Akıllı Cephe Sistemleri 4.0

Teknolojinin ekspansiyonel hızda dönüştüğü, dünyanın Endüstri 4.0 çağını girdiği (Türkiye için bu değer: 2.4) günümüz yüzyılında, “Giydirme Cephe Sistemleri’’nin önce hibritleşerek daha sonra da tamamen dijitalleşerek nasibini alması kaçınılmaz bir gerçektir.

 

Her şey hızla değişmektedir. Güvenilir kaynaklar 2050 yılına kadar insan zekası ile robotik zekanın eşitleneceğini ön görmektedir.

 3 tip devrimsel değişim birlikte yaşanmaktadır; Dijital Devrim, Robot ve Enerji Devrimi.  

 3G, 4G ardından 5G’nin devreye alınması ile birlikte, nesnelerin interneti tüm cihazları (telefonları, güvenlik sistemlerini, enformasyon sistemlerini, hatta evimizde her şeyi) birbirine bağlıyor. Tüm bilgiler Big Data’da toplanıyor. Akıllı Cepheler, Big Data’ dan alacağı bu bilgiler ile gününü, haftasını hatta ayını bünyesine entegre edilmiş yapay zeka algoritmaları ile programlamaya başlıyor. Bina cepheleri, birbiri ile veri alışverişinde bulunuyor ve anlık olarak kendilerini yeniden çevre koşullarına uygun olarak programlıyor.

Giydirme Cepheler, multi disipliner hale geliyor. Tasarım, Mekanik, Elektronik disiplinler aynı potada toplanıyor. Her şey dijitalleşiyor.

Teknolojiye paralel olarak Giydirme Cepheler otodidaktik özellikler kazanıyor. Öğreniyor, değerlendiriyor, karar veriyor.

 Camlarda akıllı filtreler kullanılmaya başlanıyor. Camlar, güneş enerjisini ve gün ışığını en verimli şekilde kullanacak şekilde kendini ayarlıyor. Enerji depoluyor. Bu enerjiyle binanın tüm enerji ihtiyaçlarını karşılıyor. Hatta merkez sisteme enerji sağlıyor. Giydirme Cepheler, ürettiği enerjiyle merkez sistem için enerji sağlayıcı duruma geçiyor. Karbon salınımı bina için sıfır düzeye iniyor.

 Cephe nefes alıyor.

 Akıllı Giydirme Cepheler, nano teknolojik kaplamalar ve akıllı boya teknolojisi sayesinde kir tutmuyor.

Kendi bakımını kendi yapıyor. Zarar görmüş bölümünü tespit ediyor. İhtiyaçlarını tespit ediyor. Akıllı sisteme bağlı 3D yazıcılarla yedek parçasını üretiyor. Yine sistem bağlı robot kollar ile değişimi gerçekleştiriyor.

Cepheler aynı zamanda dijital özelliklere kavuşuyor. Camlar ekran özelliği kazanıyor. İletişim, görüntüleme ve birçok özelliklere sahip oluyor. Kullanıcı içeriden istediği manzara görünümünü kendi ayarlayabiliyor.

Bunların hiçbiri imkansız değil! Yeter ki isteyelim ve inanalım.

Geleceği bilemeyebiliriz ama yorumlayıp tasarlayabiliriz.  

 

ersoy cakir 62

 

Powered by OrdaSoft!