Dış Cephede Malzeme Tercihi

Temeli, demiri, betonu sıvası yani kısacası birçok kalemi binanız için en ince ayrıntısına kadar düşünüp yaşam alanı inşa ettiniz. Geldi sıra bu yapının nasıl gözükeceğine. İlk intiba her zaman için önemlidir. Yaptığınız işin kalıcılığı, göz alıcılığı dünyaya geçici de olsa bir mirastır aslında.

Bildiğiniz gibi binalarda dönem dönem birçok dekorasyon malzemesi kullanılıyor. Cam mozaik, amerikan siding vs. şu anda dış cephe kaplaması olarak kullanılan en revaçta ürünler şüphesiz ki kompozit, köpük söve ve doğal taş. Güzel ve orantılı kombinasyonlarla çok şık dış cepheler yapılıyor. Şimdi bu kaplama ürünlerini biraz ele alalım.

Dış Cephe Kaplama İçin Dekoratif Söve; Fiyat olarak cazip olan bu dış cephe kaplama malzemesi köpükten üretiliyor. Sadece dekoratif söve ile dekore edilen binalar karton evleri anımsatıyor. Fiyat uygunluğu, hafifliği ve ısı yalıtımına katkı sağlaması avantaj. Bu ürünleri dış cephenizde kullanırken mutlaka alev almaz oluşuna özen göstermeliyiz.

Bina Dış Cephe Kaplaması İçin Patlatma Doğal Taş; Tarihin dokusu, kalıcılığı ve göz dolduran görüntüsü ile doğal taşlar binalarınızda en prestijli görüntüyü yakalamanızı sağlayan dekoratif cephe kaplama ve yapı malzemeleridir. Doğal taşların gerçek renk çeşitliliği ile üretilen farklı modeller kombinasyonlarınız için oldukça ideal.

Kompozit dış cephe duvar kaplamaya nazaran daha uygun fiyatlı olması sebebi ile son günlerde sıkça tercih edilmeye başladı. Tarihin en eski yapı malzemesi olan mermerler, travertenler ve diğer doğal taşlardan üretilen fileli filesiz patlatma doğal taşlar şüphesiz yine modası geçmeyen en kalıcı yapı malzemesi olmaya devam edecektir. Dış cephelerde genellikle balkon, fransız balkon altlarında kullanılmaktadır.

Bina Dış Cephe Kaplaması İçin Kompozit; Renkli alüminyum levha kaplamasıdır. Kolay işlenebilir ve uygulanabilir olması renk kartelasının geniş olması sebebi ile tercih edilmektedir. Kompozit cephe kaplamalar doğal taş ile kombin edildiğinde ortaya göz alıcı cepheler çıkartılabilir. Fakat kompozitin fiyatları diğer kaplama malzemelerine göre biraz daha yüksek olduğundan kısıtlı kullanılmaktadır. Ne yazık ki tercihler çoğu zaman bütçeye göre ortaya çıkıyor. İyi bir tasarımcı elindeki bütçeyle doğru malzeme ve tercihlerle güzel ve dikkat çekici tasarımını ortaya çıkarabiliyor.

nevin guney tok

Powered by OrdaSoft!