estal ayidESTAL - 2019 İstanbul Kongresi’nin Ardından

Türkiye’yi temsil eden ulusal birlik olarak AYİD’in daveti üzerine 19 yıl sonra tekrar İstanbul’da gerçekleşen ESTAL Kongresi’ne bu yıl 19 ülkeden 120 delege katıldı.

 

 

 

 

 

estal ayid 2019 a

Kongrenin açılışı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İMAMOĞLU tarafından gerçekleştirildi. “Alüminyuma Katılan Değer” mottosu ile başlayan bu yıl ki kongre bilimsel, teknolojik ve ekonomik konulardan oluşan dünyanın farklı yerlerinden gelen konularında uzmanlar tarafından 20 ayrı bildiri ile sona erdi.

 

Son zamanlarda gündemde olan ticaret savaşlarının dünya ekonomisini ve alüminyumu pazarını nasıl etkilediği, Avrupa Alüminyum Birliği tarafından anlatılırken yeni mevzuatlar, Reach tüzüğü gibi Avrupa Komisyonu’ndaki sektörümüze etkileyecek son gelişmeler hakkında da bilgiler verildi.  Türk mimarları tarafından Türkiye’de mimarı alüminyum uygulamaları konusunda yapılan uygumalar ile bilgi verildi ve alüminyumun farklı yüzeylerini kullanarak farklı formlarda üretilebilmesinin mimarlar için vazgeçilmez bir fırsat olduğu anlatıldı.

 

 

Kongre gündemindeki önemli konulardan bir tanesi de geri dönüştürülen alüminyum ürünlerin eloksal veya tozboya kaplanmasındaki sorunlar ve çözüm önerileri olmuştur. Bu konuda çalışma yapan ve bünyesinde üniversitelerin, konusunda uzman firmaların ve araştırma enstitülerinin bulunduğu bir çalışma grubunun ESTAL tarafından oluşturulduğu ve konu üzerinde çalışmaların devam ettiği bilisi verilmiştir. Bu çalışma grubunda yer alan araştırmacılar ilk test sonuçlarını kongrede paylaştılar. Yine bu konuyla çok yakından ilgili olan korozyon konusu da bu kongrede derinlemesine irdelendi,

 

Aynı zamanda kongrede, alüminyum döküm parçalarını eloksal kaplanması, kendi kendini onaran kaplamlar gibi son zamanlarda gündeme gelen yeni teknolojik gelişmeler ile ilgili sunumlar yanı sıra sert eloksal teknolojisi ve çevreye duyarlı teknolojiler üzerinde sunumlar gerçekleştirildi.

 

 

Kongrenin platin sponsoru AXALTA olurken ana sponsor olarak ÇUHADAROĞLU, İBA-KİMYA, POLİTEKNİK firmaları ve sponsor olarak da AAT, ASTAŞ, İDDMİB, SARAY, BASF, AKZONOBEL, VULKAN, COATCHEM ve IPCM yer aldı.

 

Kongrenin İstanbul gibi tarihi kültürü ve güzellikleri ile eşsiz bir metropolde yapılması nedeniyle kongre sosyal programı da oldukça zengin geçti. Kongre sonunda katılımcılarda pozitif geri dönüşlerin oluşu hem ESTAL hem de AYID yönetim kurulu üyelerini memnun ederken, bundan sonra yapılacak ESTAL Kongrelerinde çitanın İstanbul’da olduğu gibi yüksek tutulması konusunda hem fikir olunmuştur. Kongre bildirileri ile birlikte ESTAL kuruluşunun 30. Yılı olması nedeniyle de bugüne kadar yapılan tüm ESTAL kongre bildirileri kongre katılımcıları ve AYİD üyeleri ile paylaşılmış olup kongre detaylarına www.estalcongress.org sitesinden ulaşılabilmektedir.

 

 

 

After ESTAL Congress 2019 Istanbul

 

Upon the invitation of AYİD, as the national association representing Turkey, 120 delegates from 19 countries participated in the ESTAL (European Association for Surface Treatment on Aluminum) Congress which was held in Istanbul again after 19 years.

estal ayid 2019 b

Powered by OrdaSoft!