talsad logo9. Uluslararası Alüminyum Sempozyumu’na Büyük İlgi

9. Uluslararası Alüminyum Sempozyumu 10-11 Ekim tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi, Yeşilköy’de ALUEXPO 2019 - 6. Uluslararası Aluminyum Teknolojileri, Makina ve Ürünleri İhtisas Fuarı ile eş zamanlı olarak gerçekleştirildi.

 

 

 

 

talsad 61a

ALUEXPO Fuarı 261’i yabancı olmak üzere toplam 397 firmanın katılımı, ALUS’09 sempozyumu ise toplam 561 kayıtlı izleyicinin katılımı ile gerçekleştirildi.

9. Uluslararası Alüminyum Sempozyumu, bu yıl 10 tanesi uluslararası kuruluş olan toplam 22 sponsor ve 8 adet destekleyen kuruluşun finansal katkılarıyla gerçekleşti. 

Sempozyum ve Fuar açılışı çok geniş bir katılım ile 10 Ekim Perşembe günü planlandığı gibi saat 10:30’da açıldı. Sempozyum onur konuğu olarak Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna TURAGAY, fuar ve sempozyumun açılışına katıldı, açılış sonrası fuara katılan şirketleri ve standları ziyaret etti.

Sempozyuma yurtdışından toplamda 6 davetli konuşmacı katıldı ve sempozyum açılış panelinde “Özel Oturum”larda sunum yaptı. Bu sunumlar aşağıda listelenmiş olup yoğun bir katılım ile izlenmiştir. Özel oturumlarda salonlar tamamen dolu olarak gerçekleşti.

Alüminyumun Geleceği ve Yeni Uygulama Alanları Tartışıldı

Sempozyuma katılan ve açılış oturumunda sunum yapan Avrupa Alüminyum Birliği (European Aluminium) Genel Direktörü Dr.Gerd GÖTZ ve Almanya Alüminyum Birliği (GDA) Genel Sekteri Marius BAADER, sunumlarında alüminyumun geleceği, yeni uygulama alanları, Avrupa piyasası ve otomotiv sektöründe alüminyum gibi pek çok konuda katılımcılarla önemli bilgiler paylaştılar.

 

 

talsad 61b

Sayılarla ALUS’09

          102 bildiri başvurusu 

          83 bildiri yayını

          3’ü açılış paneli olmak üzere toplam  13 oturum

          37 sözlü sunum

          37 poster sunumu

          Yurtdışından 6 davetli konuşmacı

          7 uluslararası tebliğ

          4 Platin Sponsor

          10 Altın Sponsor

          7 Gümüş Sponsor

          1 Teknoloji Sponsoru

          8 Destekleyen Kuruluş

          ALUS’09 öncesinde ve sempozyum  süresince toplam alınan kayıt sayısı: 516

          Toplam ziyaretçi kayıt sayısı  (Online kayıt dahil): 278

          Davetli kayıt sayısı: 96

          Delege kayıt sayısı: 126

          312 staj başvurusu

TALSAD Yeni Üyeleriyle Büyümeye Devam Ediyor

1971’den beri varlığını sürdüren, Türkiye’nin en eski ve köklü alüminyum sektör temsilcisi TALSAD yeni üyeleriyle, gücüne güç katıyor. ALUSEN Alüminyum Profil San. ve Dış Tic. A.Ş. ve AYDE Alüminyum Sanayi ve Ticaret A.Ş. Temmuz ayı itibariyle, ONAT Alüminyum San. Tic. A.Ş. Ağustos ayı itibariyle TALSAD ailesine katıldı.

TALSAD’dan Öğrencilere Destek 

9. Uluslararası Alüminyum Sempozyumu’na Türkiye’nin farklı illerindeki üniversitelerden toplam 12 adet otobüsle lisans ve yüksek lisans öğrencileri getirilerek sempozyum ve fuara katılmaları sağlandı. Bu süreçte öğrencilere, insan kaynakları uzmanlarının desteğiyle TALSAD tarafından hazırlanan “Staj Başvuru Formu” dağıtıldı. Öğrenciler tarafından doldurulan toplam 312 adet form, bir excel listesi oluşturularak TALSAD üyelerine dağıtılmak üzere toplandı.

TALSAD Avrupa Alüminyum Birliği Toplantısına Katıldı

TALSAD Avrupa Alüminyum Birliği’nin Ekim ayında yapılan olağan toplantısına katıldı. Alüminyum Sektörünün yoğun katılımı ile gerçekleşen toplantılarda, dünya alüminyum pazarındaki gelişmeler, Otomotiv endüstrisindeki gelişmeler, haddeleme ve ekstrüzyon pazarlarındaki gelişimlere ve Avrupa Komisyonunda değerlendirme süreçleri devam eden Çin kaynaklı ithalatların durumu değerlendirildi. Avrupa Alüminyum Birliği’nin olağan toplantısında ortaya çıkan önemli başlıklar şöyle:

• Geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik Avrupa Alüminyum pazarının önemli unsuru olmaya devam edecek. Yeni seçilen Avrupa Parlamentosu,  karbon emisyonlarının azaltılması yönündeki politikasını daha da güçlendirerek sürdürecek. Bu durum alüminyum sektörü için yeni fırsatlar oluşturuyor ve geri dönüşüm konusunun ve öneminin artmaya devam etmesi bekleniyor. 

• Almanya ve İtalya ekonomisindeki yavaşlama alüminyum sektörünü ve otomotiv pazarını olumsuz etkilemeye devam ediyor. 2019 yılında AB otomotiv pazarında yaklaşık %3.0 lük bir daralma bekleniyor. Bu daralmaya rağmen, otomotiv endüstrisinde alüminyum tüketimi ise aynı oranda azalmayacağı öngörülüyor. Otomobil üreticilerinin giderek alüminyum alaşımlarına geçme eğilimi, pazardaki bu olumsuz gelişmeyi dengeliyor.

• AB’ne Çin kaynaklı alüminyum ithalatı Avrupa Alüminyum Birliği’nin en önemli gündem konusu: AB’nin toplam alüminyum ithalatının yaklaşık %50’sini Çin kaynaklı üretimler oluşturuyor.  Yeni seçilen Avrupa Parlamentosu nezdinde lobi çalışmalarını sürdüren Avrupa Alüminyum Birliği Çin’e karşı daha sert tedbirlerin alınması ve anti- damping uygulaması için aktif çalışmalarını sürdürüyor.

TALSAD olarak Avrupa Ülkeleri sektör Derneklerinin Genel Sekreterler toplantısına katılarak, AB ülkelerinin alüminyum sektör dernekleri ile yakın işbirliği ve iletişim ağımızı geliştirmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda sektör dernekleri bu platformlarda yararlı örnekleri paylaşıyor ve yakın işbirliği geliştiriyorlar.

Great Interest in the 9th International Aluminum Symposium 

The 9th International Aluminum Symposium was held between October 10-11 at Istanbul Fair Center, Yeşilköy, concurrently with ALUEXPO 2019 - The 6th International Aluminum Technologies, Machinery and Products Trade Fair.

talsad 61c

Powered by OrdaSoft!