HISİAD, 1. Olağan Genel Kurulunu Gerçekleştirdi

Hırdavat sektörünü tek bir çatı altında buluşturmayı hedefleyen Hırdavat Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (HISİAD), Olağan Genel Kurul Toplantısı’nı gerçekleştirdi.

 

 

 

hsiad 1a

Genel Kurul Toplantısı’na ziyarette bulunan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib AVDAGİÇ, “ HISİAD, hırdavat sektörünü çok güçlü bir şemsiye altında topladı ve sektörü bir araya getirdi. Sektörlerin bir arada olmasını İTO olarak önemsiyoruz.” dedi.

HISİAD Başkanı Çetin TECDELİOĞLU ise konuşmasında şunlara değindi: “HISİAD, hırdavat sektöründe lider, üretim ve ihracat yapan firmalarımızı bir araya getirmek ve ortak bir çatı altında buluşturmak üzere birkaç ay önce tüm üyelerimizin özverili çalışmaları ile kuruldu.

HISİAD, temsil kabiliyeti yüksek sektörün tüm paydaşlarının sorunlarını ve çözüm önerilerini bürokrasiye taşıyan ve ülke ihracatını gerek Eximbank finansmanları ile gerekse KOSGEB destekleri ile ve Tüm Odalarımız ile koordineli bir şekilde en üst seviyelere taşımayı hedefliyor. Kısa süre içinde yapmış olduğumuz çalışmalar hep bu ana hedef doğrultusunda şekillendi. Günümüze kadar oluşturulamayan bir birlikteliği tüm üyelerimizin desteği ve katılımı ile 3-4 ay gibi kısa bir sürede el ele vererek hayata geçirdik.

Türkiye Hırdavat sektörü olarak yaklaşık olarak 14 bin firma, 700 bine yakın istihdam ve toplam 7,7 milyar USD’Iik ihracat ile Türkiye ihracatının yaklaşık olarak %5’ini gerçekleştiren bir sektör olmanın gururunu duyuyoruz. Bu rakamlar doğrudan üretici ve ihracatçı firmalarımızın 2018 yılı verilerine göre oluşturduğumuz rakamlardır.

Buna ilaveten tedarikçisi olduğumuz inşaat enerji otomotiv ve kamu sektörlerini de hesap ettiğimizde rakamların çok daha yukarılara taşınacağı da aşikardır.

Yine Hırdavat sektörü olarak; 7.7 Milyar dolar ihracatın yanında 6,7 Milyar USD ithalat ile ülkemize cari fazla verdiren bir sektörüz, sektör olarak birim fiyatlarımız 5,37 USD/Kg. olarak gerçekleşmektedir, bu rakam Türkiye ortalaması olan 1,38 USD/Kg’ın yaklaşık 4 katıdır.

Dünya’da sektörümüzün toplam ihracatı 200 milyar doların üzerindedir bundan en büyük payı ise Almanya ve Çin başta olmak üzere ABD, İtalya, Fransa, Japonya ve G.Kore gibi ülkeler almaktadır. Türkiye ise 7.7 Milyar USD ile tüm dünya genelinde 23. sırada yer almaktadır. Derneğimizin temel amaçlarından biri de bu sıralamada hızla yukarılara tırmanmak.

Kuruluşumuzdan bu yana 5 aylık kısa bir süre geçmesine rağmen; TÜYAP’ta tüm sektör paydaşlarımıza tanıtım toplantısı yaptık. Armatür Derneği ile güçIerimizi birleştirmek adına protokol imzaladık bunu diğer dernek ve işbirliği kuruluşları ile arttırarak devam ettireceğiz. Yurtdışı dernekleri ile de aynı şekilde olacak. İTO ve İSO ziyaret ederek sektörümüzün tanıtımını yaptık. Ticaret Bakanlığı ve KOSGEB Genel Müdürünü ziyaret ederek derneğimizin tanıtımını yaptık. Ve şimdi de bu faaliyetlerin güçlenerek ve artarak devam etmesi için Genel Kurulumuzu gerçekleştiriyoruz. Konuşmamı bizlere sağladığınız destek ve güvene teşekkür ederek bitirmek istiyorum, bundan sonraki faaliyetlerimiz, sektörümüz ve ülkemiz menfaatine artarak devam edecektir.”

 

HISİAD Held 1st Ordinary General Assembly

The Association of Hardware Industrialists and Businessmen (HISİAD), aiming to gather the hardware sector under a singel roof, held the Ordinary General Assembly Meeting.

 

hsiad 1b

 

hsiad 1c

 

Powered by OrdaSoft!