Balkon Camlama ve Kış Bahçesi Sistemleri
Cam Balkon Sistemleri 

Kısaca Balkon Nedir?

 

 

karakalem 01u

Kısaca Balkon Nedir?
Balkon, yapılarda dış duvar seviyesinin önünde, genellikle üstü de açık olan bölüm. Balkonlara bir kapı aracılığıyla geçiş sağlanır. Büyük konaklarda avluya bakan kapıların açıldığı bir yanı avluya bakan koridorlar da birer balkondur. Balkon büyüklükleri ve şekilleri kültürden kültüre, binadan binaya değişir. Balkonlar oturmak, yemek yemek, çamaşır asmak gibi işler için kullanılır. Şehirlerdeki bazı balkonlar, camlı doğramalarla kapatılarak evlere dahil edilmiştir. Evinizde, işyerinizde güzel havalarda kullandığınız açık mekânlarınız; toz, rüzgâr, kar, yağmur, hava kirliliği, soba ve kalorifer isleri, sokağın tozu, arabaların gürültüsü gibi dış kaynaklardan etkilenir ve kullanılamaz hale gelir. Bu problemi çözmenin yolu bu açık mekânı kapalı hale getirmektir.
90’lı yılların sonuna kadar Türkiye’de kapama işleri demir, alüminyum veya PVC doğramalar kullanılarak yapılabiliyordu. Bu malzemeler ile kapatılan mekânlar açık olmaktan çıkıp evin veya işyerinin kapalı bir odası haline geliyordu.
İşte Bu Noktada Cam Balkon Hayatımıza Girdi.
Kışın sona eren balkon keyfinizi devam ettirebilmeniz için tasarlanmış bir sistemdir. Dış etkenlerin ve hava şartlarının balkonunuzdan yararlanmanızı engellediği durumlarda cam balkon sistemini kapatarak, dış dünyaya tamamen kapalı, fakat aynı zamanda tamamen panoramik bir kapalı mekan elde etmiş olursunuz. Cam Balkon sistemleri balkonunuzu, terasınızı, bahçenizi dört mevsim dış etkenlerden korurken, hiçbir bölme ve direk kullanılmadan yapıldığı için görüntünüzü bölmez ve istediğinizde tamamen açarak güzel havalarda açık mekânınızı hiç kapatılmamış gibi kullanmanıza olanak sağlar.

karakalem 01ub

Cam Balkon Sisteminin Diğer Kapama Yöntemlerine Göre Avantajları:
• Mekânı istediğiniz zaman tamamen açık hale getirebilirsiniz.
• Tüm camlar içeri açılabildiği için temizliği kolaydır.
• İmar mevzuatına aykırı değildir.
• Binanızda estetik bir görünüm sunar.
Cam Balkon Sisteminin Diğer Kapama Yöntemlerine Göre Dezavantajları:
• PVC doğrama ve ısı yalıtımlı alüminyum doğramaya göre ısı, ses ve su geçirgenliği fazladır.
• Bir makine gibi çalışan bir sistem olduğu için arızalanması, bakım gerektirmesi veya daha kötüsü tamir edilemeyecek duruma gelip tamamen değiştirilmek zorunda kalınabilmesi söz konusudur.
Katlanır Cam Balkon Sistemleri:
Sistemi tamamen açtığınızda balkonunuzu hiç bir bağlantı ve ek yapılmamışçasına kullanma özgürlüğü sunduğu gibi, tam olarak kapatıldığında ise ısı, rüzgâr, ses, toz vb. dış etkenleri önemli derecede engelleyerek yalıtım sağlamaktadır.
Bahçe Sistemleri
Bahçe, çeşitli çim türleri, yer örtücü bitkiler, çiçekler, çalılar, ağaççıklar, yaprak döken ve ya dökmeyen ağaçlar, süs bitkileri veya doğal bitki örtüsüyle oluşturulmuş, insanların
doğa ve temel ihtiyaçlarını karşılayan aile yapısına, isteklerine, kullanım alışkanlıklarına göre estetik tasarlanırken doğanın yapısının bozulmadan, ekolojik ölçütlerin göz önünde bulundurulduğu, bitkilerin birbirleriyle etkileşimlerinin incelendiği, ekosistemin devamlılığının sağlandığı, florafauna ilişkisinin göz önünde bulundurulmasının yanında bir çok faktörü, yerel, bölgesel, ülkesel boyutlarda göz önüne alındığı yapı dışında kalan ve yakın çevresine ait açık alan mekanlardır.
karakalem 01uc

Kış Bahçesi Sistemleri:
Camlama sistemlerini daha iyi bir şekilde geliştiren firmalar daha farklı ürünlerin ortaya çıkmasına etkili olmuşlardır. Adını mevsim ayından alan kare veya yuvarlak görünümü ile bahçe alanlarında kullanılan sistemlere kış bahçesi denilmektedir. Her mevsim kolay bir kullanım seçeneği sunan sistemler özel olarak konut, villa, cafe ve restoran gibi alanlarda en sık kullanılan sistemler arasında yer almaktadır. 2004 yıllarında yaygınlaşmaya başlayan kış bahçeleri birçok alanda daha fazla yer kullanımına katkısı olmuştur.
Kış Balkon Sisteminin Avantajları:
• Evinizin dış mekânına kış bahçesi yapılması size ekstra bir yaşam alanı kazandırır.
• Bahçe keyfini tüm yıl aralıksız yaşayabilirsiniz.
• Kış bahçeniz size şehir hayatı ve stresin kışın yarattığı sıkıcı atmosferinden kaçışınızı sağlayacak bir mekân yaratır.
• Isı, ışık ve hava koşullarının düzenlenip, dengelenmesi sebebi ile bitkilerinizin yaşamı için de mükemmel bir ortam oluşturur.
• Ses yalıtımında yardımcı olur.
• Daha fazla yer kazandırır.

Powered by OrdaSoft!