybetti.

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal BAHÇIVAN: “Türk sanayisi, finansman zorluğu, kur dalgalanmaları, sosyal, siyasal, terör ve jeopolitik olumsuzlukları barındıran bir yılda, ‘başarma’ azim ve kararlılığını korudu. Yüzde 3,9’luk büyüme performansıyla ekonominin en yakın yol arkadaşı, zor günlerin dostu olduğunu gösterdi. Türkiye’nin ilk 10 ekonomi arasına girmesine en güçlü katkıyı yapacak yegane sektör olan sanayi, üretim ekonomisine dönüş için her türlü desteği almayı hak etti.”

iso 47a

Faaliyet Karının Yarıdan Fazlası Finansman Giderine Gitti

Ana faaliyetlerinde başarılı olan sanayide, finansman yönetimi son yıllardaki en temel problem olmaya devam etti. Sanayi kuruluşları, elde ettikleri 52 milyar liralık esas faaliyet kârının yarısından fazlasını finansman gideri olarak kaybetti. Finansman giderleri 2016 yılında yüzde 3,6 oranında artarak 29 milyar TL’ye yükseldi. Finansman giderlerinin net satışlara oranı ise 0,3 puan düşerek yüzde 5,2 oldu. Yine sanayi devlerinin FAVÖK mutlak büyüklüğü 76,1 milyar TL olarak hesaplandı. 2015 yılında bu büyüklük 62 milyar TL olmuştu. Yani FAVÖK büyüklüğü yüzde 22,8 arttı. Dönem kar ve zarar toplamı da 2016 yılında yüzde 33,2 artarak 28,3 milyar liradan 37,7 milyar liraya yükseldi. İSO Başkanı BAHÇIVAN, “Finansman noktası rahatlatıldığı zaman, bu kadar zorluklarla mücadele edebilen bir sektörün, daha başka neler yapabileceğinin de ipuçlarını bu raporda görmekteyiz” dedi.

Ar-Ge Konusunda Sanayicilere Eleştiri

Ar-Ge harcamaları bir önceki yıla göre yüzde 16,3’lük azalma ile 2,8 milyar liraya indi. Ar-Ge harcamalarının üretimden satışlara oranı 2016 yılında yüzde 0,57’ye gerilerken, Ar-Ge yapan şirket sayısı da 239’a düştü. Ar-Ge konusunda sanayiciler olarak eleştirel bir pay çıkarmak gerektiğini belirten BAHÇIVAN, “Veriler, Ar-Ge yatırımları konusunda verilen destek ve teşviklere sanayicilerden yeteri kadar yanıt alınamadığını göstermektedir. Sanayiciye Ar-Ge yatırımları ile ilgili olarak daha fazla sorumluluk düşmektedir” dedi.

İSO 500 ÖDÜLÜ ALAN SEKTÖR TEMSİLCİLERİMİZ

Adopen Plastik ve İnşaat Sanayi A.Ş.

Akdeniz Kimya San. ve Tic. A.Ş.

Ak-Kim Kimya San. ve Tic. A.Ş.

Akpa Alüminyum San. ve Tic. A.Ş.

Anadolu Cam Sanayii A.Ş.

Anadolu Cam Yenişehir Sanayi A.Ş.

Arslan Alüminyum A.Ş.

Asaş Alüminyum San. ve Tic. A.Ş.

Assan Alüminyum San. ve Tic. A.Ş.

Ege Profil Tic. ve San. A.Ş.

Eti Alüminyum A.Ş.

Kale Kilit ve Kalıp Sanayi A.Ş.

Mega Metal San. ve Tic. Ltd. Şti.

Nitto Bento Bantçılık San. ve Tic. A.Ş.

Norm Cıvata San. ve Tic. A.Ş.

Saray Döküm ve Madeni Aksam Sanayi Turizm A.Ş.

Sistem Alüminyum San. ve Tic. A.Ş.

Teknopanel Çatı ve Cephe Panelleri Üretim San. ve Tic. A.Ş.

Trakya Cam Sanayii A.Ş.

Trakya Yenişehir Cam Sanayii A.Ş.

ISO Explaned “Turkey’s 500 Big Industry Establishments – 2016” Research

According to Turkey’s 500 Big Industry Establishments – 2016 research of Chamber of Industry of Istanbul (ISO), Tüpraş was at the top with 32 billion 594 million liras worth of production. Ford was at the second place while Tofaş was at the third place.

Powered by OrdaSoft!