karakalem nevin guney

Kepenk Sistemleri

Kepenk;  birçok  nitelikte  tanımlama yapmamamıza  olanak sağlayan, otomatik  sistemde üretilmesi mümkün  olan,  kapı çalışma sistemine sahip olan, sarmal ya da dolama şekillerde yapılan endüstri sistemlerinde de kullanılan, çok çeşitlilik gösteren  ürün ya da ürün gruplarına denilmektedir.

 

 

Günümüz sistemlerinde İngilizce kelimeden türeyerek oluşan bu  kelimeyi  işletmelerde muhakkak kullanıyoruz.  Hatta  güvenlik amacıyla evimizde ve binalarımızdaki araba garajlarında da kullanmaya başladık. Kepenk sistemleri, güvenlik amacıyla çok fonksiyonlu bir kullanım alanı sunan ürün grubudur. Kullanım açısından birçok sektörde sanayi, endüstriyel, işletmeler,  oteller  aklınıza  gelecek her  şekilde kurum  ya da  kuruluşlarda kullanılan  ürün  gruplarını  ifade  eden bu  sistemler aynı zamanda dizayn  olarak yüklü tasarımları ifade eder.

Kepenkler poliüretan dolgulu  olmak  suretiyle  ısı izolasyonlu veya izolasyonsuz olarak da tercih konusu olan gövde profilleri kullanım alanına ve amacına göre  39 mm’den  120 mm’ye kadar farklı panel genişliklerine de  sahiptir.  Çelik gövde kepenk sistemleri daha çok güvenliğin ön planda tutulması  istenen uygulamalar ile standart dışı  genişlik  veya  yükseklik (8 metre  ve üzeri)  değerlerine sahip endüstriyel sarmal kapılarda et  kalınlıkları 1,5  mm’ye  kadar artırılarak  uygulanır.

Alüminyum gövde otomatik kepenk sistemleri ise daha çok iç ortamlarda minimum derecede sessiz çalışma veya  maksimum  derecede görsellik  istenen uygulamalarda tercih  sebebi  olmaktadır.

 

karakalem 01

Kapı ve dış yüzeylere montajı sağlanan ürünler,  çok sayıda renk seçenekleri ile müşterinin ihtiyacına  uygun olarak  belirleniyor. Kepenk güvenlik sistemleri en çok rağbet gören ve kazandıran bir sektör   kuruluşu olmaktadır. Çizgi çizim tasarımla motora  bağlı  çalışma mekanizmasına sahiptirler. Açılıp kapanma işlemlerine olanak sağlayan mekanik yapıda olmaktadırlar. Kepenk sistemleri oluşturulurken kullanım alanına uygun olan kepenk seçimleri yapılmalıdır. Bahsedilen renklerde, güvenlik konusunda en çok tercih edilen sistemleri birçok firmalarda bulabiliriz.

Kepenk taktırma işlemlerinde montaj yapılmadan önce en, boy ve yükseklik ölçülerine dikkat edilmesi gerekiyor. Uygun olan ürün montajını yapmak daha sağlıklı olacaktır.  Kepenkler kaliteli olmalıdır. Uzun vadede kullanmak istiyorsak her bir ek maliyet gerektiren parçalarını dahi özenle seçmeliyiz. Kepenk üretimleri maliyeti fazla olan ürün grupları arasında yer alan ürünler olmaktadır.

Powered by OrdaSoft!