tim logoMoskova Türk Ticaret Merkezi Yılsonunda 34 Bin Metrekare Alanda Faaliyete Geçecek

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) Coface’ın desteğiyle düzenlediği ve 10 ülkeyi kapsayan ‘İhracat Pusulası Programı Rota: Rusya’ etkinliği ile devam etti.

 

 

turkiye ihracatcilar meclisi tim 49a

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), hedef pazarları daha yakından tanıtmak için düzenlediği ‘İhracat Pusulası’ etkinlik zincirinin üçüncüsü ‘Rota: Rusya’yı düzenledi. Etkinliğin açılışında konuşan TİM Başkanı Mehmet BÜYÜKEKŞİ, hedef pazarlarda Türk Ticaret Merkezlerinin (TTM) açılışlarının devam ettiğini, Moskova TTM’nin yılsonunda faaliyete geçeceğini söyledi. BÜYÜKEKŞİ, “34 bin metrekare alanda firmalarımız ürünlerini Türk müşterilerine ilk elden sergileyecekler. Mobilya, tekstil, hazır giyim ve deri sektörlerinden talep topluyoruz” diye konuştu. 

2017’nin ilk 7 ayında Türkiye’nin Rusya’ya ihracatının yüzde 60 artarken, Rusya’dan ithalatın yüzde 18 artış kaydettiğini söyleyen BÜYÜKEKŞİ, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ancak yine de bu rakamlar bizim için yeterli değil. Türkiye Rusya’ya ihracatta yaş meyve ve sebze, tekstil ve hazır giyim, makine ve aksamları gibi ürünlerde büyük bir potansiyel barındırıyor. Türkiye ile Rusya, dünyada belki birbirini tamamlama kabiliyeti en yüksek olan iki ülke. Dolayısıyla, aradaki engelleri kaldırıp dış ticaretimizi bir an önce artırmamız gerekiyor. İhracatta potansiyeli en büyük sektör, yaş meyve-sebze. Bu sektörün önündeki engellerin kalkmasıyla 2017’de ihracatımız yüzde 150 oranında arttı.”

 turkiye ihracatcilar meclisi tim 49b

Tüm Engeller Kaldırılsın

TİM Başkanı olarak ihracatçıların kendisine ilettiği iki sorunu bizzat dile getirmek istediğini kaydeden BÜYÜKEKŞİ, “Birincisi vize konusunda iş insanlarımızın Rusya’ya ziyaretlerinde bazı kolaylıklar sağlanmasını talep ediyoruz” dedi. İkincinin ise gümrüklerde yaşanılan sıkıntılar olduğunu anlatan BÜYÜKEKŞİ, “İhracatçılarımız, Rusya gümrüklerinde uzun süre bekletildiklerini, tırlarının tamamen boşaltılarak gereğinden fazla kontrole tabi tutulduklarını iletiyorlar. Yine gümrüklerde ihracatçılarımızdan yüksek oranlarda sigorta ve depozito bedelleri tahsil edildiğini üzülerek duyuyoruz” diye konuştu.

Etkinlikte DEİK Türkiye/Rusya İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Osman AKSOY, bir açılış konuşması gerçekleştirirken, TİM Genel Sekreter Yardımcısı Medine ATAY, Rusya pazarına yönelik bilgiler içeren bir sunum yaptı. TİM Dış Ticaret Koordinatörü Erkan KAPLAN’ın moderatörlüğünü üstlendiği panalde ise sırasıyla T.C. Ekonomi Bakanlığı Rusya Önceki Ticaret Müşaviri Atilla Gökhan KIZILARSLAN, Rusya Federasyonu Ticaret Müşaviri Aidar GASHİGULLİN, Coface Satış Birim Yöneticisi Uğur ÇETİN ve LC Waikiki Operasyon Direktörü Burç KORKMAZLAR katılımcılara Rus pazarı ile ilgili deneyimlerini aktardı.

Moscow Turkish Trade Center will start the business at the end of the year in 34 thousand square meters field.

The “Export Compass Program Route’’ organized by the Turkish Exporters Assembly (TIM) with the support of Coface and covering 10 countries continue with the programme of Russia.

 turkiye ihracatcilar meclisi tim 49c

Powered by OrdaSoft!