Sehitlerimiz

EDİTORYAL

Kemal Bey resim 2021

Sektörümüz Hizmet Verdiği Alanlarda Yükselişe Geçti

Pandemide aşılamanın genişlemesiyle birlikte ekonomimiz de daha iyimser bir tablo sunmaya başladı. Başta ihracat ve üretim olmak üzere tüm ticari faaliyetlerimizde hissedilir ölçüde bir iyileşme yaşanıyor. Sektöre kazandırılan reformlar, geliştirilen yeni uygulama ve düzenlemeler ile sunulan desteklerin etkisiyle sektörümüz de hizmet verdiği alanlardaki yükselişini sürdürüyor.

Win&ARTProje ve ALU&Art Dergileri olarak yeni sayımızda, Türkiye’nin bundan 20 yıl önce başlattığı Milli Teknoloji Hamlesi’nin temsilcilerinden biri olan savunma ve havacılık sanayisinde yüksek teknolojinin hâkimiyetini, yerli ve milli üretime geçişin kazanımlarını sayfalarımıza taşıdık. Savunma ve havacılık sektörünün gelişimine yön veren Türkiye’nin en büyük sanayi kümelenmesi olan SAHA İstanbul’un başarı hikayesinin çok önemli kilometre taşlarına projeksiyon tuttuk. Geliştirdiği yüksek teknolojiler ve yürüttüğü faaliyetlerle Türkiye’nin dünya ülkeleri arasında önemli bir konuma yükselmesini sağlayan savunma ve havacılık sektörlerinde 2020 yılında yaşananları, 2021’de sektörü bekleyen gelişmeleri masaya yatırdık. Ezber bozan değişimleri ortaya koyduk.

Oldukça başarılı bir tablo sunan sektörel araştırma ve raporlar ekseninde ihracat ve üretim faaliyetlerinde ulaşılan son noktayı vurguladık. İMSAD, İKMİB, İDDMİB gibi dernek ve birliklerimizin açıkladığı raporlar ışığında sektörümüzün dinamiklerini yakından takip ettik. Pandemi nedeniyle kısıtlamaların ağırlaştığı bir dönemde elde ettiğimiz üstün başarıların yanına virgül koyduk. Yılın ikinci dönemi için yeşeren umutlarımızla bu başarıların giderek artacağına gönülden inanıyoruz. 

Öte yandan yılın ikinci çeyreğine hızlı bir giriş yapan firmalarımızın yakın ve uzun vadedeki hedeflerini, geliştirdikleri yüksek teknoloji eseri olan ürünlerini, Ar-GE ve inovasyon ile ihracat faaliyetlerini sizlerle buluşturduk. Firmalarımızın kendilerini tanıtma imkânı bulduğu haberlerimizle sektörümüzün tüm alanlarının nabzını tuttuk. Sektörümüzün geleceğine ilişkin öngörü ve beklentilerini sizlere ulaştırmak için bir elçi görevi üstlendik.

Yılın ikinci yarısında, aşılamanın ve alınan tedbirlerin etkisiyle pandeminin etkilerinin azaldığı, Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarıyla ticari faaliyetlerin yeni bir boyut kazandığı, fark yaratan başarı hikayelerinin çizildiği bir dönem bizi bekliyor. Bir sonraki sayımızda bu beklentimizi yansıtan gelişmeleri içeren haberlerimizi sizlerle buluşturmak için sabırsızlanıyoruz.

Bu vesile ile geçmiş Ramazan Bayramınızı kutluyor, bayramın sevdiklerinizle birlikte sağlık ve mutluluk dolu günleri hayatınıza kazandırmasını diliyoruz.

imza


E - DERGİLER

alu67kpk           yd48kpk

 

ersoy cakir mimarlikBaşarının Adresi: Ersoy Çakır Mimarlık 

Ersoy Çakır Mimarlık Ltd. Şti. firma yetkilisi Ersoy ÇAKIR ile firmalarının faaliyetleri, sektöre sundukları hizmetler, 2020 yılı hedef ve beklentileri hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

 

 

 

ersoy cakir mimarlik a

Röportajımıza başlarken bize kendinizden ve sektöre verdiğiniz hizmetlerden bahseder misiniz?

 

