karakalem01

Çift Açılım Mekanizmalarda Dikkat Edilmesi Gerekenler
Doğramaların şekilleri, renkleri ve kullanım alanları değişiklik gösterebilir. Bu sayıda sistemin modüler temelini oluşturan mekanizmalara değinmek istedik.

Malzeme iyi işlendiğinde, doğramanın üretimi dikkatli yapıldığında, montajına ve izolasyonuna gereken önem verildiğinde yaşanan ortam daha da keyifli hale dönüşür.

 

karakalem 1Bu keyfi konforla birleştirmek istersek kullanılan donanımların dikkatli ve bilinçli seçilmesi önemlidir. Hatalı seçilen veya uygulanan mekanizmaların sorun çıkartması bir yana, kullanımından dolayı kullanıcıya zarar verebilirler. Pencerenin kanatlarına hareket veren parçalar olan donanımlar pencerenin uzun yıllar istenilen performansla görev yapmasını sağlayan en önemli malzemelerin başında gelmektedir.

Bir pencereden en fazla faydayı sağlayabilmek, hem havalandırma hem de içeriye açılım taleplerini karşılamak amacı ile kullanılan çift eksen açılım mekanizmaları, pencerenin iki eksende açılmasını sağlar. Bu pencerelerde ispanyolet takımı, kanadın dört tarafını birden sarar.
Pencere imalatı için seçilen alüminyum sistem profiline uygun olan mekanizmaların tercih edilmesi gerekmektedir. Günümüzde PVC profillerinde kullanılan çift eksen mekanizmalar, alüminyum profillerde de kullanılabilmektedir. Çift eksen açılım ve kilitleme mekanizması, çift açılır aksesuar olarak adlandırılır. Mekanizma pencerenin kanat ağırlığına göre belirlenir, pencere boyutlarına göre kesimi yapılarak kanat ve kasa üzerine uygun şekilde montajı gerçekleştirilir. Kullanılan doğrama sistemi kadar kullanılan aksesuarın da kaliteyi tamamlaması çok önemlidir. Koldan yanlış manevra önleme sistemi ile kanadın doğru kullanımı sağlanır. Çift açılım donanımlarında, devrilmeme emniyeti ve manivelalı sürtünmesiz kanat kaldırma mekanizması bulunmalıdır. Kol, menteşe, çift eksen vb. açılım mekanizmaları sistemle tam uyumlu, sistem firmasının önerdiği teknik özelliklerde seçilmeli, profil yuvalarına yerleştirilen aksesuarlar profiller ile şeklen aynı özellikte olmalıdır. Hızlı montaj pimleri ve başsız vidaların kullanılmasıyla hızlı ve kolay montaj sağlanmaktadır.
Kemerli ve asimetrik doğrama uygulamalarında çift eksen kollarla kombine edilen mekanizmaların kullanılması gerekmektedir. Kavisli ve asimetrik pencerelerde, menteşelerin konumu, kanadın şekli ile bağlantılı olarak, kapasiteyi büyük ölçüde etkiler. Örneğin, asimetrik bir kanatta, uzun pervaza yerleştirilmiş menteşelerin kapasitesi, kısa pervaza yerleştirilmiş menteşelerin kapasitesinden daha yüksek olacaktır.
Özetle; pencere sistemlerinde donanımlar en önemli parçaların başında gelir. Donanımlar, standartlara uygunlukları ve kaliteleri ile pencere performansını doğrudan etkilemektedir. Pencereyi evine monte ettiren müşteri ilk kalite kontrolünü pencere kanadını açıp kapayarak yapar. Yani müşteri gözünde pencerenin kaliteli olup olmadığını kanatta kullanılan donanım belirler.

Uygun Makas Seçimi
Pencerenin kalbi dediğimiz ve doğramanın üst kısmında yer alan donanımdır. Hem açılım hem kilitleme özelliği gösterir. Yine bazı firmalarda mikroventilasyon özelliği de buradan sağlanır. Pencerenin vasistas konumunda ne kadar açılacağı makas grubu ile belirlenir. Öncelikle seçilecek donanımların malzeme bileşimleri çok önemlidir. Kaliteli bir yüzey kaplaması ürüne uzun ömür kazandırır. Bütün donanımların korozyona karşı optimum korumalı olması gereklidir. Pencerenin rüzgâr sebebi ile çarparak kapanmasını engellemek için makaslarda rüzgâr emniyet parçası olmalıdır.

Uygun Kol Seçimi
Çift açılım kullanılırken mikroventilasyon yani havalandırma kullanılacaksa kolun göbeğinde 45 derece bölünmüş olanlar tercih edilmelidir. Pencere ve kapı kolları sağlam alüminyum malzemeden üretilmelidir. Hem eloksal, hem de elektrostatik boyalı seçenekler sunabilmelidir. Pencere kolları donanıma, kapı kolları ise aynalardan birbirlerine bağlantı sağlamalıdır. Pencere ve kapı kolları, şeklen de birbirlerine uygun olmalıdır. Kolların tamamında, şekil bağı sağlayan merkezlenme pimleri bulunmalıdır.

karakalem 3karakalem 2

 

 

Powered by OrdaSoft!