Türkiye Ticaret Merkezi, New York’un Sembolü Empire State’e Komşu Oldu

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), hedef pazarlarda Türk ihraç ürünlerinin sürekli tanıtımı için depo, antrepo ve lojistik hizmetleri vermek üzere kurduğu Türkiye Ticaret Merkezlerinin (TTM) dördüncüsünü New York’ta açtı.

 

 

turkiye ihracatcilar meclisi tim 49 2A

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), hedef pazarlarda Türk ihraç ürünlerinin sürekli tanıtımı için depo, antrepo ve lojistik hizmetleri vermek üzere kurduğu Türkiye Ticaret Merkezlerinin (TTM) dördüncüsünü New York’ta açtı.

New York’un merkezinde sembolik önem taşıyan Empire State Binası ile arasında iki bina bulunan New York TTM’de 1550 metrekare alanda ev tekstili, iş kontratları, halı ve hazır giyim sektörlerinde faaliyet gösteren 30 firma bulunuyor.

TİM Başkanı Mehmet BÜYÜKEKŞİ; “New York’un en dinamik noktalarından birinde merkezimizi açtık. ABD ile ticaret hacmimizi daha da artırmak için, TTM bize çok büyük katkılar sağlayacak. Deri ve ayakkabı sektörleri de birkaç ay içerisinde burada yerini alacak. Sektörler Türkiye’nin ihracatında önemli bir başlangıç yapacak. Çünkü iyi bir başlangıç yapmak, fırsatı yakalamak yarı yarıya başarı demektir.”

Açılışa katılan Ekonomi Bakanı Nihat ZEYBEKCİ; “New York çok iyi bir örnek. Her şeyin ilk başladığı, ilk tasarlandığı, doğduğu ve bütün dünyaya yayıldığı yer burası. Burada kritik bir noktada ihracatçılarımız için önemli bir yer edindik. Gerekirse çok daha büyümesi ve genişletilmesi için çalışmalarımızı yaparız. Oturduğunuz yerde müşteri bekleme şeklinde olmayacak burası” diye konuştu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), hedef pazarlarda Türk ihraç ürünlerinin sürekli tanıtımı ile depo, antrepo ve lojistik hizmetleri vermek üzere kurduğu Türkiye Ticaret Merkezlerinin (TTM) dördüncüsünü Tahran, Şikago ve Dubai’nin ardından New York’ta açtı. New York’un merkezinde sembolik önem taşıyan Empire State Binası ile arasında iki bina bulunan New York TTM’de 1550 metrekare alanda ev tekstili, iş kontratları, halı ve hazır giyim sektörlerinde faaliyet gösteren 30 firma bulunuyor.

turkiye ihracatcilar meclisi tim 49 2C

 

Açılış törenine Başbakan Yardımcısı Recep AKDAĞ, Ekonomi Bakanı Nihat ZEYBEKCİ, Adalet Bakanı Abdülhamit GÜL, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi EKER, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet BÜYÜKEKŞİ, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Ömer Cihad VARDAN, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim BURKAY, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail GÜLLE, İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet TANRIVERDİ ile Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Abdurrahman KAAN katıldı.

Firma Sayısı 40’a Çıkacak

TİM Başkanı Mehmet BÜYÜKEKŞİ şunları söyledi; “New York’un en dinamik noktalarından birinde merkezimizi açtık. ABD ile ticaret hacmimizi daha da artırmak için, TTM bize çok büyük katkı sağlayacak.  Deri ve ayakkabı sektörleri de birkaç ay içerisinde burada yerini alacak. Firma sayısı 40’a çıkacak. Sektörler Türkiye’nin ihracatında önemli bir başlangıç yapacak. Çünkü iyi bir başlangıç fırsatı yakalamak yarı yarıya başarı demektir.” 

ABD ile geçen yıl ihracatın 6,6 milyar dolar, ithalatın ise 10,9 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiği bilgisini veren BÜYÜKEKŞİ, “Amerika’nın dünyanın en büyük ticaret devi olduğunu düşündüğümüzde bu rakamlar gerçekten son derece yetersiz. Mutlaka bunları çok daha yukarılara çıkarmamız gerekiyor. Bu yıl çok önemli adımlar da atıldı aslında. Şu anda 8 aylık rakamlara baktığımızda ABD’ye ihracatımızda yüzde 36 artış var ve 5,1 milyar dolara ulaştık” dedi.

turkiye ihracatcilar meclisi tim 49 2B

 

Firmalar Sadece Yüzde 25’ini Ödüyor

TTM’lerdeki firmaların hiçbirinin merkez içinde şirket olarak faaliyet göstermediğini aktaran BÜYÜKEKŞİ, işleyişi şöyle anlattı: “Buradaki firmaların hiçbiri şirket kurmayla ilgilenmiyor, onun için ayrı bir masrafa girmiyor. Buradaki şirket TİM’in şirketi. Bu şirket ortakları da ihracatçı birlikleri. Normalde devlet yardımlarında firmaların masrafı ödemesi, ondan sonra devletten talep etmesi gerekiyor. TTM’lerde sistem böyle değil. Biz TİM olarak 30 milyon lira sermayeli Türk Ticaret Merkezi A.Ş. adı altında bir şirket kurduk. Bütün paraları bu şirket ödüyor. Tamamını biz ödüyoruz, onlardan sadece yüzde 25’ini alıyoruz. Evrakları tamamlayınca ekonomi bakanlığına müracaat edip, yüzde 75’ini alıyoruz. Refinansman yapıyoruz.”

Gerekirse Büyümesi İçin Çalışmaları Yaparız

Açılışa katılan Ekonomi Bakanı Nihat ZEYBEKCİ; “New York çok iyi bir örnek. Her şeyin ilk başladığı, ilk tasarlandığı, doğduğu ve bütün dünyaya yayıldığı yer burası. Burada önemli bir nokta da ihracatçılarımız için önemli bir yer edindik. Gerekirse çok daha büyümesi ve genişletilmesi için çalışmalarımızı yaparız. Oturduğunuz yerde müşteri bekleme şeklinde olmayacak burası” diye konuştu.

“Turkey’s Commercial Center became neighbors with Empire State, the Symbol of New York”

Turkey’s Exporters Council (TIM) opened its fourth Turkey’s Commercial Center (TTM) constructed for storage, storing and logistics services for constant promotion of Turkish Exported Goods in the target markets.

Powered by OrdaSoft!