1997 YTÜ Mimarlık mezunuyum. 2011 yılında İşletme Yönetimi MBA programını tamamladım. İngiltere Bath Üniversitesi’nde; Giydirme Cephe Tasarım ve Konstrüksiyon, Giydirme Cephelerde Yangın Performansı, Strüktürel Performans: Yüklemeler, Strüktürel Kontrol ve Eurocode konularında eğitim aldım. 2015 yılında İTÜ’den Cephe Sistemleri Uzmanlığı eğitimi aldım. İTÜ tarafından düzenlenen “Cephe Sistemleri: Performans, Standart ve Şartname Uzmanlık Sertifika Programı”ında 3 yıl sektörel eğitmen olarak görev aldım. Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi’nde “Mimari Uygulamalarda Alüminyum ve Gelecekteki Yeri’’, Kırklareli Üniversitesi’nde “Geleceğin Cephe Sistemleri’’ üzerine seminer verdim. Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde Cephe sistemleri üzerine misafir eğitmen olarak eğitim verdim. Fikri ve Sınai haklar mahkemesinde sektörel bilirkişilik görevlerinde bulundum. Yayımlanmış yazı ve makalelerim var. Bunlardan bazıları: Giydirme Cepheler Isı Hesabı (2015), Giydirme Cephe ve Yoğuşma & Nem Kontrolü (2015), Giydirme Cephelerde Gün Işığı Performansı (2015), Mimari’de Çift Cepheler (2014), Movable Solar Shading Systems (2014), Pencereler (2014), Bloom Solar Shading (2014), Liquid Façade (2014), Cam Panellerde Radyasyon Etkileşimi (2014), Akıllı Cephe Sistemleri (2014), Vertical Gargen Facade Systems (2013), Giydirme Cephe Sistemleri Sınıflandırma Kriterleri (2013), Matrix Façade (2013), Thermometric Façade (2013), Clasification of Facade Systems (2013), Facade Systems Performance Criteria (2013), Giydirme Cephelerde Enerji verimi (2013), Mimarlıkta Alüminyum Pencere, Kapı ve Perde Duvar Sistemleri (2013), Perde Duvar Sistemleri ve Tarifler (2013), Mimari Cephelerde Alüminyum Kompozit Panel kullanım kriterleri (2007)… 

Amerika, Avrupa, Türkiye ve çevresi, Ortadoğu bölgelerine 100’ün üzerinde “Cephe ve Doğrama sistemi Tasarımı’’ yaptım. Prestijli projelerde “Mimari Cephe Kabuğu Danışmanlığı’’ hizmetleri sundum.

Firmanızın faaliyetleri ve sektöre sunduğu hizmetler hakkında bilgi verir misiniz?

Ana faaliyet konumuz “Cephe ve Doğrama Sistemi Tasarımı’’ ve “Mimari Cephe Kabuğu Danışmanlık Hizmetleri’’dir.

Hizmet sunduğumuz müşteri gruplarımız; Sistem Evleri, Ar-Ge Merkezleri, Profil Üreticisi Fabrikalar, Yatırımcılar, Mimarlar ve Cephe Uygulama firmalarıdır.

Müşteri gruplarımıza sunduğumuz hizmetler;

          Mimari Cephe ve Doğrama sistemi          tasarımı,

 

          Projelere yönelik Custom Design tasarımları,

 

          Teknik Danışmanlık,

 

          Ar-Ge ve Ür-Ge merkezi danışmanlık hizmetleri,

 

          Ürün geliştirme,

 

          Performans hesapları (termal, akustik, statik, vs.)

 

Mimari Cephe kabuğu projelerine yönelik olarak;

          Yapı kabuğu tasarımlarının geliştirilmesi, konsept projelerinin oluşturulması ve raporlanması,

 

          Parametrelerin oluşturulması,

 

          Uygun sistemlerin belirlenmesi,

 

          Prensip detaylarının oluşturulması ve ihale dosyası ve teknik şartnamenin hazırlanması,

 

          Tekliflerin teknik çerçevede değerlendirilmesi,

 

          Proje ve detaylarının kontrolü,

 

          İmalat Kontrolü,

 

          Uygulama kontrolü,

 

          Laboratuvar testleri kontrolü,

 

          Saha testleri kontrolü,

 

          Yapım metotlarının kontrolü,

 

          Kalite Kontrol,

 

          Cephe kabuğu sorunlarının kontrolü ve raporlanması

 

2019 yılını sektörümüz açısından değerlendirir misiniz?

Ülke olarak ekonomik olarak zor bir dönemden geçiyoruz. Böyle bir dönemde hep beraber kenetlenirsek bu dönemi güçlenerek aşacağımızı düşünüyorum. 

2020 yılı hedef, plan ve beklentilerinizden bahseder misiniz?

2020 yılında sektörümüzün gerek yurt içinde gerekse yurt dışında içinde bulunduğumuz döneme göre daha da hareketleneceğini düşünüyorum. Gerek “Cephe ve Doğrama Sistemi Tasarımı’’ konusunda, gerekse “Mimari Cephe Kabuğu Danışmanlık Hizmetleri’’ konusunda çok başarılı projelere imza atacağımızı düşünüyoruz. Altyapımız, kalitemiz ve tecrübemizle %100 müşteri memnuniyeti sağlayacağımız konusunda iddialıyız. 

Son olarak eklemek istediğiniz bir konu var mıdır?

Müşterimize değer katmak “Amacımız’’

Dünya standartlarına uygun, rekabetçi iş/ürün tasarımı en büyük “Hedefimiz’’

Cephe kabuğunun mimari ile kusursuz bileşimi “Hayalimiz’’

Güven ve mahremiyet bizim için çok önemlidir. Bu sebeple müşterilerimizle ilişkilerimiz tamamen gizlilik prensibine uygun olarak yürütülmektedir.

The Address of Success Ersoy Çakır Architecture Company                                     

We had an interview with Ersoy Çakır Architecture company representative,  Ersoy ÇAKIR, about the activities of their companies, the services they provide to the sector and the targets and expectations of the year 2020.