aluteam fsmunvAlüminyumun Katma Değerini Yükseltiyorlar

Alüminyum sektöründe 1.5 milyar dolarlık ihracat yapan Türkiye’nin 2023 hedefi 8 milyar dolar. İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteğiyle kurulan Alüminyum Test Eğitim ve Araştırma Merkezi (ALUTEAM) de sektörün katma değerini artırmak için birçok alanda destek oluyor.

 

 

 

aluteam 59a

Dünya alüminyum pazarı geçtiğimiz yıl 127 milyar dolara ulaştı. Türkiye bu pazarda 1,5 milyar dolar ihracatla 50. sırada bulunuyor. Sektör, 2023 yılında 8 milyar dolar ihracata ulaşmak istiyor. Ancak bunun ham ihracattan ziyade katma değerli ürünler vesilesiyle gerçekleşeceği düşünülüyor. Sektörün katma değerli ürün hedefine ulaşması için yapılan çalışmalardan biri de Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi bünyesinde kurulan Alüminyum Test Eğitim ve Araştırma Merkezi (ALUTEAM). Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi (FSMVÜ), Girişimci Alüminyum Sanayici ve İş Adamları Derneği (GALSİAD) ve İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçılar Birliği (İDDMİB) ortaklığında İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) desteğiyle faaliyete geçen ALUTEM, ihtiyaç duyulan testleri de sektörün yeni bir yatırım yapmasına gerek kalmadan gerçekleştiriyor.

Yeni Ürünler

Alüminyum başta olmak üzere çelik ve endüstriyel plastik gruplarının ileri teknolojilerle üretilmesinde Türkiye’nin de söz sahibi bir ülke olması için 2012 yılında faaliyete geçen merkezin en önemli birimlerinden biri de araştırma bölümü. Bölümde alüminyum sektörünün katma değerli ürünler pazarında yerini alabilmesi için çeşitli çalışmalar yapılıyor. Firmaların talepleri ya da işletmelerde yapılan gözlemler sonucunda üretilen yeni ürünler şu ana kadar savunma, havacılık, otomotiv ve medikal gibi pek çok alanda kullanılmış.

Hızlı Üretim

ALUTEM bünyesinde sektör için oldukça önemli olan eklemeli imalat da gerçekleşiyor. Bilgisayarda hazırlanan üç boyutlu çizimlerle modeller elde edilerek, klasik metotlarla uzun sürelerde imal edilecek karışık modeller hızlıca üretiliyor. Eklemeli imalat sayesinde malzeme kaybı olmadan kısa sürede gerçekleşen üretim, şirketlere büyük maliyet avantajları sağlıyor. Eklemeli imalat kapsamında metal ve plastik imalat ile tersine mühendislik faaliyetleri gerçekleştiriliyor.

Yerli Kaynaklar

ALUTEM’in en önemli projelerinden biri de Alüminyum Yapı Sistemleri Test ve Eğitim Laboratuvarı Projesi (ASTEL). Normalde sistem testleri yabancı menşeli sertifika sahibi laboratuvarlardan sağlanıyor. Bu nedenle kaynaklar yabancı sermayeye akıyor. Ancak proje kapsamında kurulması hedeflenen ALUTEM’in laboratuvarı sayesinde testler yerli bir kurum tarafından yapılacak ve kaynakların yurt içinde kalması sağlanacak. Bu proje ile sektörün tüm temsilcilerinde kümelenme bilincinin yaygınlaşması amaçlanıyor. Projenin bir diğer önemli amacı da alüminyumun mimari uygulama alanlarında yetkin ve deneyimli iş gücünün yetiştirilmesi.

İleri Düzeyde Testler

Merkezde alüminyum sektörünün ihtiyaç duyduğu tüm temel ve ileri düzeyde testler ve ölçümler yapılıyor. Merkezde alüminyum alanında farklı sektörler adına üretilen tüm ürünlerde belli standartların oluşturulması ve bunun sonunda belli standardı yakalamış ürünlerin üretilmesi hedefleniyor. Test faaliyetleri kapsamında gerçekleştirilen saha çalışmalarında, enerji verimliliği ve sera gazlarının takibi konusunda da çalışmalar yürütülüyor.

Sektöre Eğitim

Alüminyum Test Eğitim ve Araştırma Merkezi’nde eğitim faaliyetleri de gerçekleşiyor. Yöneticilere ve mühendislere yönelik verilen mesleki eğitimler; alanında uzman mühendis, akademisyen ve firma yöneticileri tarafından sağlanıyor. Eğitimlerde sektörlerin ihtiyaçları göz önüne alınıyor.

Increasing Added-Value In Aluminum

Having achieved a total export of 1.5 billion dollars in the aluminum sector, Turkey aims to raise the same figure up to 8 billion dollars as of 2023. Having been founded by the support of İstanbul Development Agency (İSTKA), Aluminum Testing, Training and Research Center (ALUTEAM), in turn, provides its support for increasing the added-value of the sector.

Powered by OrdaSoft!